لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۵۱

دیفنس پُست: 'یوناما' در آماردهی تلفات، به تبلیغات طالبان اتکا کرده است


برخی از روزنامه‌های جهان

چند رسانه غربی به گزارش تازۀ سازمان‌ملل متحد در مورد وارد شدن تلفات به غیرنظامیان در جریان ماه می در ولایت فراه تمرکز کرده اند.

یوناما یعنی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، روز چهارشنبه گزارش داد که در حملۀ پنجم ماه می توسط اردوی امریکا در غرب افغانستان، حد اقل ۳۰ غیرنظامی کشته شدند.

  • نیویارک تایمز

روزنامۀ امریکایی نیویارک تایمز در این مورد می‌نویسد، اختلاف‌ها در مورد رویداد پنج ماه پیش وجود دارد. به این معنا که ایالات متحده می‌گوید، پس از ارزیابی دقیق منطقه حملۀ هوایی را انجام داده اما سازمان ملل متحد گفته که مناطق بمباران شده، به صورت کامل در دست طالبان نبودند.

اردوی امریکا در هماهنگی با نیروهای افغان، بیش از ۶۰ حمله را در جریان ماه می در ولایت‌های فراه و نیمروز انجام دادند و هدف آن نابودی مراکز تولید مواد مخدر طالبان دانسته شده است.

نیویارک تایمز به نقل از یک مقام وزارت دفاع امریکا که می‌خواهد نامش گرفته نشود، گزارش داده که گفته است، عواید لابراتوارها و مراکز تولید مواد مخدر در بخش‌های از افغانستان، به صورت مستقیم قطعۀ سرخ گروه طالبان را تمویل می‌کند.

به تحلیل روزنامه، با وجود کاهش شمار نیروهای امریکایی در میدان‌های جنگ در افغانستان، نبود ارزیابی دقیق وضعیت در ساحه، به یک مورد خیلی مهم در جریان عملیات‌های هوایی ایالات متحده در سال‌های گذشته مبدل شده است.

  • دیفنس پُست

نشریۀ دیفنس پُست هم در مورد یافته‌های تازۀ سازمان ملل متحد می‌نویسد، ایالات متحده از این گزارش عمیقاً نگران شده است.

سونی لیجیت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان به نشریه گفته است، یوناما بیشتر در این گزارش‌اش به صفحات تبلیغاتی طالبان در انترنت اتکا کرده است.

گزارش سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان یک روز پس از نشر خبر کشته شدن رهبر شبکه القاعده برای نیم قاره هند؛ نشر شد.

به نوشتۀ دیفنس پُست، در ماه گذشته هم ادعا شده بود که چهل غیرنظامی در حمله بر ولایت هلمند تلفات دیده اند اما روز سه شنبه ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که عمر عاصم رهبر شبکۀ القاعده با شش تن دیگر از اعضای این گروه در هلمند کشته شدند.

  • واشنگتن پُست

روزنامۀ واشنگتن پُست به موضوع دیگری پرداخته و نوشته است، طالبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چندین مرتبه از حملات گسترده هشدار داده بودند اما در ششم میزان هنگامی که رای‌دهی پایان یافت، مقام‌های افغان و غیرنظامیان نفس راحت کشیدند.

روزنامه می‌نویسد، طالبان در روز انتخابات دو صد حمله انجام دادند اما این حملات پراگنده بود.

در ادامه آمده، آرامش نسبی در روز انتخابات ریاست جمهوری، یک پیروزی بی‌سابقه برای اردو و پولیس افغانستان بود.

با این هم به نوشتۀ واشنگتن پُست، برخی از مقام‌های امنیتی افغانستان به این باور اند که چنین پیروزی به آسانی به دست نمی‌آید و اگر عملیات‌های گسترده را هر روز ادامه دهند، زنده‌گی روزمرۀ مردم متوقف می‌شود.

XS
SM
MD
LG