لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۸

نیروهای امریکایی گزارش تلفات غیرنظامی‌ها در فراه و نیمروز را رد کردند


آرشیف: نیروهای ایالات متحده در ولایت هلمند افغانستان، ۲ جولای ۲۰۰۹

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان دیروز (چهارشنبه نهم اکتوبر) گزارش سازمان ملل متحد؛ در مورد تلفات افراد ملکی در ولسوالی‌های بکوا و دلارام افغانستان را رد کردند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد به تاریح پنجم ماه می در جریان حملات هوایی در ولسوالی‌ 'دلارام' در ولایت نیمروز و ولسوالی 'بکوا' در ولایت فراه به‌شمول ۱۴ کودک، ۳۹ فرد ملکی کشته و زخمی شده اند.

نیروهای امریکایی در یک اعلامیه گفته اند، آنها به‌طور بی‌سابقه تلاش می‌کنند تا به افراد ملکی افغان زیان نرسد و به تاریخ پنجم ماه می در این ولسوالی‌های به افراد ملکی زیان نرسیده است.

در یک اعلامیه نیروهای امریکایی تأکیده شده است که به‌خاطر تأمین مصونیت افراد ملکی در جریان عملیات نظامی، خیلی احتیاط می‌شود.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) دیروز در یک گزارش گفته است، به تاریح پنجم ماه می سال جاری در جریان حملات هوایی در ولسوالی‌های بکوا در ولایت فراه و دلارام در نیمروز، به شمول چهارده کودک ۳۹ فرد ملکی کشته و زخمی شده اند.

اما نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان می‌گویند، هدف حملات در آن مناطق، بیش از ۶۰ مرکز پروسس مواد مخدر طالبان مسلح بوده است.

سازمان ملل متحد دیروز گفت، در جریان حملات بر این لابراتوار‌ها به کسانی زیان رسیده که در جنگ دخیل نبوده اند، روی همین دلیل این حرکت تخطی از قوانین بشری محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش که توسط ادارۀ حقوق بشر سازمان ملل متحد و دفتر هیئت معاونت این سازمان در افغانستان(یوناما) تهیه شده است، کسانیکه در این لابراتوار‌ها کار می‌کردند در جنگ دخیل نبوده اند و باید از این حملات مصون نگهداشته می‌شدند.

نشان سازمان یوناما
نشان سازمان یوناما

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان در این اعلامیه با زیر پرسش قرار دادن شیوه‌ای جمع‌آوری اطلاعات و طرز تحقیقات سازمان ملل می‌نویسد، نیروهای امریکایی در افغانستان در شرایط خیلی بغرنج در برابر کسانی می‌جنگند که عمداً مرتکب قتل می‌شوند و در عقب افراد ملکی پنهان می‌شوند، افرادی که به‌شکل تبلیغات جنگی، بدون اساس ادعای کشتار افراد ملکی را می‌کنند.

در اعلامیه همچنان گفته شده است که آنها در جریان عملیات به‌طور بی‌سابقه تلاش می‌کنند تا به افراد ملکی افغان زیان نرسد و در حمله پنجم ماه می نیز آن‌چنان دقت صورت گرفته که در جریان آن هیچ فرد ملکی کشته یا زخمی نشده اند.

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان گفته اند، با وصف آنکه حکومت امریکا منابع اقتصادی و مالی را که با جنگ کمک می‌کنند، یک هدف مشروع نظامی می‌شمارد، اما قطعی نیست که بر لابراتوارها، مراکز پروسس مواد مخدر و کارمندان آنها حمله شود.

به گفتۀ سازمان ملل متحد، بار جنگ هژده ساله را افغان‌های ملکی بدوش می‌کشند و در شش ماه اول سال‌جاری میلادی ۱۳۶۶ فرد ملکی در افغانستان کشته و بیش از ۲۴۰۰ تن زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG