لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۰

هرات: دو طرح برای پروسس زعفران و کاهش ضایعات آن ساخته شده‌است


کشت زعفران در ولایت هرات

ولایت هرات، بزرگترین تولید کننده زعفران در سطح افغانستان است اما کمبود دستگاه‌های پروسیس و بسته بندی یکی از بزرگترین مشکلات زعفران کاران دراین ولایت خوانده می‌شود.

گروهی از محصلان انستیوت زراعت و مالداری هرات، با حمایت مالی اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا دو طرح را برای پروسس زعفران و کاهش ضایعات آن ساخته‌اند.

گلثوم نور و سمیه عفیف، دو تن از سازندگان این طرح می‌گویند که طرح‌شان به تناسب دستگاه‌‎های که از بیرون افغانستان وارد می‌شود، ارزان‌تر است:

"این دستگاه‌ها سه کاره می‌باشد، بخش لابراتور دارد خشک کردن و ضد عفونی کردن که همین بخش خشک کردن آن از خارج کشور وارد می‌شد و خیلی قیمت بود و هموطنان ما نمی‌توانستند که خریداری کنند."

"خودما دختران افغان بتوانیم که همین نو آوری را بکنیم که در قسمت پروسس زعفران کمک کنیم و آن‌ها می‌توانند که ما را حمایت کنند که روحیه پیدا کنیم و بیشتر نو آوری کنیم."

اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا هشت میلیون دالر در بخش بلند بردن ظرفیت محصلان زراعت و کاهش ضایعات محصولات زراعتی طی پنج سال آینده در افغانستان مصرف می‌کند.

حامد خسروی، مسئول دفتر "کای" اجرا کننده این پروژه در ولایت هرات می‌گوید که این طرح در راستای بلند بردن ظرفیت زعفران کاران موثر است.

او افزود: "به صورت کامل برنامه کای به ارزش هشت میلیون دالر شروع به فعالیت کرده. فعالیت‌های مختلف دارد که چطور بتوانیم که ظرفیت علمی و عملی انستیتوت‌های زراعت و پوهنزی‌های زراعت را بلند ببریم، یکی از فعالیت‌های برنامه کای راه اندازی رقابت‌ها برای جوانان است."

زعفران هرات در بازارهای عربستان، امارات متحدۀ عربی، ترکیه و چندین کشور اروپایی و امریکایی صادر می‌شود.

اما به گفته بشیر احمد رشیدی، رئیس اتحادیه ملی زعفران کاران افغانستان باید دستگاه‌های پیسرفته در بخش پروسس و بسته بندی در اختیار زعفران کاران قرار بگیرد.

او افزود: "دستگاه برقی داریم، سولری داریم و گازی داریم که هر یک از این‌‎ها به دسترس خود تولید کننده یا شرکت‌های پروسس کننده قرار بگیرد، یقیناً می‌تواند که روی ضایعات زعفران تاثیر بگذارد."

هم اکنون یک کیلو زعفران در بازارهای هرات تا ۶۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد آمارهای ریاست زراعت هرات نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی بیش از ۱۵ تُن زعفران از این ولایت به دست آمده است.

پایین بدون قیمت، نبود بازار فروش مناسب و مشکلات در بخش پروسس و بسته بندی از جدی‌ترین مشکلات در راستای رشد زعفران در این ولایت گفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG