لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۷

وزارت داخله: انتخابات در فضای امن برگزار خواهد شد


آرشیف، عکس از جریان انتخابات ولسی جرگه افغانستان در ولایت بامیان. 20 October 2018

هر چند به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کمتر از دو هفته باقی مانده اما نگرانی‌ها در پیوند به امنیت آن بیشتر شده اند.

یک جنرال نیروی‌های هوایی مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان به تازه‌گی گفته است که بیم افزایش خشونت‌ها در روز انتخابات وجود دارد.

تاد ولتریز روز جمعه در نشست وزرای دفاع هم پیمانان ناتو در سلوانیا اطمنیان داده است که نیروهای آنان در روز انتخابات از نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی خواهند کرد.

در عین حال وزارت امور داخله افغانستان از تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری اطمینان می‌دهد.

مروه امینی معاون سخنگوی این وزارت روز (شنبه ۲۳ سنبله) به رادیو آزادی گفت، برنامه‌های ویژۀ امنیتی برای تامین امنیت انتخابات ششم میزان روی دست اند.

مروه امینی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان
مروه امینی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان

او گفت:‌ "وزرات امور داخله پلان خاص برای انتخابات دارد که هشت ماه قبل آماده شده است. ما بخاطر روز انتخابات که بسیار نزدیک است تدابیر خاص امنیتی داریم و تعهد می‌کنیم که در این روز امنیت کامل گرفته می‌شود و همچنان تلاش می‌کنیم که از خشونت‌های پیشبینی شده از سوی برخی‌ها (ناتو) جلوگیری نمائیم."

بر اساس معلومات وزارت امور داخله افغانستان، ۴۹۴۲ مرکز انتخاباتی در سراسر افغانستان وجود دارند که ۶۷۳ آن با تهدید بلند امنیتی، ۹۶۰ آن با تهدید متوسط و ۳۲۶۲ مرکز دیگر آن با تهدیدات اندک امنیتی روبرو هستند که برای تأمین امنیت این مراکز در کتگوری‌های مختلف نیروهای پولیس گماشته خواهند شد.

وزارت امور داخله می‌گوید، این وزارت در همکاری با نهادهای دیگر برای تأمین امنیت هر مرکز رأی‌دهی با تهدید بلند ۱۵ پولیس، برای هر مرکز رأی‌دهی با تهدید متوسط ۶ پولیس و برای هر مرکز با تهدید کمتر ۴ پولیس در نظر گرفته است.

در عین حال شماری کارشناسان امنیتی روی عملی شدن کامل برنامه امنیتی در روز انتخابات تاکید می‌کنند.

میرزا محمد یارمند معین پیشین وزارت داخله می‌گوید: "پولیس باید امنیت ساحاتی را که مردم رأی می‌دهند تأمین کند. حتماً محلات را سروی کرده اند و به همان اساس پولیس را توظیف نموده اند و اگر تلاشی و چک به صورت درست از سوی پولیس انجام شود بلی آنان می‌توانند امنیت را تأمین کنند."

در عین حال ریاست جمهوری افغانستان نیز از تامین امنیت کامل در روز انتخابات اطمینان می‌دهد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان سال جاری برگزار می‌شود که حدود ۱۳ روز به آن باقی مانده و به باور نهادهای ناظر انتخابات نامزدان هم مبارزات انتخاباتی‌شان را شدت بخشیده‌اند.

XS
SM
MD
LG