لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۴

افغانستان

مقام‌های محلی:‌ ۱۶ طالب مسلح در میدان وردک کشته شدند

موقعیت ولایت میدان وردک در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی میدان وردک می‌گویند که حد اقل ۱۶ شورشی طالبان در یک حملۀ هوایی نیروهای بین‌المللی عصر دیروز (پنجشنبه ۲۱ سنبله) در این ولایت کشته شده اند.

محب الله شریف زوی، سخنگوی والی میدان وردک دیشب به رادیو آزادی گفت که این تلفات به طالبان در یک قریۀ ولسوالی نرخ وارد شده است.

وی افزود: "به گفتۀ نیروهای امنیتی ما، شانزده تن از طالبان کشته شده‌اند. مولوی حبیب الله، مولوی نبی و مولوی اجمل قوماندانان مشهور طالبان شامل کشته شده‌ها اند. مولوی حبیب الله ولسوال پیشین طالبان نیز بود."

به گفته آقای شریف زوی این حمله هنگامی صورت گرفته است که طالبان میان خود نشستی را برگزار کرده بودند.

طالبان مسلح هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک نظامی امریکایی در ولایت فراه کشته شد

آرشیف، یک سرباز کشته شده امریکایی در سال ۲۰۱۹ در افغانستان

وزارت دفاع امریکا از کشته شدن یک نظامی این کشور در افغانستان خبر می‌دهد.

در خبرنامۀ پنتاگون که دیروز (شنبه، ۴ جولای) نشر شد، آمده است که وینسنت سبستیان ایباریا که باشندۀ اصلی ایالت تگزاس بود، روز جمعه (۳ جولای) در نتیجۀ واژگون شدن موترش در ولایت فراه کشته شد.

عمر ایباریا در این خبرنامه، ۲۱ سال گفته شده است.

وزارت دفاع امریکا می‌گوید، در مورد چگونگی رویداد، تحقیق را آغاز کرده‌است.

به نقل از نشریۀ آرمی تایمز، در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۹ سرباز امریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.

امضای تفاهمنامه بین وزارت امور خارجه افغانستان و اداره افغان پست

افغان پست

به منظور فراهم‌آوری سهولت در زمینۀ عرضۀ خدمات به موقع قونسلی، دیروز (شنبه چهارم جولای) یک یاداشت تفاهم بین وزارت امور خارجۀ افغانستان و شرکت دولتی افغان پست، امضا شد.

عبدالملک قریشی رئیس قونسلی این وزارت هنگام امضای این یاداشت گفت: "بعد از این همه اسناد تصدیق و پروسس شده توسط وزارت امور خارجه به افغان پست سپرده می‌شود. در مرحلۀ نخست یعنی شش ماه اول، این اسناد به ۱۵ پوسته خانۀ در کابل و هشت ولایت که نمایندگی‌های وزرات خارجه در آن وجود دارد، رسانیده شده و توزیع می‌شود."

به‌گفتۀ آقای قریشی، بعد از شش ماه، رسانیدن اسناد مربوط به وزارت خارجه برای پروسس و تصدیق از ولایات به مرکز نیز از طریق افغان پست آغاز خواهد شد.

یک کشته و شش زخمی در یک حادثه ترافیکی در قره‌باغ کابل

آرشیف

در نتیجۀ یک حادثه ترافیکی در ولسوالی قره‌باغ ولایت کابل یک تن کشته و شش تن دیگر زخمی شده‌اند.

محمد یعقوب حنیف ولسوال قره‌باغ ولایت کابل به رادیو آزادی گفت: "شام دیروز (شنبه چهارم جولای) در ساحه ختم بازار ولسوالی قره‌باغ دو موتر نوع کرولا با هم تصادم کردند که در نتیجه یک تن کشته و شش تن دیگر زخمی شدند."

آقای حنیف، وضعیت صحی دو تن از زخمی‌ها را قناعت‌بخش خوانده است.

از نظر مسئولان ترافیک، کم عرض بودن این جاده و بی‌پروایی رانندگان باعث حوادث ترافیکی می‌شود.

۴ مخالف مسلح در کمین نیروهای امنیتی در غزنی کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

در اثر کمین نیروهای افغان در ولایت غزنی، چهار مخالف مسلح کشته شده‌اند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی ولایت غزنی دیروز (شنبه چهارم جولای) به رادیو آزادی گفت: "در اثر کمین نیروهای امنیتی افغان در منطقۀ قلعۀ ثمن ولسوالی مقر این ولایت، حداقل چهار مخالف مسلح کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند. در این رویداد به نیروهای افغان و افراد ملکی آسیب نرسیده است."

مخالفان مسلح تا هنوز در مورد این ادعا ابراز نظر نکرده‌اند.

طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان، همواره ادعای وارد کردن تلفات به همدیگر را رد می‌کنند.

حمله مسلحانه در شهر غزنی؛ یک پولیس کشته و یک تن دیگر زخمی شدند

موقیعت غزنی در نقشه اقغانستان

در نتیجۀ یک حمله مسلحانه در شهر غزنی، یک پولیس کشته و یک تن دیگر زخمی شده‌اند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی ولایت غزنی دیروز (شنبه چهارم جولای) به رادیو آزادی گفت: "دو پولیس بعد از ظهر امروز در منطقه بزازی شهر غزنی توسط تنفگچۀ بی‌صدا هدف قرار گرفتند که یک تن آن کشته و یک تن دیگر زخمی شده‌اند."

به‌گفتۀ آقای جمعه‌زاده، یک تن در ارتباط با این رویداد دستگیر شده و تحت تحقیق قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌ها سلسلۀ این نوع قتل‌ها از سال‌ها به این‌سو در ولایت غزنی ادامه دارد. شماری از باشندگان ولایت غزنی، مقام‌های حکومتی و کارشناسان امنیتی به رادیو آزادی گفته اند که اکثراً عساکر افغان در نتیجۀ غفلت خود شان کشته می‌شوند.

به‌گفتۀ آن‌ها، اکثراً عساکر افغان هنگام صحبت با مردم محل یا بل استفاده از تلفون‌های موبایل، توسط شورشیان ترور می‌شوند.

انفجار ماین در هرات جان سه سرباز پولیس را گرفت

آرشیف، شماری از سربازان پولیس در ولایت هرات

یک مقام محلی در ولایت هرات می‌گوید که انفجار ماین کنار جاده امروز جان سه پولیس را گرفت.

امین‌الله هفت بلا، ولسوال کهسان ولایت هرات به رادیو آزادی گفت که انفجار در منطقه‌ی "تیرپل" در مسیر شاهراه هرات‌اسلام قلعه رخداده است.

او گفت: "پولیس به استقامت ۲۰۰ متری سرک تدابیر امنیتی اتخاذ کرده بود و مخالفین از موقع استفاده کرده و ماین را جاسازی کرده بودند. در انفجار سه پولیس شهید شده و سه پولیس زخمی شده اند."

مسئو لیت انفجار را هنوز گروهی نپذیرفته است.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی از محل، ناامنی‌ها در مسیر شاهراه هرات‌اسلام قلعه در این اواخر افزایش یافته است.

شماری از افراد در کابل دست به تحصن زدند

موقعیت ولایت کابل در نقشه افغانستان

شماری از معترضان در برابر ساختمان پارلمان دست به تحصن زده و گفته‌اند که به نمایندگی از ولایت‌های جنوب‌غربی برای تأمین حقوق مردم معترض شده‌اند.

معترضان می‌گویند به نمایندگی از مردم ولایات هرات، غور، فراه، بادغیس و نیمروز در خیمه‌ای در برابر ساختمان پارلمان متحصن شده‌اند.

عبدالخالق فراهی، به نمایندگی از معترضان به رادیو آزادی گفت در حکومت محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای مردم این حوزه حقوقی داده نشده است.

آقای فراهی می‌گوید جمعیت ولایت‌های نمایندگان معترض ۲۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و منبع بخش بزرگی از درآمد دولت است، اما به گفته وی، حکومت به این ولایت‌ها توجهی ندارد.

از سویی هم محمدمیرزا کتوازی، معاون اول ولسی جرگه می‌گوید در حکومت و کابینه باید نمایندگان همه اقوام کشور حضور داشته باشند.

به گفته آقای کتوازی، اگر مردم حوزه جنوب‌غرب برای درخواست حقوق خود به تظاهرات یا اعتراض مدنی دست بزنند، او از آنها حمایت خواهد کرد.

راس ویلسن: ایالات متحده افغانستان را تنها نمی‌گذارد

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در افغانستان

راس ویلسندیپلومات ارشد ایالات متحده در افغانستان می‌گوید که این کشور را تنها نمی‌گذارند و به همکاری شان با کابل ادامه می‌دهند.

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در افغانستان در پرسش و پاسخ با مخاطبین صفحۀ فیس بوک سفارت امروز در این باره سخن گفت."هدف ما این است که این کشور]افغانستان[ کامیاب شود. در موافقت‌نامۀ امریکا و طالبان، در دیپلوماسی ما و همچنان در رابطۀ ما با حکومت و مردم افغانستان هیچ جایی نیامده که به رفتن ما از این کشور دلالت کند و یا این‌که این کشور به یک سرنوشتِ دیگری رها شود، بنابر این، پیش‌بینی می‌کنم و باور داریم که ایالات متحده این‌جا باقی خواهد ماند.

وی که به مناسبت چهارم جولای روز استقلال ایالات متحده صحبت می‌کرد افزود که واشنگتن به همکاری به هدف حمایت از ثبات و امنیت در افغانستان ادامه می‌دهد.

ویلسن بر رعایت حقوق تمام مردم در افغانستان هم تأکید ورزید.

وزارت خارجه: کابل در هفتۀ روان میزبان ۳ نشست مهم خواهد بود

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که کابل در هفتۀ روان میزبان سه نشست مهم خواهد بود.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه در پیام ویدیویی به رسانه‌ها امروز گفت که این نشست‌ها به هدف ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد روند صلح افغانستان به‌طور آنلاین برگزار می‌شوند.

آقای هیواد افزود: "اول مجلس کشور‌های منطقه و همکاران و شرکای استراتیژیک جمهوری اسلامی افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس به روز دوشنبه برگزار می‌شود. مجلس دیالوگ استراتژیک میان افغانستان، پاکستان و چین به روز سه شنبه (۱۷ سرطان) برگزار خواهد شد و مجلس سومی مجلسی است که با اشتراک کشور‌های فرامنطقه به هدف اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی صلح و پروسۀ صلح به روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد."

پیش از این، رئیس جمهورمحمد اشرف غنی به تازگی گفته که انتظار می‌رود نخستین نشست مذاکرات بین افغانان در قطر برگزار شود.

قرار بود مذاکرات بین افغانان حدود چهار ماه پیش آغاز شود. اما این مذاکرات عمدتاً به علتِ تکمیل نشدن روند مبادلۀ زندانیان بی‌سرنوشت مانده.

طبق توافق ۲۹ فبروری میان امریکا و طالبان، پیش از آغاز گفت و گوهای بین افغانان باید تا به پنج هزار زندانی طالبان در بدل رهایی حدود یک هزار زندانی مربوط حکومت افغانستان آزاد شوند.

قول اردوی تندر: ۶ شورشی طالبان در انفجار ماین کشته شدند

انفجار ماین در ولایت پکتیا

مقام‌ها می‌گویند که شش شورشی طالبان در ولایت‌های پکتیا و پکتیکا دیشب قربانی ماین‌های خود شان شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر در این باره به رادیو آزادی امروز جزئیات داد.

او گفت: "طالبان مسلح می‌خواستند که ماین را در کنار جاده در منطقۀ غونزی ولایت پکتیا جا به جا کنند، ماین انفجار کرده و شش ماین­‌گذار کشته شده اند. طالبان همچنان می‌خواستند که در منطقۀ خوشامند ولایت پکتیکا ماین را جا به جا کنند، ماین انفجار کرده و دو ماین­گذار کشته شدند و یکی دیگر شدیداً زخم برداشته است."

از سوی دیگر قوماندانی امنیه ولایت پکتیا گفته است که یک شورشی طالبان در ولسوالی آریوب زازی قربانی ماین خود شده است.

گروه طالبان مسلح در بارۀ این رویداد‌ها هنوز چیزی نگفته است.

مردان مسلح ناشناس یک کارمند امنیت ملی را در کاپیسا کشتند

موقعیت کاپیسا و محمود راقی در نقشه افغانستان

مردان مسلح ناشناس امروز (۱۴ سرطان​) یک کارمند امنیت ملی ولایت کاپیسا را کشتند.

شایق شورش، سخنگوی قوماندانی امنیۀ کاپیسا به رادیو آزادی در این مورد گفت: "محب‌الرحمن یک تن از کارمندان ادارۀ امنیت ملی کاپیسا که می‌خواست از ساحۀ دنگرخیلِ مرکز ولایت کاپیسا به وظیفه برود، در مسیر راه توسط افراد ناشناس موتر سایکل سوار ترور شد."

بر بنیاد گزارش خبرنگار رادیو آزادی در محل، قتل‌های هدفمند در این اواخر در ولایت کاپیسا افزایش یافته است.

مقام‌ها تا کنون در این مورد آمار نداده اند.

خلیل‌زاد با ملابرادر روی سرمایه‌گذاری امریکا پس از تأمین صلح بحث کرد

آرشیف، زلمی خلیل‌زاد نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان در قطر

زلمی خلیلزاد نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، رهبران طالبان و مقام‌های امریکایی در بارهٔ سرمایه‌گذاری ایالات متحده پس از تامین صلح در افغانستان گفت‌وگو کردند.

زلمی خلیل‌زاد این را دیروز جمعه در حساب توییترش نوشته و گفته که این دیدار با اشتراک ملابرادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و ادام بوهلیر رئیس اداره انکشاف بین‌المللی امریکادر دوحهٔ قطر برگزار شد.

در این دیدار در بارهٔ احتمال سرمایه‌گذاری مشترک امریکا و قطر در افغانستان بحث شد.

طالبان هم از جانب خود این دیدار را تأیید کردند.

آنها گفتند، در گفت‌و‌گوی شان در بارهٔ رشد اقتصاد آیندهٔ افغانستان، بازسازی و انکشاف آن و همچنان برنامه‌های آقای بوهلیر بحث شد.

در اعلامیه طالبان آمده که در دیدار دیروز جمعه آن‌ها روی روند صلح، رهایی زندانیان، آغاز مذاکرات بین افغانان و سایر مسایل نیز با جانب امریکایی صحبت شد.

محمد یوسف غضنفر در اثر بیماری کووید-۱۹درگذشت

محمد یوسف غضنفر

محمد یوسف غضنفر نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان در امور اقتصاد، تجارات و کاهش فقر دیروز جمعه جان به حق سپرد.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای گفته که این نمایندهٔ ویژه در امور اقتصاد، تجارت و کاهش فقر در نتیجهٔ بیماری کووید-۱۹درگذشت.

رئیس جمهور غنی به خاطر درگذشت او ابراز تأسف کرده، گفته است که یوسف غضنفر در آبادی کشور و کمک به مردمان فقیر کاری جدی را آغاز کرده بود.

او گفت، مرگ وی برای کشور و نظام ضایعه بزرگ است.

یوسف غضنفر در سال ۱۳۴۴میلادی در ولایت بلخ تولد شده، یکی از تاجران نامدار کشور بوده و در پیروزی دور دوم رئیس جمهور اشرف غنی در انتخابات سال ۱۳۹۸ هجری شمسی نقش مهمی داشت.

او در دورهٔ پنجم انتخابات ولسی جرگه نمایندهٔ مردم بلخ انتخاب شده بود.

ارگ: شمار دیگر از زندانیان طالبان امروز و یا فردا رها می‌شوند

آرشیف، زندانیان گروه طالبان در هنگام رهایی

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، شماری دیگر از زندانیان گروه طالبان امروز (شنبه، ۱۴ سرطان​) یا فردا (​یکشنبه، ۱۵ سرطان​) از زندان‌های حکومت رها می‌شوند.

بر اساس موافقت‌نامهٔ قطر پیش از آغاز مذاکرات بین افغان‌ها حکومت باید ۵ هزار زندانی طالبان و طالبان یک هزار زندانی حکومت را رها کنند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی که شام دیروز با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت: "روز یکشنبه چند صد زندانی دیگر طالبان رها می‌شوند. این اقدام به خاطری صورت می‌گیرد تا مطابق توافق‌نامه طالبان و امریکا، طالبان به گفت‌وگو های مستقیم آماده شوند."

صدیقی نگفت که چه تعداد زندانیان طالبان رها می‌شوند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان ابراز امیداری کرد که طالبان پس از این اقدام برای آغاز مذاکرات بین افغانان آماده شوند.

بر بنیاد موافقت‌نامه ای که میان طالبان و امریکا حکومت افغانستان تاکنون نزدیک به ۴ هزار زندانی طالبان و طالبان بیش از ۵۰۰ زندانی نیروهای امنیتی افغان را رها کرده اند.

حکومت افغانستان تا حالا ۳،۵۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده و طالبان هم گفته اند ۷۰۰ زندانی مربوط به حکومت را رها کرده اند.

نماینده ارشد ملکی ناتو: طالبان باید به خشونت‌ها پایان دهند

استفانو پونته کورفو نمایندهٔ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان

استفانو پونته کورفو نمایندهٔ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان از طالبان خواست که به خشونت پایان دهند تا راه برای گفت‌وگوهای صلح باز شود.

او این سخنان را در یک پیام ویدیویی شام دیروز در حساب تویترش منتشر کرده است.

آقای پونته کورفو گفته که او با سکات میلر قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان یکجا با ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو و دیگر مقام‌های این سازمان در بروکسل در بارهٔ صلح افغانستان گفت‌و‌گو کرده اند.

او گفت که حملات طالبان موانع بزرگ را فرا راه گفت‌و‌گوهای صلح ایجاد کرده است: "ما در بارهٔ وضعیت افغانستان بحث کردیم. خشونت‌های کنونی طالبان باید پایان یابند. این حملات شان قابل قبول نیست. زیرا، این حملات در برابر آغاز مذاکرات مشکل ایجاد کرده و مانع گفت‌وگوها می‌شود."

نمایندهٔ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان گفت: "در باره وضعیت کنونی افغانستان به شورای اتلانتیک شمالی هم معلومات داده است."

استفانو پونته کورفو افزود که رهبران ناتو یک بار دیگر از حمایت خود با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان اطمینان دادند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG