لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۷

واپسین روز پیکارهای انتخاباتی با وعده‌ها و هشدارهای جدی ادامه یافت


نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

محمداشرف غنی از برنامه‌های پنج‌ساله در پکتیا و عبدالله عبدالله از اجرای پروژه‌های عمرانی در بامیان سخن گفتند، رحمت الله نبیل بر مبارزۀ با فساد و هراس‌افگنی تأکید کرد اما گلبدین حکمتیار هشدار داد که اگر در انتخابات تقلب صورت گیرد، بی‌تفاوت نخواهد نشست.

فرجامین روز پیکارهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با اعلام وعده‌های بزرگ و هشدارهای جدی نامزدان در حال پایان است.

محمد‌اشرف غنی در همایشی با حضور مردم پکتیکا در کابل گفت که این ولایت را به مرکز ارتباطات و تجارت مبدل می‌کند.

محمد اشرف غنی رهبر تیم دولت ساز
محمد اشرف غنی رهبر تیم دولت ساز

او افزود: "برای پکتیکا برنامه‌های پنج‌ساله دارم. ولسوالی‌هایش را وسیع می‌سازیم تا به مرکز تجارت مبدل شود. در دوسال تمامی ولسوالی‌های ولایات پکتیای بزرگ را تا وزیرستان و پشتونخواه پاکستان برق می‌دهیم. من می‌خواهم چهار پوهنتون معیاری در پکتیای بزرگ بسازم که مرکز فکر باشند."

اما داکتر عبدالله عبدالله رهبر دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی می‌گوید در صورت پیروزی پروژه‌های عمرانی را بازنگری می‌کند.

او در امامۀ سخنانش گفت: "به سهمیه‌بندی که روش غیرعادلانه است بی‌عدالتی است پایان می‌دهیم. اقرار می‌کنم آن‌چه که آرزوی ما بود تحقق نیافت و عملی نشد. پروژه‌های انکشافی را بازنگری می‌کنیم و کار عملی آن‌ها آغاز می‌شود. انکشاف و عدالت متوازن را برقرار می‌سازیم تا همه مردم ما از حق یک‌سان برخوردار شوند."

در این میان گلبدین حکمتیار با تأکید بر خارج کردن نیروهای خارجی از کشور، هشدار می‌دهد که اگر در انتخابات تقلب صورت گیرد، راه‌های دیگری را برخواهد گزید.

گلبدین حکمتیار نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
گلبدین حکمتیار نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

او افزود: "تیم صلح و عدالت برندۀ اصلی است. اما اگر تقلب صورت گیرد، ما راه دیگری را در پیش خواهیم گرفت. من دست خالی وارد کابل شدم. ما را مجبور نسازید که از گزینه‌های دیگری کار گیریم. اگر می‌خواهید جنگ پایان یابد، به رأی مردم تمکین کنید."

با این حال رحمت الله نبیل نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری و رهبر دستۀ انتخاباتی امنیت و عدالت برمبارزه با فساد، حرفه‌یی سازی نیروهای امنیتی افغان و مبارزۀ جدی با هراس افگنی تأکید کرد.

رحمت الله نبیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رهبر دستۀ انتخاباتی امنیت و عدالت
رحمت الله نبیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رهبر دستۀ انتخاباتی امنیت و عدالت

او در ادامۀ صحبت‌هایش افزود: "ما طرحی برای حکومت خود داریم که شامل برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت می‌شود، شبکه‌های تروریزم که چطور نابود شان باید کنیم، مواد مخدر، سیاسی شدن نیروهای امنیتی، سرمایه‌گذاری، پایان مهاجرت‌های اجباری، فساد، جلوگیری از فرار سرمایه‌ها بیکاری‌ها و داشتن نیروهای با تجربه به خصوص در بخش هوایی."

اما با پایان روز پیکارهای انتخاباتی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی چه پیامی به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری دارد؟

محمدرضا فایض، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیو آزادی گفت: "مطابق ماده ۹۸ قانون انتخابات هیچ نامزدی حق ندارد که در دورۀ سکوت کاری انجام دهد که کمپاین حساب شود.

گزینه محرومیت از حق رأی هنوز پا برجاست. هرگونه اقدامی که از سوی تیم انتخاباتی مغایر قانون شکل گیرد، قابل رسیده‌گی است. هیچ‌گونه خاموشی در برابر جرایم و تخلفات انتخاباتی صورت نخواهد گرفت."

پیکارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری در ششم ماه اسد آغاز شد و ساعت دوازدۀ شب سوم میزان پایان می‌یابد. ۴۸ ساعت تا برگزاری انتخابات دورۀ سکوت در نظر گرفته شده است. در این دوره تبلیغات انتخاباتی ممنوع است.

XS
SM
MD
LG