لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۹

تبصره رسانه های غربی در مورد برگزاری انتخابات افغانستان


شماری از زنان حین رأی دهی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ولایت هلمند. September 28 2019

انتخابات امروز ریاست جمهوری افغانستان در رسانه های غربی بازتاب خیلی گسترده یافته و تعدادی زیاد از رسانه ها عکس‌ها، ویدیوها، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و مطالب تحلیلی را در مورد آن نشر کرده‌اند.

شبکهء تلویزیونی فرانس (۲۴) با نشر عکس‌های رایدهنده زن افغان از طریق ویب سایت این شبکه نوشته است، مراکز رایدهی در تعدادی زیادی از مکاتب، مساجد و دفاتر باز شده اند و رایدهندگان افغان با شجاعت به پای صندوی های رایدهی می‌روند.

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا می‌نویسد، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد و براساس گزارش های ابتدایی در برخی مناطق حملات پراکنده صورت گرفته است.

به نوشته روزنامه نشنل چاپ امارات متحده عربی، شورشیان تلاش کرده اند، با حملات و انفجارات از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جلوگیری کنند. روزنامه به حمله بر یک مسجد در شهر کندهار هم اشاره کرده است که در نتیجه آن پانزده تن زخمی شدند.

جریان رأی دهی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان. September 28 2019
جریان رأی دهی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان. September 28 2019

روزنامه هندوستان تایمز هم با اشاره به چندین انفجار که برای مختل ساختن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفت و نشر عکس های رأی‌دهندگان زن، با نقل قول از رئیس جمهور غنی می‌نویسد که گفته است:‌ "صلح اولین خواست مردم ماست."

روزنامه ایداهو سیتس‌من(Idaho Statesman ) چاپ امریکا می‌نویسد، دورنمای توافقنامه صلح با شورشیان طالب فضای تردید را در جریان ماه قبل از انتخابات به وجود آورد. به نوشته روزنامه حتی نامزدان هم نمی‌دانستند که آیا انتخابات برگزار خواهد شد، یاخیر؟

نشریه امریکایی هرالد انلاین می‌نویسد، طالبان به ۹.۸ ملیون افراد واجد شرایط رایدهی در افغانستان هشدار داده بودند که از مراکز رایدهی دوری کنند. به نوشته نشریه معلوم نیست چه تعداد به این هشدار گوش فرا خواهند داد، اما احتمال دارد میزان مشارکت مردم در انتخابات از این هشدار متاثر شود.

روزنامه هرالد تریبیون چاپ امریکا نیز می‌نویسد، طالبان به حدود ده میلیون افراد واجد شرایط رایدهی در افغانستان هشدار داده بودند که در انتخابات اشتراک نکنند، اما معلوم نیست به چه تعداد به این هشدار توجه خواهند کرد. هرالد تریبیون به انصراف چهار نامزد در این انتخابات نیز اشاره کرده است.

صف رأی دهنده ها در یکی از مراکز رأی دهی در ولایت غزنی. September 28 2019
صف رأی دهنده ها در یکی از مراکز رأی دهی در ولایت غزنی. September 28 2019

روزنامه والستریت ژورنال می‌نویسد، مردم افغانستان با وصف هشدارهای طالبان در زمینه عدم اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، به مراکز رایدهی رفتند.

شبکه تلویزنی الجزیره با نشر عکس قطارهای مردم که برای رایدهی ایستاده اند از طریق ویب سایت این شبکه می‌نویسد، صبح امروز میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی کمتر به نظر می‌رسید. الجزیره، دلیل آن را بی باوری مردم به سیاستمدران و نگرانی از وضعیت امنیتی دانسته است.

روزنامه واشنگتن پُست می‌نویسد، افغان‌ها با وصف تهدیدات امنیتی به پای صندوق های رایدهی رفته، رای دادند.

XS
SM
MD
LG