لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۷

نگرانی‌ها از 'پیشروی' گروه طالبان در تخار


ولایت تخار ۱۶ نوامبر ۲۰۱۵

شورای ولایتی و شماری از ساکنان ولایت تخار از پیشروی گروه طالبان و کندی عملیات نیروهای امنیتی ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته آنها، از چند روز به این سو بخش‌هایی از ولسوالی‌های چاه آب، خواجه‌غار، بهارک و هم‌چنین برخی از روستاهای حومه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، به تصرف طالبان درآمده‌اند.

صبغت‌الله شایق، از ساکنان شهر تالقان گفت: "اصلاً پیش‌روی وجود ندارد. اگر پیش‌روی باشد، ساحه امن می‌شود و مردم پس به‌طرف خانه‌های خود بر می‌گردند، اما هیچ گپی وجود ندارد."

عبدالقدوس نظری، دیگر باشنده شهر تالقان گفت: "اطراف شهر هر لحظه تهدید می‌شود. این وضعیت از نظر من خیلی قابل نگرانی است. من از حکومت مرکزی خواهش می‌کنم که توجه جدی به تخار داشته باشد."

به همین ترتیب، برخی از اعضای شورای ولایتی تخار می‌گویند که از ۶ میزان به این‌سو بخش‌هایی از ولسوالی‌های چاه آب، خواجه غار و بهارک و هم‌چنین شماری از روستاهای اطراف شهر تخار را طالبان تصرف کرده‌اند.

ولسوالی اشکمش تخار
ولسوالی اشکمش تخار

میراحمد قسیم، عضو شورای ولایتی تخار هشدار داده است: "اگر حکومت توجه نکند و درمورد آزادسازی ولسوالی‌های ماورای کوکچه دست به‌کار نشود، وضعیت در ولایت تخار با گذشت هر روز بدتر خواهد شد."

همچنین صلاح‌الدین برهانی، دیگر عضوی شورای ولایتی تخار هم از حکومت مرکز خواست که "به وضعیت کنونی تخار توجه بیشتر کند و طالبان را از حومۀ شهر تالقان و ولسوالی‌های به عقب برانند."

عبدالخلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار تأیید کرد که جنگجویان گروه طالبان در "ولسوالی‌های چاه آب، بهارک و خواجه غار و هم‌چنین درساحه چین‌زیی" حضور دارند و باعث "مشکلاتی" شده‌اند، اما نیروهای دفاعی و امنیتی در تلاش عقب‌زدن آنها هستند.

پیش از این نیز باشندگان و اعضای شورای ولایتی تخار نسبت به افزایش ناامنی‌ در این ولایت ابراز نگرانی کرده بودند، اما می‌گویند که تا حال برای بیرون راندن طالبان از این مناطق اقدام جدی صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG