لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۲۶ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۵

برخی از کشورها در مورد اقدام نظامی ترکیه در سوریه ابراز نگرانی کرده اند


بی‌جا شده‌های غیرنظامی در شهرک راس‌العین در اثر بمباران ترکیه ۹ اکتوبر ۲۰۱۹

برخی از کشورها و رهبران جهان در مورد آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ابراز نگرانی کرده اند و شورای امنیت سازمان ملل در نظر دارد تا جلسۀ اضطراری را در این مورد دایر کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده که سه روز پیش گفته بود در حملۀ ترکیه علیه شورشیان کُرد 'در شمال سوریه' مداخله نخواهد کرد، اکنون اقدمات ترکیه را نامناسب خوانده است.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا دیروز گفت که واشنگتن هرگز این عملیات را تصویب نمی‌کند.

سناتوران امریکایی دیروز اعلام کردند که برای وضع تحریم‌ها بر رهبری سیاسی ترکیه از جمله رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و بخش‌های نظامی و انرژی این کشور مسودۀ لایحه دو حزبی آماده شده است.

این لایحه احتمالاً دارای های سیاست‌مداران برجستۀ ترکیه را در ایالات متحده منجمد ساخته و صدور ویزه برای آنها را محدود خواهد ساخت.

از سوی دیگر ینس ستولنبرگ منشی عمومی ناتو گفته که ترکیه در مورد عملیات در شمال سوریه این پیمان را آگاه ساخته اما او تأکید کرده که جلوگیری از اقدامات که ممکن منطقه را بیشتر بی‌ثبات سازد مهم است.

همچنان جری متیوز مانجولا نماینده افریقای جنوبی در سازمان ملل متحد که ریاست شورای این سازمان را هم به عهده دارد، از ترکیه خواسته است که از غیرنظامیان محافظت کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیش از آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه گفته بود که در مکالمه تلیفونی با همتایی ترکیه‌اش از او خواسته بود که به‌دقت فکر کند.

فرانسه، جرمنی، بریتانیا، بلجیم و پولند از شورای امنیت سازمان ملل خواسته اند که امروز دهم اکتوبر جلسه را عقب درهای بسته در مورد سوریه دایر کند.

XS
SM
MD
LG