لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۰

باشندگان فاریاب: اگر امنیت تأمین نشود در انتخابات شرکت نمی‌توانیم


موقعیت ولایت فاریاب در نقشه عمومی افغانستان

شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های ناامن ولایت فاریاب می‌گویند اگر امنیت سرتاسری تامین نشود در انتخابات شرکت کرده نمی‌توانند.

آنان می‌گویند که گروه طالبان به مردم هشدار داده تا در انتخابات شرکت نکنند.

محمدالله که باشندۀ ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب است می‌گوید آماده بود تا در انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری به نامزد دلخواه اش رأی بدهد و برای این کار تذکره اش را نیز استیکر زده است. اما او می‌گوید هشدار طالبان این کارش را دشوار ساخته است.

او افزود: "طالبان به ما هشدار داد تا در انتخابات اشتراک نکنیم حتی گفته که قبل از سه روز و بعد از سه روز انتخابات از خانه های ما بیرون نشویم .دولت امنیت ما را نگیرد چطور به انتخابات اشتراک کنیم."

از سوی هم امیدالله باشندۀ ولسوالی قرمقول فاریاب به رادیو آزادی می‌گوید که او در روز انتخابات نگران امنیت خود و خانواده‌اش خواهد بود.

او افزود: "من جانم را از یک رأی مهم ‌می‌دانم چون {طابان} گفتند اگر در انتخابات اشتراک کنیم انگشتان ما قطع خواهند شد. در مساجد ما به عموم مردم گفته اند که باید در روزهای نزدیک انتخابات از خانه های ما بیرون نرویم در روز انتخابات که هیچ امکان ندارد ما بریم به پشت صندوق‌ها رأی بدهیم."

ولسوالی‌های دولت آباد، قرغان، قرمقول، خواجه سبزپوش، شیرین تگاب، کوهستان، المار، بلچراغ و قیصار از ولسوالی هایی استند که قریه های پُر نفوس آن‌ها در کنترول گروه طالبان اند.

هر چند پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات فاریاب گفته که ۴۹رمرکز رأی دهی با در نظرداشت تهدیدات امنیتی بسته خواهند ماند، اما اکنون این کمیسیون از هشدارهای طالبان نیز نگران است.

محمد بشیر حسام رئیس این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت طالبان قریه دارهای ولسوالی ها را جمع کرده و به مردم هشدار داده‌اند تا در روز انتخابات از خانه های شان بیرون نشوند.

او گفت: "در ولسوالی های که گروه طالبان حاکمیت دارند آنها قریه داران و بزرگان قوم را جمع کردند و برایشان گفتند که به انتخابات اشتراک نکنند و حتی تهدید کرده‌اند که یک هفته قبل از انتخابات از خانه های شان بیرون نروند."

با این همه جنرال غیب الله سادات فرمانده پولیس فاریاب می‌گوید آنان کوشش دارند تا سطح تهدیدات امنیتی را تا روز انتخابات کاهش دهند.

او در این باره به رادیو آزادی گفت: "بخاطر تامین امنیت ولسوالی‌های فاریاب و شهر میمنه ما تدابیر گرفته‌ایم و بخاطر انکشاف بعضی قریه جاتی که در آنجا دشمن وجود دارد پلان های مشخص داریم. ما به مردم اطمینان می‌دهیم که بدون کدام هراس و تشویش در انتخابات اشتراک کنند."

قرار گفته های مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات فاریاب بیشتر از دو صد هزار تن مشمول خانم‌ها برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است به روز ششم ماه میزان برگزار شود.

XS
SM
MD
LG