لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۶

'فوا' از ارتباطِ برخی از اعضای ارشد کمیسیون، با برخی از تکت‌های انتخاباتی خبر داد


نتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتمبر ۲۰۱۹

دیده‌بان آزاد افغانستان یا (فوا) ادعا می‌کند که روسای دارلانشاء و برخی از کمیشنران کمیسیون‌های انتخابات با برخی از تکت‌های انتخاباتی ارتباط دارند. اما در این حال کمیسیون‌های انتخاباتی می‌گویند که این نهاد باید برای ثابت کردن ادعاهایش اسناد ارائه کند.

مبین‌الله ایماق رئیس این دیده‌بان به روزپنجشبه در کابل گفت: "مسئولان کمیسیون‌ها باید قرنطین شوند و از ارتباط‌شان با نامزدان جلوگیری شود."

دیده‌بان آزاد افغانستان هشدار می‌دهد که ارتباط داشتن روسای دارلانشاء و برخی از کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی با شماری از نامزدان ریاست جمهوری ممکن انتخابات را به بحران بکشاند.

مبین الله ایماق رئیس این دیده‌بان به روز پنجشنبه هنگام ارائه یافته‌های‌شان از جریان مبارزات و کارزارهای انتخاباتی و روز انتخابات در کابل تأکید کرد که از چنین ارتباطات باید جلوگیری شود.

نتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتمبر ۲۰۱۹
نتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتمبر ۲۰۱۹

او افزود: "متاسفانه به اساس بعضی گزارش‌ها و نظارت‌ما برخی از کمیشنران و روسای دارلانشاء، هر دو کمیسیون انتخابات به نحوی با برخی از نامزدان و مشاوران آنان ارتباطات دارند. این کار انتخابات را به بحران کشانیده و زمینه تقلب را مساعد می‌سازد."

وی می‌گوید برای جلوگیری از به بحران کشیده شدن انتخابات باید روسای دارلانشاء و برخی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی برای یک ماه قرنطین شوند.

این در حالی‌است که برخی از نامزدان قبل از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات خودشان را برندۀ انتخابات اعلام کرده و ادعای پیروزی می‌کنند.

دیده‌بان آزاد افغانستان با دیده‌‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان یا (ایتوا) که به‌روز پنجشنبه نشست مشترک خبری داشتند از کمیسیون‌ها خواستند تا شفافیت روند انتخابات را در نظر بگیرند و نتایج انتخابات را در زمان تعیین شده اعلام نمایند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید دیده‌بان آزاد افغانستان یا (فوا) باید برای ادعاهایش اسناد ارائه نماید.

عبدالعزیز ابراهیمی یکی از سخنگویان این کمیسیون گفت: "مطابق میکانیزم رهبری کمیسیون و دارلانشاء تحت قرنطین قراردارند، اگر این‌ها اسناد و مدارک دارند ارائه کنند تا در چارچوب اسناد ارائه شده هرکسی که این پروسۀ ملی را صدمه می‌رساند همراه‌اش برخورد شود"

در این حال کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی تأکید مشابه داشته اما این ادعاها رد می‌کند.

نشان کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات
نشان کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات

زرمینه کاکر معاون سخنگوی این کمیسیون گفت: "اطمینان می‌دهم که تحت هیچ عنوان اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی با هیچ تیم انتخاباتی روابط ندارد که در کمیسیون از آن‌ها حمایت کند."

خانم کاکر می‌گوید به اساس قانون انتخابات هیچ نهادی حق تعقیب هیئت رهبری کمیسیون شکایات انتخاباتی را ندارد و رهبری و کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی تنها با حکم محکمه خاص آن‌هم در موجودیت اسناد و شواهد موثق مورد پی‌گرد قرار می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG