لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۲۶

حمدالله محب: برای صلح ضرور است که اول آتش‌بس شود


حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید برای صلح ضرور است که اول آتش‌بس شود و بعد مذاکرات بین‌الافغانی تا موقف واقعی طالبان در رابطه باصلح واضح شود.

در یک اعلامیۀ دفتر مشاور امنیت ملی آمده است که حمدالله محب در این باره امروز در ملاقات با نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان نیکولاس کی صحبت کرده است.

در اعلامیه از قول آقای محب آمده است که می‌گوید طالبان در مورد جنگ و صلح نظر واحد ندارند و او شک دارد که به گفتۀ وی مذاکرات عجولانه صلح با طالبان نتایج خوب داشته باشد.

نمایندۀ ناتو هم یکبار دیگر برای حل بحران افغانستان از طریق مذاکره تأکید کرد و گفت که تمام کشورهای ناتو از تفاهم بین‌الافغانی حمایت می‌کنند.

آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی بخش از مسودۀ موافقت‌نامه بود که هیئت امریکا و طالبان در قطر در اصول بر آن موافقت کرده بودند.

اما این مذاکرات در قطر ماه گذشته توسط رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ لغو شد و او گفت که قوای امریکا حملات بر طالبان را شدید‌تر می‌سازد.

نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان ۹ دور مذاکرات را با طالبان انجام داد ولی این مذاکرات در نهایت بی‌نتیجه متوقف شد.

عملیات نظامی ترکیه علیه شورشیان کرد در شمال سوریه شورع شد. در این مورد رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان امروز چهارشنبه خبر داد.

اردوغان در توییتر خود نوشته است که قوای ترکیه همراه با گروه بنام لشکر ملی سوریه که تحت حمایت ترکیه قرار دارد، تازه عملاتی را بنام چشمه صلح آغاز کردند.

به گفتۀ اردوغان هدف این عملیات شورشیان کرد و گروه دولت اسلامی می‌باشد. اردوغان می‌گوید این عملیات برای جلوگیری از ایجاد دهلیز به تروریستان در سرحدات جنوبی کشورش و تأمین صلح در منطقه انجام می‌شود.

وزارت خارجۀ ترکیه سفیر امریکا در این کشور را دعوت نموده است تا در این مورد به وی توضیحات و معلومات بدهد.

قبل از این رهبران کردی به تمام افراد خود دستور داده بودند که در سرحدات ترکیه جمع شوند و در این لحظه حساس مقاومت کنند.

در اعلامیۀ دفتر سیاسی کردها آمده است که چنین عملیات عواقب فلاکت بار بشری خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG