لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۷

عبدالله عبدالله: تهدید از سوی رئیس جمهور قابل تحمل نیست


عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری

رقابت تنگاتنگ نامزدان ریاست جمهوری در سایه اتهام‌های بهره‌گیری‌های دولتی تا تهدید تاجران برای کارزارهای انتخاباتی.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که اشرف غنی، رئیس جمهور و نامزد انتخابات، در مرکز توحید، که باید برای منافع ملت استفاده شود، نشست‌هایی مبازرات انتخاباتی‌اش را برگزار می‌کند.

آقای عبدالله هشدار می‌دهد که اگر رئیس جمهور غنی پس از این افراد را بربنیاد سلیقه‌های شخصی‌اش ممنوع‌الخروج و ممنوع‌الورود اعلام کند، مردم را به حرکت مدنی فرا خواهد خواند.

او گفت: "رئیس جمهور از تهدید در برابر مردم کار می‌گیرد. از همین جا اعلام می‌کنم که اگر خودت دیگر مردم را ممنوع‌الورود یا ممنوع‌الخروج اعلام کردی یا صاحبان سکتور خصوصی را تهدید کردی دیگر قابل تحمل نیست. دیگر بخاطر کمپاین حق فسخ قراردادها با بخش سکتور خصوصی را نداری. هر حکم رئیس جمهور که جنبه کمپاینی داشته باشد، دیگر در این کشور قابل عملی شدن نیست."

تهدید سکتور خصوصی برای پرداخت پول به کارزارهای انتخاباتی دسته انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی اتهام دیگری است که آقای عبدالله به این رقیب انتخاباتی‌اش می‌زند.

از سوی دیگر، سید نورالله جلیلی یک نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز در همایش انتخاباتی خود به اتهام‌های مشابهی اشاره می‌کند و می‌گوید که رئیس جمهور از امکانات دولتی حتی تجهیزات نظامی در پیکارهای انتخاباتی خودش بهره برده است.

سید نورالله جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
سید نورالله جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

آقای جلیلی می‌گوید در صورت پیروزی، جلو قانون‌شکن‌ها را خواهد گرفت.

او هشدار می‌دهد که اگر شخصی به نفع کدام نامزد صندوق‌ها را از آرای تقلب پُر کند، جلو انتخابات را خواهد گرفت.

جلیلی افزود: "یکبار از ضمیر خود بپرسند، تمام وعده‌های شان دروغ بوده این که امروز از برنامه ما با علما حکومت جلوگیری کرد هدف این بود که می‌خواست صدای ما را خفه سازند، زمانیکه رئیس جمهور ما از ریاست جمهوری تا خیمه لویه جرگه در هلیکوپتر می‌آید و ۶۰ هزار دالر هزینه می‌کند فقط برای یک بیانیه آیا عادلانه است؟

این انتقادها پس از آن مطرح می‌شود که هفته گذشته کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی هشدار داده است اگر نامزدان ریاست جمهوری قانون انتخابات را نقض کنند، در برابر آنان از گزینه‌های قانونی کار خواهد گرفت.

حال اما درانی وزیری، معاون سخنگوی رئیس جمهور به رادیو آزادی با رد ادعاهای این نامزدان ریاست جمهوری، می‌گوید که رئیس جمهور حق صدور احکام و فرمان‌ها را دارد.

وی گفت: "من بار دیگر می گویم که هر مقام حکومتی که کابل بیاید یک امر معمولی است زیرا آن‌ها برای این که مشکلات ولایات را شریک سازند می‌آیند، دوم اینکه در پیوند به تهدید سکتور خصوصی یکی از عجایبات است که نامزدان محترم آن را یا کرده اند ما آن را شدیداً رد می‌کنیم."

تاکنون کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نزدیک به ۶۰ شکایت را ثبت کرده است.

سه مشاور رئیس جمهور متهم به کمپاین به نفع تیم دولت‌ساز و وزیر خارجه متهم به اشتراک در نخستین نشست کمپاینی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی شده‌ که کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی تمام این ها را جریمه کرده است.

XS
SM
MD
LG