لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۸

خبر ها

هیئت مجلس سنای امریکای با رئیس جمهور افغانستان دیدار کرده است

ارگ ریاست جمهوری افغانستان

هیئت مجلس سنای ایالات متحده در دیدار با رئیس جمهور افغانستان گفته است، واشنگتن از روند صلحی استقبال می‌کند که در آن دستاوردهای دو دهۀ گذشته به شمول 'حقوق زنان' و 'تداوم نظام جمهوریت در افغانستان' محفوظ بماند.

ریاست جمهوری افغانستان در توییترش نوشته است که ملاقات میان رئیس جمهور محمد اشرف غنی و این هیئت شام دیروز در ارگ انجام شد.

ارگ ریاست جمهوری گفته که در این دیدار هیئت مجلس سنای امریکا برگزاری موفقانۀ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را ستایش کرده و انتخابات را برای تحکیم پایه‌های نظام مردم‌سالار مهم خوانده است.

در این دیدار هیئت امریکایی از کارکرد نیرو‌های امنیتی افغان در تأمین امنیت انتخابات و مبارزه با تروریزم هم استقبال کرده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک معترض در مینسک پایتخت بلاروس جان باخت

معترضان در مینسک پایتخت بلاروس

یک معترض در حالِ جان باخت که هزاران نفر در اعتراض به اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری در مینسک پایتخت بلاروس مظاهره کردند.

کمیسیون انتخابات رئیس بلاروس الکساندر لوکاشنکو را با کسب اکثریت آرا برندۀ انتخابات روز یکشنبه اعلان کرد.

طبق گزارش بخش بلاروس رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، وزارت داخله این کشور گفته است، این معترض بعد از اینکه یک وسیله انفجاری ناشناخته را می‌خواست به سوی پولیس پرتاک کند، در دستش منفجر شده جان باخت.

این رویداد شب گذشته هنگام رخ داد که معترضان با پولیس که سعی داشت آنها را از یک ساحۀ عمومی در پایتخت متفرق سازد، درگیر شدند.

برخی گزارش‌ها گفتند که این مرد هنگام تیراندازی پولیس به سوی مظاهره کننده ها کشته شده است.

بخش بلاروس رادیو آزادی گزارش داد که چندین هزار نفر در ساحه حضور داشتند و در حالیکه برخی از معترضان سعی داشتند در سرک‌ها موانع ایجاد کنند رفت آمد ترافیک به گونۀ جزئی مسدود شده بود.

استولتنبرگ روی آغاز مذاکرات بین افغانان با غنی و عبدالله صحبت کرد

ینس استولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو

سرمنشی ناتو می‌گوید که با رئیس جمهور و رئیس شورای عالی مصالحۀ افغانستان در مورد آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان، صحبت کرده است.

ینس استولتنبرگ شام دوشنبه (۲۰ اسد) در توییترش نوشت، در تماس با محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گفته که از آغاز این مذاکرات استقبال می‌کند.

به گفتۀ او، تمامی جوانب باید از فرصت تاریخی که به میان آمده، استفاده کنند.

استولتنبرگ همچنان تاکید کرده که ناتو در کنار افغانستان در مبارزه با تروریسم ایستاده خواهد ماند و حضورش را برای حمایت از پروسۀ صلح افغانستان تنظیم خواهد کرد.

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان روز یکشنبه (۱۹ اسد) تأیید کرد که ۴۰۰ زندانی و آخرین دسته از زندانیان گروۀ طالبان از بند حکومت رها شوند. رئیس جمهور اشرف غنی، دیروز فرمان رهایی این زندانیان را امضا کرد.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که از ۱۸ تا ۲۰ اگست، یعنی هفتۀ آینده مذاکرات بین افغانان در قطر آغاز خواهد شد. طالبان هم گفته اند که ظرف سه روز پس از رهایی ۴۰۰ زندانی‌شان برای مذاکرات آماده خواهند شد.

وزارت داخله: ظرف یک هفته ۸۰ ملکی در حملات طالبان کشته شده اند

آرشیف، شماری از افرادیکه در یک حمله انتحاری در زابل زخمی شده اند.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، در یک هفته گذشته ۱۷۵ غیرنظامی در حملات شورشیان کشته و زخمی شده‌اند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت روز دوشنبه (۲۰ اسد) در پیامی که به رسانه‌ها فرستاد گفت، طالبان مسئول این تلفات بوده اند: "در یک هفته اخیر در نتیجه تحرکات، حملات تهاجمی و ماین گذاری‌ها در کنار جاده، که از سوی دشمنان مردم افغانستان انجام شده، متأسفانه به ۱۷۵ تن از هموطنان ملکی ما تلفات وارد شده. از این مجموع ۸۰ تن شهید شده اند و ۹۵ تن از هموطنان ملکی ما زخم برداشته اند. بدون شک که این کار طالبان است."

سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان افزود که کاهش خشونت‌ها، خواست اصلی و اساسی مردم است و طالبان باید عملاً به این خواست پاسخ بدهند.

تا هنوز گروه طالبان در مورد این ادعا و آمار تازه وزارت داخله افغانستان تبصره نکرده است.

اشرف غنی فرمان تخفیف و عفو مجازات نظامیان زندانی را امضا کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور اشرف غنی، فرمان تخفیف و عفو مجازات نظامیان زندانی را امضا کرد.

بر اساس خبرنامۀ ارگ، در این فرمان که دیروز دوشنبه (۲۰ اسد) از سوی آقای غنی امضا شد، آن عده از نظامیان که تا پنج سال زندان محکوم شده اند، مورد عفو قرار می‌گیرند.

در این فرمان همچنان آمده است، نظامیانی که علاوه بر پنج سال زندان به پرداخت جریمۀ نقدی نیز مجازات شده اند، عفو می‌شوند.

در مادۀ دوم این فرمان نگاشته شده که تطبیق احکام این فرمان مانع اقامه دعوای حق العبدی افراد نمی‌شود.

رئیس جمهور اشرف غنی پیش از این روز یکشنبه (۱۹ اسد) در پایان برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفته بود که شماری از نظامیان را که به اتهام‌های گوناگون زندانی شده اند، بر اساس تصمیم لویه جرگه مورد عفو قرار خواهد داد.

تا هنوز آمار داده نشده که چه تعداد از نظامیان، در زندان‌های افغانستان بسر می‌برند و چه تعداد از آنها در نتیجه فرمان رئیس جمهور رها می‌شوند.

رئیس جمهور لبنان استعفای کابینه را پذیرفت

حسن دیاب صدراعظم لبنان (راست) حین سپردن استعفانامه کابینه به میشل عون رئیس جمهور این کشور.

رئیس جمهور لبنان، استعفای کابینۀ آن کشور را پذیرفته است.

میشل هون شام دوشنبه (۱۰ اگست) پس از اعلام صدراعظم حسن دیاب به خاطر کناره‌گیری کابینۀ کشورش، با او دیدار کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که در نتیجۀ انفجار مرگبار هفتۀ گذشته در بیروت، حداقل ۱۶۰ تن کشته شدند و ۶،۰۰۰ تن دیگر زخم برداشتند.

حسن دیاب صدراعظم لبنان پس از استعفای سه وزیر کابینه، در تلویزیون دولتی کشورش ظاهر شد و از کناره‌گیری حکومت خبر داد.

اما او گفت که با مردم کشورش ایستاده خواهد ماند تا آن‌ها برای آوردن تغییر مبارزه کنند.

به گفتۀ دیاب، حالا به این نتیجه رسیده که فساد در مقایسه با کشورش خیلی بزرگ شده است.

گفته می‌شود که حسن دیاب خیلی هم به خاطر انفجار چهارم اگست، به کناره‌گیری از کرسی صدارت متعهد نبود زیرا یکشنبه پیشنهاد کرد که حکومت برای دو ماه دیگر در قدرت بماند. اما اعتراض‌ها در بیروت و سایر شهر‌ها طی سه روز گذشته خیلی گسترش یافت و به کناره‌گیری حکومت انجامید.

پومپیو: روسیه مکلفیت هایش را در راستای آزادی بیان ادا کند

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجۀ امریکا می‌گوید، کشورش از تلاش‌های روسیه برای هدف قرار دادن رسانه‌های خارجی در آن کشور عمیقاً نگران است.

مایک پومپیو در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۰ اگست) پخش شد گفت، مسودۀ تازه که برای کنترل رسانه‌ها از سوی دولت روسیه اعلام شده، بر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی و صدای امریکا مقررات شدید وضع می‌کند. به گفتۀ آقای پومپیو، این دو رسانه در گذشته هم با محدودیت‌های غیر عادلانه در روسیه روبرو بودند.

وزیر خارجۀ امریکا همچنان گفته که از سرکوب پیهم رسانه‌های مستقل در روسیه اذیت می‌شود و از آنکشور می‌خواهد تا مکلفیت‌هایش را در راستای آزادی بیان ادا کند.

اداره فدرال تنظیم رسانه‌های روسیه، مسودۀ یک فرمان را نشر کرد که بر اساس آن باید تمامی رسانه‌ها که به عنوان نهاد‌های اطلاع رسانی خارجی ثبت شده اند، در مورد آنچه چاپ و یا نشر می‌کنند، از ابتدا معلومات را شریک سازند.

بر اساس این سفارش تازه، اگر افراد از این فرمان تخطی می‌کنند، ۱۰۰هزار روبل معادل ۱،۴۰۰ دالر جریمه می‌شوند و ۱۵ روز را هم باید در زندان سپری کنند. به اداره‌های بزرگ رسانه‌یی، جریمۀ ۵ میلیون روبل، معادل ۷۰ هزار دالر تعیین شده است.

دیسی سندلار سرپرست رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در ۲۳ جولای گفته بود که هدف این تلاش تازه، محدود ساختن بیشتر رسانه‌ها و ایجاد هراس میان مخاطبین است.

پولیس بلاروس ده‌ها معترض را بازداشت کرد

ده‌ها معترض از سوی پولیس در مینسک پایتخت بلاروس بازداشت شدند.

پولیس بلاروس، شماری از تظاهر کننده‌ها را پیش از آنکه به فیصله نهایی کمیسیون انتخابات آن کشور اعتراض کنند، در پایتخت "مینسک" بازداشت کرده است.

ده‌ها تن دوشنبه (۱۰ اگست) هنگامی از سوی پولیس دستگیر شدند که کمیسیون انتخابات بلاروس، الکساندر لوکاشنکو را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

پیش از این روز یکشنبه که انتخابات برگزار شد، نزدیک به ۱،۰۰۰ تن تنها در شهر مینسک و در تمامی بلاروس حدود ۳،۰۰۰ تن بازداشت شدند.

این افراد به نظرسنجی اعتراض داشتند که در آن گفته شده بود، بیش از ۸۰ درصد مردم برای ریاست جمهوری لوکاشنکو رای مثبت داده اند.

اعتراض کننده‌ها، نتیجۀ انتخابات را از قبل طرح‌ریزی شده می‌دانند.

حامیان سویتلانا سیخانوسکایا یکی از نامزدان پیشتاز ریاست جمهوری گفته اند که بر ضد فیصلۀ کمیسیون انتخابات بلاروس به اعتراض ادامه می‌دهند.

وزارت داخلۀ بلاروس گزارش فعالان حقوق بشر را رد می‌کند که گویا در جریان اعتراض‌های آن کشور یک تن کشته شده است. لوکاشنکو که برای ششمین مرتبه به کرسی ریاست جمهوری تکیه خواهد زد، اعتراض کننده‌ها را مرتبط با خارجی‌ها می‌داند. او این تظاهر کننده‌ها را دوشنبه به "گوسفندان" تشبیه کرد، واژۀ که در جمهوری‌های شوروی پیشین برای افراد نادان به کار می‌رود.

دو زن در هرات به قتل رسیدند

موقعیت ولایت هرات در نقشه افغانستان

دو زن توسط افراد مسلح ناشناس در شهر هرات کشته شدند.

مسئولان شفاخانه حوزوی هرات می‌گویند که به اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس دو زن کشته و یک مرد زخمی شده اند.

عارف جلالی سرطبیب این شفاخانه به رادیو آزادی گفت که این رویداد حوالی ساعت ۳:۳۰ روز گذشته (دوشنبه) در ناحیه هفتم شهر هرات رخ داده است.

او افزود که این زنان داخل موترسایکل نوع سه چرخه نشسته بودند که آماج تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند.

به گفته او، راننده این سه چرخه نیز زخمی شده و هم اکنون در شفاخانه تحت درمان قرار دارد.

تاکنون انگیزه این رویداد مشخص نیست.

پولیس هرات در مورد این رویداد ابراز نظری نمی‌کند.

مسئولیت این رویداد را هم تاکنون کسی یا گروهی نپذیرفته است.

تیراندازی نشست خبری دونالد ترمپ را برای مدتی متوقف کرد

در جریان کنفرانس خبر دونالد ترمپ در بیرون از قصر سفید تیراندازی صورت گرفت.

نشست خبری دیروز رئیس جمهور ترمپ در بارۀ شیوع ویروس کرونا بعد از تیراندازی بیرون قصر سفید برای مدت متوقف شد.

ترمپ از اتاق نشست خبری در داخل قصر به صورت ناگهانی بیرون برده شد.

یک مامور ادارۀ خدمات مخفی صرف چند دقیقه بعد از اینکه ترمپ اظهارات خود را آغاز کرد سخنان وی را قطع نموده به او گفت: "آقا می‌توانید لطفاً با من بیایید؟"

سپس ترمپ و همکارانش اتاق را ترک کردند.

رئیس جمهور بعداً برگشت و نشست خبری خود را ازسرگرفته گفت که به نظر می‌رسد وضعیت زیر کنترل است.

ترمپ گفت که ماموران می‌خواستند که او گوشه شود تا آنها از وضعیت اطمینان حاصل کنند.

او گفت که یک نفر به شفاخانه انتقال داده شد و او از وضعیت وی خبر ندارد.

ادارۀ خدمات مخفی سپس وقوع تیراندازی را تأیید کرد و گفت یک مردی‌که مورد تعامل قرار گرفت و یک مامور این اداره به شفاخانه انتقال داده شده اند.

ادارۀ خدمات مخفی سپس در توییتر خود نوشت که در طول این واقعه هیچ رخنۀ به مجمع قصر وارد نشده و هیچ‌کسی از افراد تحت محافظت با خطر روبه‌رو نشده است.

جزئیات بیشتر در بارۀ این تیراندازی به دست نیامده است.

بعد از تظاهرات ماه‌های می و جون بخاطر عدالت نژادی، تدابیر امنیتی قصرسفید شدیدتر شده است.

رئیس جمهور ترمپ که سعی دارد در انتخابات سوم نومبر دوباره انتخاب شود گفت که این تیراندازی امکان دارد هیچ ارتباطی با وی نداشته باشد.

او از ادارۀ خدمات مخفی ستایش کرد.

در اثر برخورد هاوان بر یک منزل در غور ۱ تن کشته و ۴ تن زخمی شدند

کودکی که در اثر اصابت هاوان زخمی شده در شفاخانه غور برای درمان منتقل شده است.

در نتیجه پرتاب هاوان از سوی نیروهای مردمی در غور یک زن کشته و چهار طفل زخمی شدند.

محمد موسی کلیم ولسوال دولتیار ولایت غور به رادیو آزادی گفت که چاشت روز یکشنبه طالبان به هدف حمله بالای پوسته های نیروهای مردمی منطقه قاضی های ولسوالی دولتیار حمله کردند که این نیروها به منظور هدف قرار دادن طالبان بالای مواضع این گروه هاوان شلیک کردند اما به خانه های مسکونی اصابت کرده است.

آقای کلیم گفت در نتیجه پرتاب هاوان از سوی نیروی‌های مردمی یک زن کشته و چهار طفل زخمی شده اند.

اما جلال الدین که خانم و دو طفلش را از دست داده و دو طفل دیگرش زخمی هستند در صحبت با رادیو آزادی ادعا کرد که چاشت روز یکشنبه یک فرمانده پولیس مردمی قصداً بر خانه های مسکونی هاوان پرتاب کرد که در نتیجه چهار طفل و دو زن کشته و هفت طفل و یک زن دیگر زخمی شده اند.

او گفت: "امروز ساعت ۱۲ بجه یکی از نفرهای دولت که بنام ظریف است. هاوان را بالای قریه عیار کرد همه قریه را زیر شلیک گرفته بود تمام مردم به قریه جات دیگر فرار کردند من و برادرم زن و بچه های خود را به یک خانه جمع کرده بودیم هاوان آمد به وسط خانه خورد کل شان زخمی و شهید شدند. از جمله شش تن شهید و هفت تن زخمی شدند."

رادیو آزادی خواست دیدگاه فرمانده پولیس غور را نیز داشته باشد اما موفق نشد.

مسئولان در شفاخانه ولایتی غور می‌گویند که تا اکنون یک زن و ۵ طفل زخمی این رویداد به این شفاخانه منتقل شده اند.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته است.

'سربازی که بر یک دختر ۷ساله در فاریاب تجاوز کرد، دستگیر شد'

موقیعت فاریاب در نقشه افغانستان

یک مقام از بازداشت سربازی خبر می‌دهد که به تجاوز جنسی بر یک دختر ۷ ساله در ولایت فاریاب متهم است.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز دوشنبه (۲۰ اسد) در یک پیام تصویری بازداشت این سرباز را تأیید کرد.

وی گفت: "باشندۀ مرکز ولایت سرپل، دستگیر و به مراجع عدلی و قضایی معرفی شده. به خاطر جلوگیری از چنین جرایم با مجرمین مدارا نمی‌شود."

عبدالجمیل صدیقی، ولسوال بلچراغ ولایت فاریاب به روز یک‌شنبه (۱۹ اسد) به رادیو آزادی گفت، این رویدادِ تجاوز به روز شنبه در این ولسوالی رخ داد.

به دنبال پخش این خبر، هیئتی به ریاست هیبت‌الله علی‌زی فرمانده قول‌اردوی ۲۰۹ به محل رویداد رفت و سرباز را بازداشت کرد.

در مورد چگونگی رویداد تجاوز بر دختر ۷ ساله در ولایت فاریاب تا کنون جزئیات زیاد در دست نیست.

۵ تن در انفجار بمب در شهرک چمن پاکستان کشته شدند

انفجار در شهرک چمن پاکستان

دست‌کم پنج تن در انفجار بمب در شهرک چمن در جنوب غرب پاکستان کشته شدند.

در رویداد امروز دوشنبه (۱۰ اگست) در نزدیکی مرز با افغانستان، موتر نیروهای مبارزه با مواد مخدر پاکستان هدف قرار گرفته است.

پولیس و مقام‌های شفاخانه گفته اند، ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

جماعت‌الاحرار، گروه انشعابی طالبان پاکستان، مسئولیت حمله را پذیرفته.

ذکاء‌الله درانی، معاون ادارۀ پولیس چمن به رادیو آزادی گفت، که تمامی کشته شده‌ها غیرنظامی بودند.

به گفتۀ او، دو تن از نیروهای مبارزه با مواد مخدر نیز زخمی شده‌اند.

عمران خان، صدراعظم پاکستان حمله را نکوهش کرده است.

نتایج ابتدایی انتخابات بلاروس لوکاشینکا را پیروزی نشان می‌دهد

نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد.   

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می‌گوید، نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد.

لیدزیا یارموشینا، رئیس این کمیسون امروز گفت: "۴ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۴۲۳ رأی یا ۸۰ اعشاریه ۲۳ درصد رأی دهنده‌ها به الکساندر لوکاشینکا رأی داده اند.

سویتلانا سیخانوس کایا ۵۷۴ هزار و ۳۱۲ رأی یا تقریباً ۹ اعشاریه ۹ درصد آراء را به دست آورده."
سویتلانا، رقیب عمدۀ لوکاشینکا در انتخابات، امروز در مینسک نتیجه را تقلبی خواند و خودش را برندۀ انتخابات دیروز اعلام کرد.

و گفت: "چیزی‌که دیروز اتفاق افتاد به هیچ صورت پذیرفتنی نیست."

پیش از اعلام نتیجۀ مقدماتی انتخابات، پولیس و هزاران معترض دیشب در بلاروس باهم درگیر شدند.

آن‌ها نظرسنجی و ارقام رسمی از سوی کمیسیون انتخابات را جعلی خوانده اند.

نتایج ابتدایی انتخابات بلاروس لوکاشینکا را پیروز نشان می‌دهد

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می‌گوید، نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد. 

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می‌گوید، نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد.

کمیسیون می گوید، بر اساس نتایج مقدماتی، لوکاشینکا، رئیس جمهور کنونی بلاروس، بیش از ۸۰ درصد آراء را به دست آورده.

به گفتۀ کمیسیون انتخابات بلاروس، سویتلانا سیخانوس کایا رقیب عمدۀ لوکاشینکا کمتر از ۱۰ درصد آراء را کسب کرده.
او امروز در مینسک نتیجه را تقلبی خواند و خودش را برندۀ انتخابات دیروز اعلام کرد.

پیش از اعلام نتیجۀ مقدماتی انتخابات، پولیس و هزاران معترض دیشب در بلاروس باهم درگیر شدند.

آن‌ها نظرسنجی و ارقام رسمی از سوی کمیسیون انتخابات را جعلی خوانده اند.

روند بازگشت مهاجران افغان از پاکستان دوباره آغاز شد

دروازه تورخم

روند بازگشت مهاجران افغان از پاکستان امروز دوباره آغاز شد.

این را قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در اسلام‌آباد، «یو‌ان‌اچ‌سی‌آر» به رادیو آزادی گفت.

سلسلۀ برگشت مهاجران از پاکستان به افغانستان از ماه مارچ بنابر همه‌گیری ویروس کرونا متوقف شده بود.

بر اساس معلومات یو‌ان‌اچ‌سی‌آر، از سال ۲۰۰۲ به این سو حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار شهروند افغانستان از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

این اداره شمار کنونی مهاجران افغان در پاکستان را یک میلیون و چهار صد هزار می‌گوید که به گفته‌اش از این میان ۸۰۰ هزار تن آن‌ها بدون مدرک زندگی می‌کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG