لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۴

خبر ها

وزارت دفاع: عملیات‌های نظامی شدت یافته اند

آرشیف، نیروهای افغان حین اجرای عملیات نظامی در یکی از ولایات افغانستان.

وزارت دفاع افغانستان از شدت یافتن عملیات‌های نظامی در برابر گروه‌های شورشی در مناطق مختلف این کشور خبر می‌دهد.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع شام سه شنبه (۱۶ میزان) به رادیو آزادی گفت، بخاطر برگزاری انتخابات و برقراری امنیت آن، عملیات‌های نظامی اندکی کاهش یافته بود.

او گفت:‌ "پیش از انتخابات، عملیات ما شدت داشت و برای دشمن در نقاط مختلف کشور تلفات سنگین وارد شد. در روزهای انتخابات از شدت آن کاسته شد. دلیل این بود که تمرکز نیروهای ما بیشتر به تأمین امنیت انتخابات بود."

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنان افزود که نیروهای امنیتی در چندین ولایت به شمول تخار پیشرفت‌های زیادی داشته اند و در نتیجه عملیات‌ها، تلفات سنگین به شورشیان وارد شده است.

تنها دیروز مقام‌های قول اردوی ۲۰۵ اتل در جنوب افغانستان گفتند که در نتیجه عملیات‌های نظامی در ولایت‌های کندهار، زابل و ارزگان، ۶۸ جنگجوی گروه طالبان کشته شده‌اند و ۱۸ تن دیگر آنها زخم برداشته اند.

طالبان مسلح تا هنوز در این مورد تبصره نکرده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکومت افغانستان: سر از ۱۵ اسد همۀ پوهنتون‌ها بازگشایی می‌شوند

شماری از محصلین در یکی از پوهنتون های خصوصی افغانستان

حکومت افغانستان می‌گوید، سر از فردا چهارشنبه ۱۵ اسد همۀ پوهنتون‌ها بازگشایی می‌شوند.

صدیقق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت که تصمیم برای بازگشایی پوهنتون‌ها در نشست کابینه صورت گرفته است.

صدیقی گفت که تصمیم بازگشایی مکتب‌ها در جسله بعدی کابینه اتخاذ خواهد شد.

پس از شیوع ویروس کرونا در افغانستان در ماه حوت پارسال، مکتب‌ها و پوهنتون‌ها در سرتاسر این کشور از حدود چهار ماه به این سو مسدود اند.

ترمپ: شمار عساکر امریکایی تا نومبر در افغانستان کاهش خواهد یافت

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در گفت‌وگوی تازه‌اش گفته که ممکن است شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا ماه نومبر امسال بین چهار هزار الی پنج هزار کاهش یابد.

ترمپ در مصاحبۀ خود با شبکۀ خبری اکسیوز که امروز سه‌شنبه از ایچ بی‌او در یوتیوب نشر شد گفت: "در وقت کم شمار نیرو‌های ما از هشت هزار کاهش می‌یابد و بعداً این ارقام به چهار هزار سرباز خواهد رسید. در حال حاضر در مورد همین موضوع مصروف گفت‌وگو هستیم. ما برای نوزده سال در افغانستان بودیم."

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده قرار است در ماه نومبر امسال برگزار شود.

در حال حاضر، ایالات متحده در افغانستان ۸،۶۰۰ نیرو دارد.

طبق توافق ماه فبروری بین امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی در بدل ضمانت‌های طالبان در کار مبارزه با تروریسم، تا میانۀ سال ۲۰۲۱ از افغانستان بیرون خواهند شد.

پرداخت معاش مقام‌های که دارایی‌های شانرا ثبت نکرده اند متوقف شد

بیرق ملی افغانستان

اداره ثبت و بررسی دارایی‌های افغانستان معاش و امتیازات مالی آنعده از مقام‌ها را متوقف ساخت که به گفتۀ این اداره دارایی‌های شانرا در سه هفته تعیین شده ثبت نکردند.

عبدالودود بشریار رئیس این اداره در نشست خبری امروز ۴ اگست گفت: "در این میان ۱۷۶ عضو ولسی جرگه، ۱۲ عضو مشران جرگه، دو وزیر، چهار والی و شش معین شامل اند."

طبق اطلاعیۀ ریاست عمومی ادارۀ امور، تمامی مقام‌های ارشد حکومت به شمول اعضای پارلمان باید دارای‌های شان را تا روز گذشته ثبت می‌کردند.

دو مقام ارشد امنیتی لغمان به لوی سارنوالی معرفی شدند

موقعیت ولایت لغمان در نقشه افغانستان

مقام‌ها در ولایت لغمان از معرفی دو مقام ارشد امنیتی به لوی سارنوالی خبر می‌دهند.

اسدالله دولتزی سخنگوی والی لغمان امروز چهارم اگست به رادیو آزادی در مورد گفت: "قوماندان امنیۀ ولسوالی دولت شاه و قوماندان تولی اردوی ملی از وظایف شان برکنار و به سارنوالی معرفی شدند. آنها به دست داشتن در فساد اداری متهم اند که نهادهای عدلی و قضایی در مورد شان تصمیم خواهد گرفت."

متهمان در مورد تا هنوز چیزی نگفته اند.

براساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی از محل، مقداری از سلاح و مهمات که چندی پیش در ولسوالی دولت شاۀ ولایت لغمان به دست نیروهای امنیتی افتاده بود دوباره به فروش رسیده.

چین تلاش امریکا برای خرید شرکت تیک‌تاک را 'زورگویی آشکار' خواند

بیرق ملی چین

چین تلاش امریکا برای خرید شرکت اپلیکشن تیک‌تاک را "زورگویی آشکار" خوانده است.

یک شرکت چینی مالک این اپلیکشن است که به خاطر تهیه و تماشای ویدیو‌های کوتاه به کار برده می‌شود.

شرکت اپلیکشن تیک‌تاک اخیراً تحت ارزیابی کمیته سرمایه گذاری‌های خارجی امریکا قرار گرفت.

مقام‌های امریکایی گفته اند که این شرکت اطلاعات سری کاربران را با دولت چین شریک می‌سازد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده دیروز ۳ آگست ضرب‌الاجل شش هفته‌یی را به شرکت اپلیکشن تیک‌تاک تعیین کرد تا فعالیت‌های خود در امریکا را بفروشد.

ترمپ گفت که مخالف خریداری این اپلیکشن از سوی شرکت امریکایی مایکروسافت نیست.

اما وانگ وینبین سخنگوی وزارت خارجه چین امروز ۴ آگست در پیکنگ گفت که این اقدام امریکا در تضاد با سازمان تجارت جهانی قرار دارد.

او گفته که واشنگتن بدون ارائۀ اسناد، شرکت اپلیکشن تیک‌تاک را تهدید به امنیت ملی امریکا خوانده.

او گفته که این شرکت فعالیت‌های تجاری خود را براساس قوانین بین‌الملل انجام می‌دهد.

صدیق صدیقی: در لویه جرگه روی روند جاری صلح نیز بحث می‌شود

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، در لویه جرگه مشورتی بر علاوه تصمیم در مورد رهایی چهارصد زندانی گروه طالبان، در بارۀ روند جاری صلح هم بحث خواهد شد.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز ۴ اگست در نشست خبری در کابل گفت: "نخست این که مردم افغانستان چگونه صلحی می‌خواهند، مهم است که رئیس جمهور افغانستان و حکومت این کشور صدای نماینده‌های مردم را بشنود. اجندای دیگر این است که حکومت افغانستان برنامۀ انکشافی‌اش را با مردم شریک سازد و نظر آن‌ها را در مورد بشنود."

انتظار می‌رود که لویه جرگه مشورتی به روز جمعه در کابل برگزار شود.

رئیس جمهور اشرف غنی هفتۀ گذشته در روز نخست عید قربان گفت که لویه جرگۀ مشورتی باید در مورد آزادی چهارصد زندانی گروه طالبان تصمیم بگیرد.

از جمع حدود پنج هزار زندانی گروه طالبان که آزادی‌شان در توافق‌نامه ماه فبروری با امریکا تعهد شده، ۴۰۰ زندانی هنوز هم در بند حکومت افغانستان هستند.

حکومت افغانستان گفته که زندانیان دوسیه‌های جرمی دارند.

طالبان گفته اند که اگر زندانیان شان آزاد شود حاضر اند مذاکرات بین افغانان را آغاز کنند.

ده‌ها خانه در تخار از برق خورشیدی بهره‌مند می‌شوند

آرشیف

کار پروژه برق خورشیدی در ولایت تخار تکمیل شد.

فریدون آژند، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان به رادیو آزادی گفت که با فعالیت این پروژه ده‌ها خانه و شماری از کارخانه‌ها از داشتن برق بهره‌مند می‌شوند.

این پروژه در روستای «تاشتلاق» ولسوالی نمک‌آب تخار در دو نیروگاه تولید نیروی برق خورشیدی تنظیم شده است.

آقای آژند افزود که با این پروژه مشکلات تاجران و کارخانه‌داران تا حدی رفع خواهد شد.

این پروژه با حمایت مالی برنامه ملی میثاق شهروندی اجرا شده است.

به گفته منابع وزارت احیا و انکشاف دهات، این پروژه حدود چهار میلیون افغانی هزینه برداشته شده است.

ملل متحد: کوریای شمالی قادر به کوچک سازی تجهیزات اتمی شده است

آرشیف

براساس یک گزارش سری سازمان ملل متحد، برخی کشور‌ها به این باورند که کوریای شمالی گام مهمی را در برنامۀ هسته‌ای خود برداشته و احتمالاً قادر شده تجهیزات اتمی را کوچک و قابل نصب بر کلاهک راکت‌های بالستیک سازد.

خبرگزاری‌های رویترز و دی پی‌ای جرمنی به گزارش سری که از سوی هیئت مستقل از آگاهان ناظر بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ‌یانگ تهیه شده، دست یافته اند.

این گزارش دیروز ۳ اگست به شورای امنیت سازمان ملل متحد سپرده شده.

این گزارش بدون ذکر نام از کدام کشوری گفته که شش مورد آزمایش پیشین کوریای شمالی احتمالاً به توانایی کوچک سازی تجهیزات اتمی انجامیده است.

در بخشی از این گزارش آمده است که پیونگ‌یانگ به برنامه هسته‌ای خود از جمله در زمینه غنی سازی یورانیوم در سطح بالا و تولید یک ریکتور ادامه داده است.

کوریای شمالی تا هنوز در مورد این گزارش واکنشی نشان نداده است.

وزارت خارجه افغانستان امروز از دو نشست میزبانی می‌کند

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجه افغانستان امروز سه‌شنبه دو نشست در باره روند صلح و لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

قرار است نمایندگان ده‌ها کشور در مورد برگزاری لویه جرگه مشورتی برای فیصله در بارۀ رهایی تا به ۴۰۰ زندانی طالبان امروز سه‌شنبه از راه دور صحبت کنند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان در پیام ویدیویی به رسانه‌ها گفت: "نماینده‌های چهل کشور و نهاد بین‌المللی از طریق ویدیو کنفرانس در این دو نشست اشتراک خواهند کرد، اجندای عمده این دو نشست برگزاری لویه جرگه مشورتی است که در این مورد نظریات شریک خواهد شد."

رئیس جمهور اشرف غنی هفتۀ گذشته در روز نخست عید قربان گفت که لویه جرگۀ مشورتی باید در مورد آزادی چهارصد زندانی گروه طالبان تصمیم بگیرد.

از جمع حدود پنج هزار زندانی گروه طالبان که آزادی‌شان در توافقنامه ماه فبروری با امریکا تعهد شده، ۴۰۰ زندانی هنوز هم در بند حکومت افغانستان هستند.

حکومت افغانستان گفته که زندانیان دوسیه‌های جرمی دارند.

طالبان گفته اند که اگر زندانیان شان آزاد شود حاضر اند مذاکرات بین افغانان را آغاز کنند.

روسیه مظنون در هک شدن ایمیل‌های یک مقام پیشین بریتانیا

لیام فاکس وزیر پیشین تجارت بریتانیا

گمان می‌رود که روسیه در هک کردن ایمیل‌های لیام فاکس وزیر پیشین تجارت بریتانیا دست داشته باشد.

خبرگزاری رویترز گفته که در آستانۀ انتخابات ۲۰۱۹ میلادی در بریتانیا، اسناد سری در مورد تجارت میان بریتانیا و ایالات متحده امریکا هم فاش شده بود.

در گزارش آمده که رخنه به ایمیل‌های فاکس و افشای اسناد سری، بیانگر تلاش‌های مشکوک روسیه برای مداخله در سیاست بریتانیا است.

رویترز به نقل از دو منبع آگاه که نام‌های‌شان را ذکر نکرده گفته که هکرها از ۱۲ جولای تا ۲۱ ماه می ۲۰۱۹ توانستند که چندین بار به ایمیل‌های لیام فاکس رخنه کنند.

منابع گفته اند، رخنه به ایمیل‌های وزیر پیشین تجارت بریتانیا شاید از حمایت منظم یک دولت برخوردار بوده.

کرملین هنوز در این مورد چیزی نگفته. بریتانیا هم هنوز رسماً تبصره نکرده است.

دروازه مرزی سپین بولدک-چمن دوباره باز شد

باز شدن راه چمن سپین بولدک

یک مقام کندهار می‌گوید، دروازه مرزی میان ولسوالی سپین بولدک و چمن امروز سه‌شنبه به روی رفت و آمد هزاران نفر گیرمانده در دو طرف گشوده شده.

این را احمد بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار به رادیو آزادی گفت.

پس از شیوع ویروس کرونا، دروازه مرزی از شش ماه به این طرف به روی رفت و آمد مسافرین عمدتاً مسدود بوده، اما مقام‌های محلی گفته اند که گاه گاهی برای چند ساعت محدود باز هم شده.

این نقطه مرزی هفته گذشته شاهد حدود چهار ساعت درگیری میان نیرو‌های افغان و پاکستان بود.

به اساس گزارش، درگیری زمانی آغاز شد که صد‌ها مسافر گیرمانده در سپین بولدک در اعتراض به بسته شدن مرز چمن بر تأسیسات پاکستان هجوم بردند و بخش‌هایش را به آتش کشیدند.

مقام‌های افغان گفته اند پانزده غیرنظامی افغان کشته و حدود هشتاد تن دیگر زخمی شدند.

اما رادیو مشال به نقل از مقام‌های پاکستان گزارش داده که در حملات نیرو‌های افغان پنج غیرنظامی در آن سوی خط دیورند کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

صدراعظم پاکستان با رئیس جمهور افغانستان گفت‌وگو کرد

آرشیف، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان (چپ) و عمران خان صدراعظم پاکستان

صدراعظم پاکستان ابراز امیدواری کرده که پیشرفت تلاش‌های جاری برای صلح و ثبات در افغانستان اعتماد و باور به توافق‌نامۀ اخیر امریکا و طالبان را افزایش دهد و زمینۀ گفت‌وگوی بین‌الافغانی را مهیا سازد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که در تماس تلفونی دیروز رئیس جمهور غنی عید را به صدراعظم عمران خان تبریک گفته است.

خبر می‌افزاید که در این گفت‌وگوی تلفونی روی افزایش نقش پاکستان در تلاش‌های صلح و بهبودی روابط کابل و اسلام آباد تاکید صورت گرفت.

ریاست جمهوری افغانستان هنوز در بارۀ این مکالمۀ تلفونی چیزی نگفته است.

این صحبت تلفونی بعد از آن صورت می‌گیرد که روز پنج‌شنبه گذشته نیروهای افغان و پاکستانی در منطقۀ سپین بولدک و چمن درگیر شدند و در نتیجه ده‌ها نفر در هر دو جانب کشته یا زخمی شدند.

'حکومت ایران موارد مثبت و شمار قربانیان کووید۱۹ را پنهان کرده است'

یکی از شفاخانه های ایران

بر اساس گزارش‌ها، حکومت ایران معلومات در باره موارد مثبت و قربانیان ویروس کرونا را پنهان نگهداشته است.

یک منبع نامعلوم به تازگی به بی‌بی‌سی از شماری مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران خبر داده است.

ارقام تازه نشان می‌دهد که تا ۲۰ ماه جولای نزدیک به ۴۲ هزار نفر در اثر همه‌گیری ویروس کرونا در ایران جان باخته اند.

اما وزارت صحت ایران این تعداد را نزدیک به ۱۴،۵۰۰ تن گزارش داده است.

ایران یکی از کشور های است که بیماری کووید۱۹ در ماه های نخست به این کشور آسیب بیشتر رسانده است.

پیش از این هم حکومت ایران زیر انتقاد بود که در بارهٔ شیوع ویروس کرونا معلومات واقعی را ارائه نمی‌کند.

پومپئو و ملا برادر روی آغاز مذاکرات بین افغان‌ها گفت‌وگو کردند

کنفرانس ویدیویی مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا با ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

مایک پومپئو وزیر امور خارجه امریکا شام دیروز دوشنبه با ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر از طریق ویدیو کنفرانس گفت‌وگو کرد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در دوحه قطر در حساب توییترش نوشته که آنها در بارهٔ آغاز مذاکرات بین افغان‌ها بحث کرده و همچنان آزادی بقیه زندانیان طالبان را مهم خوانده اند.

آقای پومپئو از اعلان آتش‌بس در سه روز عید قربان هم استقبال کرده است.

امریکا و طالبان در ۲۹ ماه فبروری موافقتنامه آوردن صلح به افغانستان را امضا کردند که بر اساس آن پس از تبادلهٔ زندانیان بین حکومت و طالبان مذاکرات بین افغان‌ها آغاز شود.

مطابق به توافق‌نامه گروه طالبان تاکنون یک هزار زندانی حکومت و حکومت نزدیک به پنج هزار زندانی این گروه رارها کرده است.

اما حکومت افغانستان برای رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که به گفته مقام‌های افغان دوسیه های جرمی دارند، لویه جرگه مشورتی را فرا خوانده که قرار است روز جمعه برگزار شود.

در یک خبر دیگر سهل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در تویت دیگر ادعای حکومت افغانستان را رد کرده که گویا طالبان آتش‌بس روز های عید را نقض کرده اند.

سه سرباز زندان مرکزی کندهار زخمی شدند

آرشیف، زندان کندهار

مقام‌های محلی کندهار می‌گویند، مردان موترسایکل سوار شام دیروز دوشنبه بر سربازان قراول زندان مرکزی شهر بمب دستی پرتاب کردند.

در نتیجهٔ این حمله ۳ سربار افغان زخمی شدند.

اما احمد بهیر سخنگوی والی کندهار به رادیو آزادی گفت که صرف یک سرباز زخمی شده است: "دو موترسایکل سوار ساعت هفت و سی دقیقهٔ شام بر قراول دروازه محبس بمب دستی پرتاب کردند که در نتیجه آن یک سرباز زخمی شده است."

اما یک منبع دیگر امنیتی که اجازه صحبت با رسانه ها را نداشت، بدون ذکر نامش زخمی شدن سه سرباز را تأیید کرد.

تاکنون کسی و یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

پیش از این طالبان بر محبس کندهار چندین حملات موتر بمب را انجام داده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG