لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۰

شورای نگهبان ایران تعدیل در قانون تابعیت را نافذ ساخت


آرشیف، عکس جنبۀ تزئنی دارد

شورای نگهبان ایران تعدیل قانونی را نافذ ساخت که بر اساس آن به انتقال تابعیت مادران به فرزندان‌شان اجازه داده می‌شود.

عباس علی کدخدایی سخنگوی این شورای قانونگذار ایران، انفاذ تعدیل در این قانون را چهارشنبه دوم اکتوبر اعلام کرد. این تعدیل حدود چهار ماه قبل توسط مجلس نماینده‌گان ایران تصویب شده بود.

بر اساس قانون اساسی ایران، شورای نگهبان مرجع نهایی انفاذ قوانینی محسوب می‌شود که توسط مجلس نماینده‌گان این کشور تصویب شده‌است.

شماری از اعضای شورای نگهبان کشور ایران ۲۹ اگست ۲۰۱۹

سازمان‌های مدافع و فعالان حقوق بشر از مدت‌ها به این‌سو خواستار تعدیل در قانون تبعیض‌آمیز تابعیت ایران بوده اند، به‌گفتۀ آن‌ها تعدیل این قانون می‌تواند به هزاران کودکی مساعدت کند که در یک خلای حقوقی در ایران به‌سر می‌برند.

تعدیل جدید در قانون تابعیت ایران به فرزندان زنان شهروند این کشور که با اتباع خارجی ازدواج کرده اند، اجازه می‌دهد، تابعیت ایران را حاصل کنند. در حقیقت تابعیت مادران می‌تواند به فرزندان زیر ۱۸ سال‌شان منتقل شود، ولی قبل از ارائه تابعیت به این کودکان هنوز هم لازم است تا وزارت استخبارات و ادارۀ استخبارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تصدیق کند که این دادن تابعیت به این افراد "نگرانی و مشکلات امنیتی" را برای این کشور در قبال ندارد.

بعد از آن‌که در ماه می سال‌ جاری میلادی این تعدیل در قانون تابعیت ایران توسط پارلمان ایران تصویب شد، سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت، انتقال تابعیت مادران به فرزندان‌شان می‌تواند در فراهم‌آوری زمینه برای دسترسی این کودکان به خدمات صحی، کار و تحصیل در پوهنتون‌های ایران، مساعدت کند.

نشان سازمان دیده بان حقوق بشر

تا هنوز ارقام دقیق در مورد تعداد زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده اند ارائه نشده، اما بر اساس سازمان نظارت از حقوق بشر مستقر در شهر نیویارک امریکا، مسئله تابعیت کودکان مادران ایرانی دارای همسران خارجی در سالیان اخیر بعد از آن در محور توجه قرار گرفت و برجسته شد که تعداد زیادی از زنان ایرانی با مردان مهاجر افغان ازدواج کردند.

تخمین زده می‌شود که در حال حاضر، حدود سه میلیون افغان در ایران به‌سر می‌برند و تعدادی از آن‌ها با زنان ایرانی ازدواج کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG