لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۳ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۳۲

افغانستان به رسم اعتراض قنسولگری‌اش را در شهر پشاور بَست


بیرق ملی افغانستان

حکومت افغانستان دروازه قنسولگری این کشور در شهر پشاور را بسته کرد.

سفارت افغانستان در اسلام آباد امروز جمعه (۱۹ میزان) با نشر اعلامیه خبر داد که آنها پس از آن دروازه قنسولگری افغانستان در شهر پشاور را بستند که پولیس پاکستان دیشب برای دومین بار بیرق افغانستان را از ساختمان افغان مارکیت پایین کرد.

در اعلامیه آمده است که پولیس پاکستان بدون اینکه سفارت افغانستان را در جریان بگذارد دیشب به این مارکیت در شهر پشاور هجوم برده و بیرق ملی افغانستان را پایین کرده است.

سفارت افغانستان در اسلام آباد این اقدام پاکستان را "خلاف اصول دیپلوماتیک و همسایه داری خوب" عنوان کرده است.

از سوی دیگر وزارت خارجه افغانستان هم با نشر اعلامیه امروز گفت، صدها پولیس ایالت خیبرپختونخوای پاکستان بدون اطلاع به قنسولگری افغانستان در پشاور شب هنگام به افغان مارکیت هجوم برده و آنرا محاصره کرد.

در اعلامیه آمده که پولیس پاکستان "با بی احترامی کامل بیرق ملی و تابلوی نصب شده بر فراز ساختمان این مارکیت را پایین آورده است.

وزارت خارجه افغانستان گفته است که این اقدام غیرمسئولانه پولیس پاکستان را محکوم می‌کند و مراتب اعتراض شدیداش را نسبت به این اقدام و نیز عدم پاسخگویی جانب پاکستان در رابطه، ابراز می‌دارد.

پیش ازین پولیس خیبرپختونخوا در نهم اکتوبر نیز بالای افغان مارکیت هجوم برده بود.

حکومت ایالتی خیبرپختونخوا تا هنوز در مورد بسته شدن قنسولگری افغانستان در پشاور چیزی نگفته است.

بر اساس گزارش خبرنگار رادیو مشال بخش پاکستان رادیو آزادی، ستره محکمه پشاور چندی پیش به پولیس دستور داده بود که افغان مارکیت را تخلیه کند.

سفارت افغانستان در پاکستان می‌گوید که ساختمان افغان مارکیت از ملکیت‌های حکومت افغانستان در پشاور است.

اما به گفته این سفارت، برخی مقام‌های حکومتی پاکستان در همکاری پولیس این کشور از چندی بدینسو در تلاش غصب جایداد افغانستان اند.

XS
SM
MD
LG