لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۸

گزارش مصارف مالی شمار زیادی از نامزدان به کمیسیون ارائه نشده است


نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

از میان ۱۷ نامزد ریاست جمهوری، تنها ۶ تن شان، گزارش مصارف مالی کارزارهای انتخاباتی شان را به کمیسیون ارائه کرده اند.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، از میان این گزارش‌دهنده‌ها، گزارش مالی ۳ نامزد به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، نواقص داشته اند.

با آن که ۱۱ روز از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد، اما تا کنون یازده تن از نامزدان ریاست جمهوری گزارش مصارف مالی شان را به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه نکردند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، با آن که تمامی نامزدان باید در دورۀ سکوت گزارش مصارف مالی ماه دوم کارزارهای انتخاباتی‌شان را به این کمیسیون ارائه می‌کردند، اما تا کنون تنها ۶ نامزد گزارش شان را ارائه کردند.

شیما رضایی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به روز پنج‌شنبه به رادیوی آزادی گفت که از این میان گزارش مالی محمداشرف غنی، رئیس دستۀ انتخاباتی دولت‌ساز و عبدالله عبدالله، رئیس دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی و عنایت‌الله حفیظ رئیس دستۀ انتخاباتی خادمین ملت کاستی‌هایی داشته اند.

او افزود: "از جمله شش نفر گزارش دادند که گزارش سه نفر تکمیل بود و سه نفر دیگر گزارش شان نواقص داشت. برای آنها اطلاع داده شده که نواقص شان را حل کنند."

بر بنیاد اطلاعاتی که کمیسیون مستقل انتخابات در اختیار رادیوی آزادی قرار داده است، نورالحق علومی، محمد حکیم تورسن و غلام فاروق نجرابی نامزدانی اند که گزارش مالی شان را به گونۀ کامل به این کمیسیون ارائه کردند.

اما احمدولی مسعود، رحمت الله نبیل، زلمی رسول، سیدنورالله جلیلی، شیدامحمد ابدالی، فرامرز تمنا، گلبدین حکمتیار، عبداللطیف پدرام، نوررحمان لیوال، محمد ابراهیم الکوزی و محمدشهاب حکیمی نامزدانی اند که تا هنوز گزارش مصارف مالی شان به کمیسیون انتخابات ارائه نکرده اند.

در همین حال زرمینه کاکر، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیوی آزادی می‌گوید، نامزدانی که گزارش مالی شان را به کمیسیون مستقل انتخابات نسپرده اند، پیش از این اخطاریه دریافت کرده بودند و پس از این نیز مطابق قانون جریمه خواهند شد.

او گفت: "قبلاً توصیه‌نامه و اخطارنامه برای آنها صادر شده. فقط مدت کوتاهی دیگر یک روز و یک نیم روز دیگر برایشان وقت داده می‌شود، در صورتی که این‌ها نتوانند گزارش مالی خود را به کمیسیون‌ها ارائه کنند، مطابق لوایح و قوانین با آنان برخورد صورت خواهد گرفت."

گفتنی است که کمیسیون مستقل انتخابات به‌هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۴۴۲ میلیون افغانی را حدنهایی مصرف برای کارزارهای انتخاباتی شان تعیین کرده بود.

این بار نخست نیست که نامزدان گزارش مصارف مالی شان را در زمان تعیین شده ارائه نمی‌کنند؛ کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این نیز از عدم ارایۀ گزارش مصارف مالی نامزدان سخن گفته است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار شد و قرار است که نتایج ابتدایی آن به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۶ عقرب اعلام شود.

گزارش از: حمید حکیمی

XS
SM
MD
LG