لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۰۲

افغانستان ادعای پاکستان مبنی بر وضع محدودیت در گذرگاه تورخم را رد کرد


موترهای باربری در سرحد تورخم. October 19, 2018

حکومت افغانستان گزارش‌های را رد کردکه گویا به رفت و آمد وسایط مسافربری و تجاری از گذرگاه تورخم، محدویت وضع کرده است.

حکومت افغانستان می‌گوید، طی مراحل اموال صادراتی و وارداتی به شکل عادی از گذرگاه تورخم جریان داشته و هیچ نوع سکتگی غیر قانونی در طی مراحل انتقال بیست و چهار ساعتۀ اموال از دروازۀ تورخم، ایجاد نشده است.

پیش از این، مقام‌های سرحدی پاکستان روز چهارشنبه گفته بودند، حکومت افغانستان، به خاطر کمبود پرسونل و تسهیلات نمی‌تواند، بندر تورخم را بیست و چهار ساعته فعال نگهدارد.

به نقل از مقام‌های افغان گفته شده بود که بر اساس جدول جدید، به رفت آمد لاری‌ها تنها از ۹ صبح تا ۷ شام اجازه داده می‌شود.

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار این گزارش‌ها را رد کرده می‌گوید، این ادعا درست نیست.

به گفتۀ آقای خوگیانی، از زمانیکه خدمات گمرکی در شهرک تورخم آغاز شده، مقام‌های ننگرهار هم خدمات ۲۴ ساعته را نه تنها در بخش گمرک تورخم و بخش‌های شاروالی شهر، بلکه برای مسافران، تاجران و همچنان رفت و آمد موتر‌های باربری سایر عرصه ها، فعال نگهداشته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار

او روز پنجشنبه (۱۸ میزان) در پیامی به رادیو آزادی گفت: "بناءْ بر این خدمات، عواید گمرک تورخم به طور اوسط روزانه سه میلیون افغانی افزایش یافته است. روزانه از راه بندر تورخم از ۴۰۰ تا ۵۰۰ موتر باربری کالا‌های مختلف به پاکستان صادرات داریم و همچنان از ۵۰۰ تا ۶۰۰ لاری مواد مختلف از پاکستان، وارد می‌شود. راه باز است و اینکه گویا بندر بسته است و یا خدمات گمرکی ندارد، صرف ادعا ها، شایعات و افواهات اند."

وزارت مالیه افغانستان هم امروز پنجشنبه در بیانی گفته که حکومت دارای منابع و ظرفیت‌های لازم مالی، تخنیکی و انسانی برای فعالیت ۲۴ ساعته دروازه تورخم بوده و تمام تسهیلات مورد نیاز جهت طی مراحل اموال صادراتی و وارداتی را ایجاد نموده است.

در اعلامیه همچنان گفته شده که محموله‌ها در دروازه تورخم و گمرک ننگرهار بخاطر طی مراحل قانونی اسناد اموال توسط وارد کنندگان تراکم یافته است.

سوالزر افریدی سرپرست اداره پولیس سرحدی پاکستان روز سه شنبه پس از ملاقات با مقام‌های افغان گفت، آنها برای سهولت رفت و آمد وسایط باربری و مسافربری در فاصله بین پشاور و تورخم، در سه محل، بگیاری، چینگای و میچنی پارکینگ وسایط ایجاد کرده اند.

عمران خان صدراعظم پاکستان به تازه‌گی به مقام‌های مسئول حکومت خود وظیفه داد تا برای گشایش ۲۴ ساعته بندر تورخم اقدام کنند.

افغانستان و پاکستان از اول سپتمبر امسال تردد از گذرگاه تورخم را ۲۴ ساعته ساخته اند.

بندر تورخم یکی از گذرگاه‌های پُر تردد میان افغانستان و پاکستان است.

بر اساس آمار‌های تازه روزانه حدود سه هزار نفر از این گذرگاه رفت و آمد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG