لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۴

کمیسیون حقوق بشر فاریاب: شماری معتادین، زنان شانرا تشویق به فحشا می‌کنند


آرشیف، شماری از افراد معتاد به مواد مخدر در شهر کابل

برخی از معتادین در ولایت فاریاب زندگی همسران شان به خاطر پرداخت پول مواد مخدر را به شرایط سخت دچار نموده اند.

خانم هایی در این ولایت هستند که می‌گویند، شوهران معتادشان آنان را مجبور می‌کنند تا برعلاوه از مصارف خانه مصرف مواد مخدر آنان را نیز پرداخت کنند.

آتنه گل نام مستعار زن جوانیست که در هفته گذشته با یک طفل خوردسنش به دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت فاریاب مراجعه نمود.

او با چشمان پر از اشک به رادیوآزادی گفت که شوهرش معتاد است وی را تهدید به مرگ کرده بار ها لت و کوب نیز کرده تا بخاطر پیدا کردن مصارف مواد مخدرش، خواست‌های نا مشروعش را نیز برآورده کند.

او گفت که از این زندگی خسته شده است: "به اینجا آمدم مرا شوهرم از خانه کشید او معتاد است. برایم می‌گوید تا با دیگران کار نامشروع بکنم. می‌گوید برایم پول پیدا کن و من مصرف تریاک می‌کنم، قمار میزنم هرکاری بخواهم میکنم. من از خداوند میترسم هرگز خواست نا مشروعش را عملی نمی‌کنم."

از سوی هم سلیمه زن دیگری است که می‌گوید شوهرش معتاد است و مصارف فامیلش بار دوش اوست. به گفته خودش در بعضی موارد به شوهرش نیز کمک می‌کند.

او گفت: "مصروفیت هم ندارم کالای مردم را می‌شویم، نان شانرا پخته می‌کنم روزانه ۵۰ الی ۱۰۰ افغانی پیدا می‌کنم از این بیشتر کارکرده نمیتوانم خودم هم مریض هستم."

شمار معتادین مواد مخدر در ولایت فاریاب رو به افزایش است. هم اکنون ده‌ها معتاد در زیر پل دریای میمنه در وضعیت بد قرار دارند.

ذبیح الله جواد رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر فاریاب می‌گوید برخی از معتادین بالای همسران شان فشار وارد می‌کنند تا مصارفات شان را تامین کنند.

آقای جواد افزود؛ در شش ماه گذشته ۳۰خانم از این ناحیه شکایت کرده و خواهان طلاق شده اند.

او افزود: "به نسبت نبود منابع بخاطر خرید مواد مخدر، زن های شانرا لت و کوب کرده مجبور به فحشا می‌کنند. برخی زنان از اینکه شوهران شان نمی توانند نفقه آن‌ها را بدهند، خواهان طلاق شده‌اند."

عبدالکریم یوروش سخنگوی پولیس فاریاب به رادیوآزادی گفت زنان زیادی به علت معتاد بودن شوهران شان به ارگان‌های امنیتی مراجعه کرده که به شکایات آنان رسیدگی شده است.

XS
SM
MD
LG