لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۲

افغانستان

۱۲ مخالف مسلح در کندز کشته و ۶ تن دیگر زخمی شدند

موقعیت کندز در نقشۀ افغانستان

قول اردوی ۲۱۷ پامیر در زون شمال افغانستان از کشته شدن ۱۲ مخالف مسلح و زخمی شدن ۶ تن آن ها در ولسوالی دشت ازچی ولایت کندز خبر می‌دهد.

در اعلامیه این قول اردو که امروز ۱۷ میزان به نشر رسید؛ آمده است که عملیات تصفیوی مشترک از صبح روز گذشته از چندین جناح به‌سوی دشت ارچی آغاز شده و چندین قریۀ این ولسوالی از حضور طالبان پاک‌سازی شده اند.

در اعلامیه آمده است که در این عملیات ۱۲ مخالف مسلح کشته و ۶ تن دیگر آنها زخمی شده اند.

در همین اعلامیه گفته می‌شود که در عملیات دیگر در ولسوالی خواجه غار ولایت تخار، آخرین پایگاه مخالفین در قریه‌های زردکمر، دارلعلوم و قروق از بین برده شده و این ولسوالی کاملاً تصفیه شده است.

در اعلامیه همچنان گفته می‌شود که در تلاشی خانه‌به‌خانه در این‌جا یک موتر رینجر و دو میل اسلحه پیکه به‌دست قوای امنیتی رسیده است.

طالبان تا حال در این مورد سخنی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک هلیکوپتر اردوی افغانستان در ولایت نیمروز نشست اضطراری کرده است

آرشیف

مقام‌های محلی می‌گویند، یک هلیکوپتر اردوی افغانستان در نتیجۀ عوارض فنی امروز در نیمروز نشست اضطراری کرده.

فؤاد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز در این مورد به رادیو آزادی گفت:"یک بال هلیکوپتر «ام.دی.۵۳۰» قوای هوایی کشور متأسفانه قبل از چاشت امروز در ولسوالی ولایت خاشرود نیمروز نشست اضطراری کرد و در آن تنها یک پیلوت به‌گونۀ سطحی زخم برداشته. وزارت دفاع ملی چگونگی نشست اضطراری این هلیکوپتر را بررسی می‌کند."

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی در فراه، طالبان ادعا کرده اند که هلیکوپتر نظامی را سقوط داده اند.

اما مقام‌های نیمروز این ادعا را رد می‌کنند.

گوترش: فرصت برقراری صلح در افغانستان نباید از دست رود

آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد با تأکید گفته که فرصتی به‌میان‌آمده برای برقراری صلح در افغانستان نباید از دست رود.

گوترش در نشست بین‌المللی مهاجران افغان، امروز در اسلام‌آباد گفت که جامعۀ جهانی، همسایگان و خود افغان‌ها باید با جدیت در مورد برقراری صلح کار کنند.

وی گفت: "فرصت کنونی صلح را نمی‌توان از دست داد. حق هم نداریم این موقع را از دست دهیم. اگر این هدف به‌دست نیاید، هیچ افغان ما را نخواهد بخشید. در اصل مهم است که همه رهبران افغان و جامعۀ جهانی در حد امکان کار کنند تا صلح به واقعیت بدل شود."

گوترش از جامعۀ جهانی خواست که پس از برقراری صلح در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند تا زمینه برای پیشرفت و بازگشت مهاجران فراهم شود.

او میزبانی پاکستان از مهاجران افغان را ستود.

نشست بین‌المللی در بارۀ ۴۰ سالگی حضور مهاجرین افغان در پاکستان از سوی این کشور و کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تتظیم شده است.

تخمین زده می‌شود که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار افغان دارای اسناد و فاقد اسناد در پاکستان زندگی می‌کنند.

عبدالله: توافق میان امریکا و طالبان آمادۀ امضاء شدن است

د افغان حکومت اجرائیه مشر عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان گفته است که توافق میان ایالات متحده و طالبان نهایی شده و آمادۀ امضاء شدن است.

عبدالله در نشست شورای وزیران امروز گفت:"گام‌های مثبتی در مورد صلح افغانستان برداشته شده. توافق میان امریکا و طالبان نهایی شده. امضای توافق به این بستگی دارد که آیا طالبان در جریان هفت روز خشونت را کاهش می‌دهند یا نه. کاهش خشونت باید راه را برای برقراری آتش‌بس، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و صلح پایدار هموار کند."

پیش از این، ارگ ریاست جمهوری گفته بود که کاهش خشونت معنا ندارد و باید آتش‌بس برقرار شود.

هنوز زمان آغاز کاهش خشونت و چگونگی آن مشخصاً معلوم نیست، اما گزارش می‌شود که به زودی آغاز خواهد شد.

روند صلح با امیدواری و نگرانی به همراه است. امیدواری این است که کاهش خشونت و توافق میان امریکا و طالبان راه را برای برقراری صلح در افغانستان هموار کند.

اما برخی دیگر نگران اند که مبادا دستاوردهای هجده ساله از جمله دموکراسی، حقوق بشر و آزادی بیان از دست رود.

میان ترکمنستان و افغانستان تفاهمنامه انتقال برق، امضاء خواهد شد

آرشیف

قرار است در آینده نزدیک تفاهمنامه انتقال ۵۰۰ کیلوولت برق ترکمنستان به افغانستان میان دو کشور امضاء شود.

سرپرست وزارت مالیه افغانستان روز گذشته در دیدار با وزیر انرژی ترکمنستان در مورد بحث کرده است.

شمع‌روز مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه به رادیو آزادی گفت که هر دو طرف در رابطه به آغاز کار عملی پروژه تاپی، خط آهن، انتقال فایبر نوری و انتقال نیروی برق ۵۰۰ کیلوولت به افغانستان صحبت کردند.

وی گفت: "فیصله به عمل آمد تا در روزهای آینده مسوده تفاهمنامه انتقال لین برق ترکمنستان به افغانستان به ظرفیت ۲۲۰ میگاوات برای امضاء تهیه شود."

آقای مسجدی افزود در این دیدار هر دو طرف توافق کردند که برای برگزاری کنفرانس اقتصادی در مورد افغانستان که قرار است در شهر عشق‌آباد در ماه مارچ برگزار شود، کار کنند.

ساخت بیش از ۳۵۰ سبزخانه تجارتی کوچک توسط وزارت زراعت

آرشیف

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که در سال جاری بیش از ۳۵۰ سبزخانه تجارتی و کوچک ساخته شده است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت گفت که این سبزخانه‌های کوچک و تجارتی در مرکز و ولایت‌ها ساخته شده است.

این سبزخانه‌ها به منظور رشد اقتصاد خانواده‌ها و ایجاد تنوع غذایی در فصل‌های مختلف سال به دسترس دهقانان و مستفید شوند‌گان ایجاد شده که در آن انواع مختلف سبزی‌ها و ترکاری کشت می‌شود.

وزارت زراعت و مالداری امسال همچنین ۱۷۱ سبزخانه بزرگ تجارتی را در مرکز و ولایت‌ها ساخته است.

وزارت زراعت می‌گوید که ساخت سبزخانه‌های بزرگ و کوچک خصوصاً در فصل غیر از کشت، باعث رفع نیازمندی و هم‌چنین افزایش تولید و عرضه می‌شود.

به گفته او، محصولات سبزخانه‌ای به صورت مطلوب و منظم به دست مصرف‌کنند‌گان می‌رسد. هم‌چنین تقاضا برای ساخت سبزخانه‌ها در حال افزایش است. حالا در نظر است که سبزخانه‌های خرد و بزرگ بیشتری ساخته شود تا در زمستان هم تولید داشته باشد.

بحث‌ها روی نشست بین‌المللی ۴۰ سالگی مهاجرین افغان در پاکستان

پشاور پاکستان

بحث‌ها در نشست بین‌المللی دو روزه در بارۀ ۴۰ سالگی حضور مهاجرین افغان در پاکستان ادامه دارد.

این نشست امروز در اسلام‌آباد افتتاح شد و در آن هیئت حکومت افغانستان به ریاست محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری این کشور نیز اشتراک کرده.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان صبح امروز از اسلام‌آباد به رادیو آزادی گفت که مهاجرین افغان در پاکستان مورد حمایت قرار گیرند و در زمینۀ اخراج اجباری آن‌ها اقدام نشود.

او افزود: "کشورها با افغان‌های که داوطلبانه به افغانستان عودت می‌کنند کمک کنند، زمینۀ ادغام پایدار در افغانستان ایجاد شود. افغان‌هایی که در پاکستان، ایران و دیگر کشورها به‌حیث مهاجر هستند، تا زمانی‌که زمینۀ بازگشت داوطلبانۀ شان میسر می‌شود مورد حمایت جامعه‌جهانی و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان قرار گیرند. "

تخمین زده می‌شود که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار افغان دارای اسناد و فاقد اسناد در پاکستان زندگی می‌کنند.

نشست بین‌المللی در بارۀ ۴۰ سالگی حضور مهاجرین افغان در پاکستان از سوی این کشور و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تنظیم شده است.

انتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد برای اشتراک در این نشست دیروز به اسلام‌آباد پایتخت پاکستان رسید و از آن کشور و مردمش به‌خاطر میزبانی از میلیون‌ها مهاجر افغان ستایش کرد.

گوتیرش به بازگشت دواطالبانۀ مهاجرین افغان از پاکستان تاکید کرد.

۱۵ نیروی امنیتی در حمله طالبان در کندز کشته شدند

موقیعت ولایت کندز در شمال شرق افغانستان

معاون شورای ولایتی کندز می‌گوید که ۱۵ تن از نیرو‌های امنیتی در این ولایت کشته شده اند.

صفی‌الله امیری امروز به رادیو آزادی گفت که طالبان دیشب به یک پوستۀ امنیتی در شهر کندز حمله کردند.

آقای امیری افزود: "در حملۀ طالبان در منطقۀ "سه درک"، ۹ تن از نیروی‌های امنیتی و ۶ تن از نیروهای کمکی نیز توسط آن‌ها کشته شدند که در مجموع شمار کشته شده‌ها به ۱۵ رسیده است."

از سوی دیگر یک منبع در قوماندانی امنیۀ کندز به خبرنگار رادیو آزادی گفته که این حمله بالای پوسته اردوی ملی صورت گرفته است.

این منبع از افشای نامش خودداری کرده، زیرا در این باره اجازۀ صحبت نداشته است.

مقام‌های امنیتی در کندز هنوز در این باره رسماً چیزی نگفته اند.

ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی طالبان ادعا کرده که در حملۀ دیشب این گروه در کندز ۱۹ نیروی دولتی کشته شده اند.

آیا پاکستان بخشی از حل مسئله صلح افغانستان است یا مشکل؟

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجۀ پاکستان می‌گوید که کشورش در گفت‌وگوهای صلح افغانستان تسهیلات خوبی را فراهم کرده است.

آقای قریشی گفت که اکنون به پاکستان به‌عنوان حل مسالۀ صلح افغانستان نگریسته می‌شود.

او این سخنان را دیروز در یک کنفرانس خبری مشترک با انتونیو گوتیریش منشی عمومی سازمان ملل متحد در اسلام‌آباد بیان کرد و افزود: "ما دربارۀ تسهیلاتی که پاکستان در مذاکرات صلح افغانستان فراهم کرده، بحث کردیم و آن‌ها هم تائید کردند. ما امروز به مثابۀ بخشی از حل این مسئله دیده می‌شویم. زمانی به‌پاکستان به‌بخشی از مشکل مسالۀ دیده می‌شد."

وزیر امور خارجۀ پاکستان در زمانی از تسهیلاتی اسلام‌آباد در گفت‌وگوهای صلح افغانستان یاد می‌کند که حکومت افغانستان هنوز هم از همکاری کامل این کشور مطمین نیست.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی روز شنبه خود در کنفرانس امنیتی مونیخ جرمنی گفت: "تصمیم نهایی هنوز هم نزد پاکستان باقی است."

به گفتۀ رئیس جمهور غنی، افغانستان بحث صادقانه می‌خواهد که دو بخش دارد: یکی از بین بردن پناهگاه‌های طالبان و دومی ایجاد تفاهم مشترک برای تامین امنیت منطقه ای.

سرور دانش برای شرکت در یک کنفرانس به اسلام‌آباد رفت

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان بخاطر اشتراک در کنفرانس بین المللی در بارۀ مهاجران افغان در پاکستان امروز یکشنبه عازم اسلام آباد شد.

دفتر مطبوعاتی محمد سرور دانش گفت که سرپرست وزارت خارجه و وزیر مهاجرین در این سفر وی را همراهی می‌کنند.

این کنفرانس به مناسبت چهل سال حضور مهاجران افغان در پاکستان فردا آغاز می‌شود.

سرمنشی ملل متحد انتونی گوترش و مقامات و نمایندگان حدود شصت کشور و سازمان‌های جهانی دراین کنفرانس اشتراک می‌کنند.

دو میلیون و چهارصد هزار مهاجر افغان در پاکستان بسر می‌برند.

وضعیت این مهاجران‌، فراهم آوری تسهیلات و حل مشکلات آن‌ها در این کنفرانس مورد بحث قرار می‌گیرد.

روند تفتیش و بازشماری آرا در چهار ولایت آغاز شد

آرشیف

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آز آغاز روند تفتیش و بازشماری آرا در چهار ولایت کشور خبر می‌دهد.

ذبیح سادات سخنگوی این کمیسیون روز یکشنبه (۲۷ دلو)‌ به رادیو آزادی گفت، این روند با حضور نهادهای ناظر، کمیسیون شکایات انتخاباتی و ناظران تکت‌های انتخاباتی در کابل و شماری از ولایت‌ها آغاز شده و در آیندۀ نزدیک در ولایات دیگر نیز آغاز خواهد شد.

آقای سادات افزود: "ما تلاش نهایی می‌کنیم که به زودترین فرصت این پروسه تطبیق شود. ممکن تا یک هفته وقت بگیرد اما باز هم به همکاری نهادهای دیگر و همکاری کمیسیون شکایات انتخاباتی، کاندیدان محترم ریاست جمهوری و نهادهای ناظر انتخاباتی ارتباط دارد که در این پروسه اشتراک کنند و از این پروسه نظارت داشته باشند"

کمیسیون شکایات انتخاباتی حدود یک هفته پیش در ۲۱ ماه دلو فیصله‌هایش را برای ساخت برنامۀ عملیاتی با کمیسیون مستقل انتخابات در میان گذاشته بود.

بر بنیاد فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۱۰ درصد از ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای مشکوک و ۱۵درصد از ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای خارج از زمان مشخص رای‌دهی به صورت ویژه تفتیش خواهد شد.

این درحالی‌است که پیش از این همین حدود سه صدهزار رای، سبب جنجال میان تیم‌های انتخاباتی شده بود و شماری از دسته‌های انتخاباتی خواهان بازشماری آن شده بودند.

در همین حال رضوان مراد سخنگوی تیم دولت ساز می‌گوید، این تیم از هر اقدام کمیسیون‌های انتخاباتی حمایت می‌کند و ناظران آنان در روند بازشماری و تفتیش آرا حضور دارند.

اما فریدون خوزون سخنگوی تیم ثبات و همگرایی از عدم اشتراک این تیم در روند تفتیش و بازشماری آرا خبر داد. او در صحبت با رادیو آزادی گفت، تازمانی که تمام طرف‌ها به شمول کمیسیون شکایات انتخاباتی و تیم‌های نظارتی در این روند اشتراک نکنند آنان در روند بازشماری و تفتیش آرا حضور نمی‌یابند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، اشتراک تمام طرف‌ها در این روند مهم است و اگر کدام تیمی هم شرکت نکند این روند بطور عادی پیش می‌رود.

در عین حال زرمینه حقجو کاکر سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیو آزادی از حضور همکاران‌شان در روند بازشماری و تفتیش آرا اطمینان داد: " روز گذشته ما لیست عمومی اشخاصی را که قرار است نظارت کلی از پروسه تفتیش داشته باشند فرستادیم و حالا هم همکاران ما عملاً آنجا حضور دارند."

محمد نعیم ایوب زاده رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا "تیفا" گفت، کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر این روند را به پایان برساند و نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

صد باغ عناب در ولایت فراه ساخته می‌شود

عناب از میوه‌های خشک و با ارزش طبی است که در فراه از آن به نام «طلای سرخ فراه» یاد شده است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری به رادیو آزادی گفت ریاست زراعت فراه شانزده‌هزار نهال عناب را برای ساخت صد باغ جدید در این ولایت به باغداران توزیع کرده است.

این باغ‌های جدید عناب، قرار است در قریه‌های مربوط به ولسوالی پشت‌رود فراه ساخته شوند.

عناب از میوه‌های خشک و با ارزش طبی است که در فراه از آن به نام «طلای سرخ فراه» یاد شده است.

فراه یکی از ولایت‌های مهم تولید کننده عناب در کشور است.

بر اساس گزارش‌ها، در بیش از یک هزار هکتار زمین در این ولایت عناب کشت شده است.

عناب فراه به کشورهای هند، پاکستان و ایران صادر می‌شوند.

وزارت زراعت در نظر دارد تا سه‌صد جریب باغ دیگر عناب را امسال از طریق پروژه رشد زراعت و توسعۀ روستایی در این ولایت بسازد.

تأکید غنی بر توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای آسیای مرکزی

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ در جرمنی، در دیدارهای جداگانه با نمایندگان کشورهای مختلف به ویژه نمایندگان کشورهای آسیای میانه روی گسترش همکاری‌های اقتصادی تأکید کرده است.

به بنیاد اعلامیه‌های ارگ ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی در حاشیه این نشست با رئیسان جمهور هالند، قزاقستان و آذربایجان در مورد تفاهمنامه‌های تجارتی و ترانزیتی صحبت کرده است.

در این اعلامیه آمده است که قرار است یک موافقتنامه تجارت و ترانزیت میان افغانستان و قزاقستان به امضا برسد که باعث توسعۀ روابط اقتصادی به ویژه در قسمت خریداری غله جات میان دو کشور خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین در دیدار با رئیس جمهوری آذربایجان بر خریداری نفت دولت با دولت، بحث کرده است.

نشست امنیتی مونیخ روز جمعه با اشتراک ۳۵ تن از رئیسان جمهور، صدراعظمان، رهبران امنیتی و دیپلوماتان کشورهای مختلف در جرمنی آغاز شد.

خلیلزاد و غنی روی کاهش خشونت‌ها و پروسه صلح گفت‌وگو کردند

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان (راست) با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در شهر مونیخ جرمنی.

رئیس جمهور اشرف غنی با زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روی فرصت‌ها برای کاهش خشونت‌ها گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیلزاد صبح امروز یکشنبه در تویتر نوشت، دیروز شنبه (۲۶ دلو) در شهر مونیخ جرمنی در دیدارش با رئیس جمهوری افغانستان، در کنار فرصت برای کاهش خشونت ها، به نیاز آمادگی به پروسۀ همه شمول صلح بحث کرده است.

به گفته زلمی خلیلزاد، آن‌ها از تمامی شهروندان افغانستان می‌خواهند تا از فرصت‌ها برای پایان یافتن بحران بیش از چهار دهه استفاده کنند.

سفیر خلیلزاد با رئیس جمهوری افغانستان در حالی دیدار کرده که خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از برخی منابع گزارش داده است، قرار است امروز یکشنبه (۲۷ دلو) توافق رسمی کاهش خشونت‌ها میان امریکا و طالبان اعلام شود.

منابع آگاه از این سند، به خبرگزاری گفته اند که توافق کاهش خشونت‌ها، از فردا دوشنبه (۲۸ دلو) عملی خواهد شد.

پیش از این حکومت افغانستان، به جای کاهش خشونت‌ها، روی آتش‌بس دایمی از جانب طالبان درخواست کرده بود.

غنی: آزادی ملا برادر به معنی حمایت پاکستان از پروسه صلح نیست

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که رها کردن ملا عبدالغنی برادر از زندان به معنی حمایت اسلام آباد از پروسۀ صلح افغانستان نیست.

محمد اشرف غنی در سخنرانی‌اش در اجلاس امنیتی مونیخ در جرمنی گفت: "هنوز هم تصمیم به پاکستان مربوط است. آزادی ملا عبدالغنی برادر به مفهوم حمایت پاکستان از پروسۀ صلح افغانستان نیست، او یک فرد است. ما خواستار بحث صادقانه هستیم که دو جانب دارد، مسدود ساختن پناهگاه‌های طالبان و تفاهم مشترک در باره امنیت منطقوی."

به گفته آقای غنی، طالبان نه تنها باید رسماً از شبکۀ القاعده خود را دور کنند، بلکه مهم است تا از همه شبکه‌های تروریستی فاصله بگیرند که به همسایه‌های افغانستان، تهدید را متوجه کرده اند.

غنی: امریکا به دلیل امنیت داخلی‌اش در افغانستان حضور دارد

دیدار رئیس جمهور غنی با اعضای مجلس سنا و نمایندگان امریکا

رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که علت اساسی حضور امریکا در افغانستان امنیت داخلی خود آن کشور است.

محمد اشرف غنی در اجلاس امنیتی مونیخ در جرمنی گفت: "دلیل اساسی موجودیت امریکا در افغانستان، امنیت داخلی امریکاست، پرسش مهم این است که تهدیدهای شبکه‌های تروریستی منطقوی، چقدر وجود دارد؟"

رئیس جمهوری افغانستان همچنان دیروز شنبه (۱۵ فبروری) در جرمنی با شماری از اعضای کانگرس امریکا، ملاقات کرد.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی با خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا، سناتور لیندسی گراهام، شماری از اعضای مجلس سنای امریکا و زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص آن کشور برای صلح افغانستان ملاقات کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان از طریق تویتر نوشته که در ملاقات بین رئیس جمهور و اعضای کانگرس امریکا روی تلاش‌های جاری صلح صحبت شده است. اما جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نشده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG