لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۰۱

امریکا به جواد ظریف اجازۀ عیادت از دیپلومات ایرانی را نداد


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران

ایران، از ایالات متحده انتقاد کرده که به محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ این کشور اجازۀ عیادت از دیپلومات ایرانی در شفاخانۀ در نیویارک را نداده است.

آقای ظریف برای اشتراک در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک است.

ایالات متحدۀ امریکا به گشت‌وگذار وزیر خارجۀ ایران در نیویارک محدودیت وضع کرده است.

ظریف تنها حق دارد که در اطراف ساختمان سازمان ملل متحد تا ۶ بلاک دورتر رفت و آمد کند.

وزارت امور خارجۀ امریکا به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران، اجازه نداده است تا از 'مجید تخت روانچی'، نمایندۀ دائمی ایران در سازمان ملل، عیادت کند.

این در حالی است که پیش از این هم دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده به سلسلۀ افزایش فشارها بر ایران، با صدور یک فرمان اجرایی به وزارت خارجۀ کشورش دستور داده بود تا مانع ورود برخی از مقام‌های ارشد ایران و خانواده‌های آن‌ها به امریکا شود.

بر اساسی گزارش وزارت خارجۀ امریکا، مجید تخت روانچی در شفاخانه ای بستری است که خارج از محدودۀ تعیین‌شده برای رفت‌و‌آمد دیپلومات‌های ایرانی در نیویارک قرار دارد.

به گزارش فارین پالیسی، یک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت: "ایران سال‌هاست که چندین تبعۀ امریکایی را به ناحق زندانی کرده و خانواده و دوستان آن‌ها را به دلیل این که نمی‌توانند آزادانه با عزیزان شان دیدار کنند، رنج می‌دهد."

او گفت،آن‌ها به نمایندگی ایران اطلاع داده اند که اگر ایران یک تبعۀ امریکایی را آزاد کند، آن‌ها هم مجوز دیدار را صادر می‌کنند.

خبرگزاری رسمی ایران ایرنا دیروز به نقل 'عباس عراقچی' معاون وزیر خارجۀ ایران گفت: "واشنگتن از یک مسألۀ بشری بهره‌برداری سیاسی می‌کند."

پس از آن، محمد جواد ظریف در حساب توییترش نوشت که با تخت روانچی از طریق ویدیو کنفرانس صحبت کرده است.

او گفت: "ابراز سپاس از تکنالوژی، من با دوست چهل سالۀ خود، با تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل متحد سرانجام گفت‌وگو کردم."

ظریف در ادامه گفت: "مجید تخت روانچی چند بلاک دورتر در یک شفاخانه بستری است."

روابط میان واشنگتن و تهران پس از این‌که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا خروج ایالات متحده از مواففت‌نامۀ اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و قدرت‌های بزرگ جهان را اعلان کرد؛ پر تنش شد.

امریکا، پس از آن تعزیرات بر تهران را شدت داد.

رئیس جمهور دونالد ترمپ فشارها بر ایران را افزایش داد؛ تا تهران برای مذاکره حاضر شود.

آقای ترمپ گفت، موافقت‌نامۀ سال ۲۰۱۵ تا حدی نیست که مانع ساختن سلاح اتمی و راکت‌های بالستیک ایران شود.

اما ایران تأکید می‌کند، برنامۀ اتمی این کشور صلح آمیز بوده، اهداف ملکی دارد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه در سخنرانی خود، در نشست اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد گفت: "تا زمانی در ارتباط به برنامه اتمی خود با امریکا مذاکره نمی‌کند که تعزیرات بر این کشور رفع نشوند."

روحانی امریکا را متهم کرد که به طور بی‌رحمانه دست به تروریزم اقتصادی زده است.

XS
SM
MD
LG