لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۱۳

عاصم عمر کی بود و چگونه کشته شد؟


عاصم عمر، رهبر القاعده برای قارۀ هند در هلمند افغانستان کشته شد.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به روزسه شنبه گفت ، عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قارۀ هند را در ولسوالی موسی قلعه ازبین برده است.

این ریاست درخبرنامۀ خود نوشته است که، عاصم عمر را هفده روزپیش هدف قرارداده است.

اما عاصم عمر 'کی' بود؟ با القاعده چه‌زمانی و چگونه رابطه پیدا کرد؟ چه وقت به افغانستان آمد؟ برای طالبان چقدرمهم بود و درعملیات که وی در آن کشته شد، چگونه پلان شده بود؟

یک منبع امنیت ملی به شرط افشا نشدن نامش در این مورد به رادیوآزادی معلومات داد.

  • عاصم عمرکی بود؟

عاصم عمرپاکستانی هندی‌الاصل بود، یعنی درهند تولد شده بود، اما خانواده‌اش به ایالت سند پاکستان مهاجرشدند، وی ۵۳ سال عمر داشت و بیشتر عمرش را در کراچی پاکستان سپری کرده بود.

این منبع به رادیوآزادی گفت که به اساس معلومات آنها، عاصم دو خانم دارد، که هردو پاکستانی هستند، اما خانمی که با وی به افغانستان آمده است، 'بی بی ثروت' نام دارد، اما منبع در مورد فرزندان و دیگر اعضای خانوادۀ عاصم عمر جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

  • رابطۀ عاصم عمر با القاعده

عاصم عمر نخست با گروه‌های تروریستی در پاکستان رابطه پیدا کرد، وی نخست با حزب مجاهدین و بعدا با گروه تروریستی لشکرطیبه همکار بود، وی تمام شرایط عضویت در گروه القاعده را پیدا کرد بود و چون که حزب مجاهدین و لشکرطیبه با گروه القاعده رابطه نزدیک داشت و کمک مالی می‌کرد، به زودی به این گروه پیوست.

منبع می‌گوید ، عاصم عمر در گروه القاعده به‌خاطر پیدا کردن نفوذ بیشتر و داشتن روابط خوب با اسامه بن لادن رهبررکشته شده پیشین القاعده در سال ۲۰۱۴ میلادی ازسوی ایمن الظواهری رهبری فعلی این گروه به حیث رهبر شبه‌قارۀ هند تعیین شد.

منبع می‌گوید، او آموزش‌های تروریستی را در پاکستان فرا گرفته بود، در کنار لشکر طیبه و حزب مجاهدین در پاکستان با شبکۀ حقانی نیز نزدیکی زیاد داشت.

  • رابطۀ وی با طالبان و آمدنش به افغانستان

منبع امنیت ملی می‌گوید، طالبان و القاعده باهم روابط بسیار نزدیک و پیچیده دارند، به گفتۀ منبع، روابط میان دو طرف درسال ۲۰۰۱ میلادی از آدرس نهادها بود، اما آهسته آهسته این روابط بسیار نزدیک شد، به این معنا که میان فرماندهان طالبان و القاعده به‌شمول قاچاق، دادوگرفت پول، حتٰی به خویشاوندی مبدل گردید.

منبع می‌گوید که شماری از فرماندهان القاعده و طالبان در این فکر استند که هرگاه رهبرطالبان قطع روابطش را با القاعده اعلام و برضد این گروه سلاح بردارد، این تماس‌ها قطع نخواهد شد.

منبع می‌افزاید، پس از تعیین شدن عاصم عمر به حیث رهبرشبه قارۀ هند در سال ۲۰۱۴ میلادی، وی تلاش کرد که به افغانستان بیاید و طالبان زمینه آمدنش را فراهم کردند، تا جایی که وی در سال۲۰۱۵ میلادی به افغانستان آمده و در ولایت‌های غربی افغانستان بودوباش می‌کرد.

منبع می‌گوید ، بستربزرگ القاعده، مراکز آموزش تروریستان و مراکز جلب و جذب آن بیشتر در حوزه جنوبی وجنوب غربی یعنی ولایات هلمند، زابل، کندهار، فراه، غزنی و نمیروز می‌باشد.

به قول منبع امنیت ملی، عاصم عمر روابط خود را از آدرس شورای کویته با طالبان قوی ساخته و در ایجاد این روابط ملا گل آغا مسئول مالی شورای کویته، صدر ابراهیم مسئول ایجاد روابط میان شورای کویته و ایران و ملا نعیم بریس نقش مهم را بازی کرد.

منبع می افزاید، عاصم عمر به همین گونه با ملا مزمل که معاون وزارت دفاع طالبان می‌باشد و دو روز قبل در غزنی کشته شد رابطه نزدیک داشت، تاجایی که به زور پول این افراد را به طرف خود کشانده بود.

منبع می‌گوید، عاصم عمر در سقوط ولایت غزنی و در کنار آن در حمله اخیر ولایت فراه دست داشت و تعدادی از افراد مسلح خود را که وی کماندو می‌خواند، به انجام این حمله فرستاده بود

این منبع امنیت ملی می‌گوید، حالا هم طالبان با گروه القاعده رابطه نزدیک دارد و از منابع مالی آن نفع می‌برد ، به گفته منبع، فرهنگ جنگ طالبان از گروه القاعده است و اولین آموزش حملات انتحاری را همین گروه داده است.

منبع می‌افزاید، طالبان فکر نمی‌کنند که القاعده جا نشین شان شود ، بخاطریکه در فرهنگ جنگی این گروه که نگرفتن قدرت است، باور دارد پس به همین خاطر می‌خواهد با آن در نزدیکی قرارداشته و تنها از منابع مالی و دیگر بخش های آن نفع ببرد.

  • پلان عملیات برضد عاصم عمر:

منبع امنیت ملی می‌گوید ، آنها اخیراً معلومات موثق دریافت کردند که عمر در ولسوالی های دیشو ، موسی قلعه و خانشین ولایت هلمند تحرکات دارد، اما معلومات اخیر ثابت ساخت که وی در موسی قلعه زندگی می‌کند.

منبع می‌گوید، هدف این عملیات در کنار عاصم عمر، از بین بردن ابوریحان کسی که میان ایمن الظواهری و عمر روابط ایجاد می‌کرد و شماری از قوماندان القاعده و طالبان که مدنی، قریشی و‌ کرامت بودند نیزبود.

منبع می‌گوید که برای بازداشت این افراد دو نوع عملیات پلان شده بود، رفتن نیروهای خاص امنیت ملی از طریق زمین به منطقه و حمله از طریق هوا بود.

منبع می‌افزاید، نیروهای خاص امنیت ملی به تاریخ ۳۱ سنبله ساعت ده بجه شب در منطقه خاکساری ولسوالی موسی قلعه داخل شدند، جایی که عاصم عمر و همکارانش در آن جا پنهان شده بودند، اما با داخل شدن این نیروها مخالفان مسلح دست به درگیری زدند و آنها نیز مجبور شدند که حمله کنند.

به قول منبع، به اساس معلومات آنها در این منطقه دو عروسی بود که یکی آن از اعضای خانواده یک قوماندان طالبان بود به همین خاطر شماری از افراد مسلح به کمک عاصم عمر و همکارانش به منطقه رسیدند ، اما نیروهای امنیتی افغان حمله کردند و در نتیجه به شمول عاصم عمر، ابوریحان، مدنی، قریشی و کرامت کشته شدند.

این عملیات تا ساعت ۹ صبح اول میزان ادامه یافت و درونتیجه برعلاوه کشته شدن این افراد ، ۱۵ طالب دیگر نیز کشته شدند.

منبع می‌افزاد به همین گونه هشت نفر مرد و شش نفر زن به شمول زن عاصم عمر بی بی ثروت گرفتار شدند.

افراد بازداشت شده هنوزهم در بند امنیت ملی افغانستان بسر می‌برند.

از سوی دیگر ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با پخش یک اعلامیه گفته است که عملیات که در هلمند انجام شده در این عملیات بیشتر افراد ملکی هدف قرار گرفته است.

وی در این عملیات ادعای کشته شدن یک رهبر گروه القاعده را تبلیغ حکومت افغانستان خوانده است.

XS
SM
MD
LG