لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۰

۷ دستگاه بیومتریک و ۲۲ کارت حافظۀ آن‌ها در کابل ناپدید شده‌اند


مولانا محمد عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند، افرادیکه در استعمال آرای بدون بیومتریک در روز انتخابات دست داشته باشند به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

مولانا محمد عبدالله عضو این کمیسیون امروز شنبه (۱۳ میزان) در نشست خبری از تمامی مسئولان دفاتر ولایتی خواست تا در مورد آن محلات رأی‌گیری معلومات دهند که در آنها از دستگاه‌های بیومتریک استفاده نشده و یا صندوق‌ها توسط افراد زورمند پُر شده‌اند.

آقای عبدالله گفت در صورتیکه مسئولان دفاتر ولایتی از تخطی‌ها به کمیسیون انتخابات گزارش ندهند و در جریان ارزیابی تخطی ثابت شود، آنها به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قبلاً گفته است که صرف آرای بیومتریک نزد این کمیسیون مدار اعتبار می‌باشد.

یک مرد کهن سال در حال انداختن رأی اش به صندوق در یکی از محلات رایگیری در کابل.
یک مرد کهن سال در حال انداختن رأی اش به صندوق در یکی از محلات رایگیری در کابل.

در عین حال شماری از نهادهای ناظر و جامعه مدنی می‌گویند، کمیسیون انتخابات در امور کاری‌اش با ضعف مدیریتی مواجه است.

این‌بار کمیسیون مستقل انتخابات از مفقود شدن ۷ دستگاه بیومتریک در روز انتخابات از کابل خبر می‌دهد.

مولانا محمدعبدالله عضو این کمیسیون روز شنبه در یک نشست خبری گفت، زورمندان کارت‌های حافظه یا "چِپ‌های ۲۲" دستگاه بیومتریک را هم کشیده‌اند.

این در حالی است که پیش از این نیز، منابع به رادیوی آزادی از ناپدید شدن دستگاه‌های بیومتریک گفته بودند.

وی افزود که مسئولان ولایتی باید در مورد آن محلات رأی‌گیری معلومات بدهند که در آن جاها از دستگاه بیومترک استفاده نشده و یا هم صندوق‌ها از سوی زورمندان پر شده اند.

او افزود: "هر گاه رئیسان و مسئولان ولایتی از تخلفات انتخاباتی گزارش ندهند و در جریان بررسی‌ها ثابت شود که تقلب صورت گرفته اما آنها گزارش نداده اند، همان مسئولان انتخابات در هر سطحی که باشند به مراجع عدلی و قضایی معرفی می‌شوند."

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرده بود که تنها آرای بیومتریک شده قابل اعتبار است.

شماری از نامزدان ریاست جمهوری می‌گویند که در انتخابات ششم میزان تقلب صورت گرفته و رأی بدون بیومتریک نیز استعمال شده است.

برخی تصویرها در رسانه‌های اجتماعی نیز به نشر رسیده که نشان می‌دهند شماری افراد به سود نامزد مشخصی تقلب می‌کنند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، این ویدیوها را بررسی خواهند کرد.

آقای عبدالله همچنان گفت که مواد انتخاباتی از ۲۲ ولایت به دفتر مرکزی رسیده و مواد ۱۲ ولایت باقیمانده تا ختم امروز (شنبه ۱۳ میزان) خواهد رسید.

او افزود که مطابق تقسیم اوقات عملیاتی کمیسیون، روند انتقال مواد انتخاباتی از ولایات به مرکز امروز شنبه (۱۳ میزان) تکمیل خواهد شد و هیچگونه تأخیر در آن نخواهد آمد.

به گفته این عضو کمیسیون انتخابات، فورمه‌های نتایج ۲۱ هزار محل بشکل الکترونیکی به آنها رسیده است. او ابراز امیدواری کرد که بعد از رسیدن دستگاه‌های این فورمه ها به کابل، اطلاعات بطور مستقیم به "سرورها" انتقال خواهد شد.

آقای عبدالله گفت، در گام نخست آرای بیومتریک نزد کمیسیون مدار اعتبار است.

او در ادامه افزود: "رأی افرادی نزد ما معتبر است که در دستگاه بیومتریک نشان دو انگشت، عکس و تذکره شان باشد. این برای بار دوم نیز تصفیه می‌شود چرا که شاید از یک شخص دو بار عکس یا نشان انگشت گرفته شده باشد یا ستیکرش تکرار باشد یا خرد سن باشد."

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۷ میزان اعلان شود.

XS
SM
MD
LG