لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۲

یک نامزد انتخابات: سرپرست حج و اوقاف برای اشرف غنی کمپاین می‌کند


عنایت‌الله حفیظ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

عنایت‌الله حفیظ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شماری از اعضای کابینه، به ویژه سرپرست وزارت حج و اوقاف را به کمپاین به نفع محمداشرف غنی، رئیس جمهور و دیگر نامزد انتخابات متهم می‌کند و می‌گوید آقای غنی در پیکارهای انتخاباتی از امکانات دولتی استفاده می‌کند.

آقای حفیظ روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت: "شما هر روز می‌بینید که مشاور کمپاین دارد. همین‌گونه اعضای کابینه به ما مراجعه کرده‌اند. در حالی که اعضای کابینه حق ندارند به نفع غنی کمپاین کنند. سرپرست وزارت حج و اوقاف که یک عضو کابینه است، چندبار با ما نشست داشته و گفته که از نامزدی‌ام به نفع غنی بگذرم."

اما عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت حج این اتهام‌ها را رد می‌کند: "این که او فکر کرده من کمپاین کرده‌ام، حرفی نادرست است. من آنرا رد می‌کنم. اگر من کمپاین کنم و اراده داشته باشم، خودم رهبر یک حزب سیاسی هستم، در یک نشست حضور پیدا می‌کنم. اما من تا کنون برای خودم این اجازه را نداده‌ام و نه صدا بلند کرده‌ام."

در همین حال، آقای حفیظ می‌گوید به دلیل مشکلات و عدم همکاری دولت برای ارائه برنامه‌هایش، نتوانسته به ولایات سفر کند و از این رو زمان کارزارهای انتخاباتی باید تمدید شود، در غیر آن نتایج انتخابات برای او پذیرفتنی نخواهد بود.

اما ذبیح‌الله سادات سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تاریخ انتخابات به هیچ صورت با تاخیر روبه‌رو نخواهد شد و این روند در ششم میزان برگزار می‌شود.

پیش از این نیز اتهام‌هایی وجود داشته که آقای غنی از امکانات دولتی در کارزارهای انتخاباتی‌اش استفاده کرده، اما دسته انتخابات دولت‌ساز به رهبری او این اتهام‌ها را بی‌پایه خوانده است.

با این همه، در ادامه کارزارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری ده‌ها تن از شهروندان هزاره در کابل از تیم دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی اعلام حمایت کردند.

در همایشی که به همین منظور برگزار شده بود، اشرف غنی گفت که "امروز هزاره بودن جرم نه بلکه افتخار است."

محمد اشرف غنی نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
محمد اشرف غنی نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

او گفت: "اگر امروز دشمنان به هزاره‌ها و اهل تشیع حمله می‌کنند، آن روز من نیز هزاره هستم و هم شیعه."

همین‌گونه شورای انسجام جمعیت اسلامی هم از تیم دولت‌ساز به رهبری محمد‌اشرف غنی اعلام حمایت کرده است.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله رهبر دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در یک همایش انتخاباتی در ننگرهار برنامه‌هایش را برای باشندگان این ولایت ارائه کرد.

عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


آقای عبدالله در همایش بزرگی رویداد اخیر در ننگرهار را نکوهش و تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، عملیات‌های نظامی خودسرانه را متوقف خواهد کرد.

او همچنین افزود که حضور گسترده مردم در ننگرهار بیانگر وحدت ملی مردم است و اگر به قدرت برسد با تمام توان خواست‌های مردم را عملی می‌کند.

تا پایان مدت پیکارهای انتخاباتی تنها چهار روز دیگر مانده و چهارمین انتخابات ریاست جمهوری شش روز بعد برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG