لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۲۴

افغانستان

تصمیم فیفا در مورد سکرترجنرال پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان

سید علی رضا آقازاده سکرترجنرال پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) سید علی رضا آقازاده سکرترجنرال پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را برای پنجسال از فعالیت‌های مربوط به فوتبال منع کرد.

فیفا امروز در بیانیۀ گفت که آقازاده به نقض کُد اخلاقی این فدراسیون متهم است.

به گفته فیفا، آقازاده در گزارش دهی شکایت دختران فوتبالیست در باره بدرفتاری جنسی با آنها، کوتاهی کرده است.

این دختران از کرام الدین کریم رئیس پیشین فوتبال افغانستان شکایت کرده بودند که با آنها بدرفتاری جنسی کرده است.

فیفا، کریم را در ماه جون برای همیش از فعالیت‌های مربوط به فوتبال منع کرده بود.

آقازاده بیش از ده هزار دالر جریمۀ نقدی نیز شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکومت افغانستان: سر از ۱۵ اسد همۀ پوهنتون‌ها بازگشایی می‌شوند

شماری از محصلین در یکی از پوهنتون های خصوصی افغانستان

حکومت افغانستان می‌گوید، سر از فردا چهارشنبه ۱۵ اسد همۀ پوهنتون‌ها بازگشایی می‌شوند.

صدیقق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت که تصمیم برای بازگشایی پوهنتون‌ها در نشست کابینه صورت گرفته است.

صدیقی گفت که تصمیم بازگشایی مکتب‌ها در جسله بعدی کابینه اتخاذ خواهد شد.

پس از شیوع ویروس کرونا در افغانستان در ماه حوت پارسال، مکتب‌ها و پوهنتون‌ها در سرتاسر این کشور از حدود چهار ماه به این سو مسدود اند.

ترمپ: شمار عساکر امریکایی تا نومبر در افغانستان کاهش خواهد یافت

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در گفت‌وگوی تازه‌اش گفته که ممکن است شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا ماه نومبر امسال بین چهار هزار الی پنج هزار کاهش یابد.

ترمپ در مصاحبۀ خود با شبکۀ خبری اکسیوز که امروز سه‌شنبه از ایچ بی‌او در یوتیوب نشر شد گفت: "در وقت کم شمار نیرو‌های ما از هشت هزار کاهش می‌یابد و بعداً این ارقام به چهار هزار سرباز خواهد رسید. در حال حاضر در مورد همین موضوع مصروف گفت‌وگو هستیم. ما برای نوزده سال در افغانستان بودیم."

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده قرار است در ماه نومبر امسال برگزار شود.

در حال حاضر، ایالات متحده در افغانستان ۸،۶۰۰ نیرو دارد.

طبق توافق ماه فبروری بین امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی در بدل ضمانت‌های طالبان در کار مبارزه با تروریسم، تا میانۀ سال ۲۰۲۱ از افغانستان بیرون خواهند شد.

پرداخت معاش مقام‌های که دارایی‌های شانرا ثبت نکرده اند متوقف شد

بیرق ملی افغانستان

اداره ثبت و بررسی دارایی‌های افغانستان معاش و امتیازات مالی آنعده از مقام‌ها را متوقف ساخت که به گفتۀ این اداره دارایی‌های شانرا در سه هفته تعیین شده ثبت نکردند.

عبدالودود بشریار رئیس این اداره در نشست خبری امروز ۴ اگست گفت: "در این میان ۱۷۶ عضو ولسی جرگه، ۱۲ عضو مشران جرگه، دو وزیر، چهار والی و شش معین شامل اند."

طبق اطلاعیۀ ریاست عمومی ادارۀ امور، تمامی مقام‌های ارشد حکومت به شمول اعضای پارلمان باید دارای‌های شان را تا روز گذشته ثبت می‌کردند.

دو مقام ارشد امنیتی لغمان به لوی سارنوالی معرفی شدند

موقعیت ولایت لغمان در نقشه افغانستان

مقام‌ها در ولایت لغمان از معرفی دو مقام ارشد امنیتی به لوی سارنوالی خبر می‌دهند.

اسدالله دولتزی سخنگوی والی لغمان امروز چهارم اگست به رادیو آزادی در مورد گفت: "قوماندان امنیۀ ولسوالی دولت شاه و قوماندان تولی اردوی ملی از وظایف شان برکنار و به سارنوالی معرفی شدند. آنها به دست داشتن در فساد اداری متهم اند که نهادهای عدلی و قضایی در مورد شان تصمیم خواهد گرفت."

متهمان در مورد تا هنوز چیزی نگفته اند.

براساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی از محل، مقداری از سلاح و مهمات که چندی پیش در ولسوالی دولت شاۀ ولایت لغمان به دست نیروهای امنیتی افتاده بود دوباره به فروش رسیده.

صدیق صدیقی: در لویه جرگه روی روند جاری صلح نیز بحث می‌شود

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، در لویه جرگه مشورتی بر علاوه تصمیم در مورد رهایی چهارصد زندانی گروه طالبان، در بارۀ روند جاری صلح هم بحث خواهد شد.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز ۴ اگست در نشست خبری در کابل گفت: "نخست این که مردم افغانستان چگونه صلحی می‌خواهند، مهم است که رئیس جمهور افغانستان و حکومت این کشور صدای نماینده‌های مردم را بشنود. اجندای دیگر این است که حکومت افغانستان برنامۀ انکشافی‌اش را با مردم شریک سازد و نظر آن‌ها را در مورد بشنود."

انتظار می‌رود که لویه جرگه مشورتی به روز جمعه در کابل برگزار شود.

رئیس جمهور اشرف غنی هفتۀ گذشته در روز نخست عید قربان گفت که لویه جرگۀ مشورتی باید در مورد آزادی چهارصد زندانی گروه طالبان تصمیم بگیرد.

از جمع حدود پنج هزار زندانی گروه طالبان که آزادی‌شان در توافق‌نامه ماه فبروری با امریکا تعهد شده، ۴۰۰ زندانی هنوز هم در بند حکومت افغانستان هستند.

حکومت افغانستان گفته که زندانیان دوسیه‌های جرمی دارند.

طالبان گفته اند که اگر زندانیان شان آزاد شود حاضر اند مذاکرات بین افغانان را آغاز کنند.

ده‌ها خانه در تخار از برق خورشیدی بهره‌مند می‌شوند

آرشیف

کار پروژه برق خورشیدی در ولایت تخار تکمیل شد.

فریدون آژند، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان به رادیو آزادی گفت که با فعالیت این پروژه ده‌ها خانه و شماری از کارخانه‌ها از داشتن برق بهره‌مند می‌شوند.

این پروژه در روستای «تاشتلاق» ولسوالی نمک‌آب تخار در دو نیروگاه تولید نیروی برق خورشیدی تنظیم شده است.

آقای آژند افزود که با این پروژه مشکلات تاجران و کارخانه‌داران تا حدی رفع خواهد شد.

این پروژه با حمایت مالی برنامه ملی میثاق شهروندی اجرا شده است.

به گفته منابع وزارت احیا و انکشاف دهات، این پروژه حدود چهار میلیون افغانی هزینه برداشته شده است.

وزارت خارجه افغانستان امروز از دو نشست میزبانی می‌کند

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجه افغانستان امروز سه‌شنبه دو نشست در باره روند صلح و لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

قرار است نمایندگان ده‌ها کشور در مورد برگزاری لویه جرگه مشورتی برای فیصله در بارۀ رهایی تا به ۴۰۰ زندانی طالبان امروز سه‌شنبه از راه دور صحبت کنند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان در پیام ویدیویی به رسانه‌ها گفت: "نماینده‌های چهل کشور و نهاد بین‌المللی از طریق ویدیو کنفرانس در این دو نشست اشتراک خواهند کرد، اجندای عمده این دو نشست برگزاری لویه جرگه مشورتی است که در این مورد نظریات شریک خواهد شد."

رئیس جمهور اشرف غنی هفتۀ گذشته در روز نخست عید قربان گفت که لویه جرگۀ مشورتی باید در مورد آزادی چهارصد زندانی گروه طالبان تصمیم بگیرد.

از جمع حدود پنج هزار زندانی گروه طالبان که آزادی‌شان در توافقنامه ماه فبروری با امریکا تعهد شده، ۴۰۰ زندانی هنوز هم در بند حکومت افغانستان هستند.

حکومت افغانستان گفته که زندانیان دوسیه‌های جرمی دارند.

طالبان گفته اند که اگر زندانیان شان آزاد شود حاضر اند مذاکرات بین افغانان را آغاز کنند.

دروازه مرزی سپین بولدک-چمن دوباره باز شد

باز شدن راه چمن سپین بولدک

یک مقام کندهار می‌گوید، دروازه مرزی میان ولسوالی سپین بولدک و چمن امروز سه‌شنبه به روی رفت و آمد هزاران نفر گیرمانده در دو طرف گشوده شده.

این را احمد بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار به رادیو آزادی گفت.

پس از شیوع ویروس کرونا، دروازه مرزی از شش ماه به این طرف به روی رفت و آمد مسافرین عمدتاً مسدود بوده، اما مقام‌های محلی گفته اند که گاه گاهی برای چند ساعت محدود باز هم شده.

این نقطه مرزی هفته گذشته شاهد حدود چهار ساعت درگیری میان نیرو‌های افغان و پاکستان بود.

به اساس گزارش، درگیری زمانی آغاز شد که صد‌ها مسافر گیرمانده در سپین بولدک در اعتراض به بسته شدن مرز چمن بر تأسیسات پاکستان هجوم بردند و بخش‌هایش را به آتش کشیدند.

مقام‌های افغان گفته اند پانزده غیرنظامی افغان کشته و حدود هشتاد تن دیگر زخمی شدند.

اما رادیو مشال به نقل از مقام‌های پاکستان گزارش داده که در حملات نیرو‌های افغان پنج غیرنظامی در آن سوی خط دیورند کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

صدراعظم پاکستان با رئیس جمهور افغانستان گفت‌وگو کرد

آرشیف، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان (چپ) و عمران خان صدراعظم پاکستان

صدراعظم پاکستان ابراز امیدواری کرده که پیشرفت تلاش‌های جاری برای صلح و ثبات در افغانستان اعتماد و باور به توافق‌نامۀ اخیر امریکا و طالبان را افزایش دهد و زمینۀ گفت‌وگوی بین‌الافغانی را مهیا سازد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که در تماس تلفونی دیروز رئیس جمهور غنی عید را به صدراعظم عمران خان تبریک گفته است.

خبر می‌افزاید که در این گفت‌وگوی تلفونی روی افزایش نقش پاکستان در تلاش‌های صلح و بهبودی روابط کابل و اسلام آباد تاکید صورت گرفت.

ریاست جمهوری افغانستان هنوز در بارۀ این مکالمۀ تلفونی چیزی نگفته است.

این صحبت تلفونی بعد از آن صورت می‌گیرد که روز پنج‌شنبه گذشته نیروهای افغان و پاکستانی در منطقۀ سپین بولدک و چمن درگیر شدند و در نتیجه ده‌ها نفر در هر دو جانب کشته یا زخمی شدند.

'درگیری مهاجمان مسلح با نیروهای افغان در جلال آباد ادامه دارد'

نیروهای افغان در شهر جلال آباد

در حالیکه مقام‌ها از پایان یافتن حمله مسلحانه بر زندان جلال آباد در ولایت ننگرهار پس از کشته شدن ۸ مهاجم خبر می‌دهند، تیر اندازی در یک ساختمان همجوار هنوز ادامه دارد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفت: "تعداد دقیق تروریست ها در ساختمانی که درگیری ادامه دارد هنوز معلوم نیست."

به گفتۀ وزارت دفاع، مهاجمان ۳ زندانی بشمول ۲ عضو گروه طالبان را در داخل زندان کشته اند.

مقام‌های محلی می‌گویند، در حمله بر زندانِ ننگرهار دست کم ۲۹ تن، از جمله زندانیان، باشندگان محلی و نیروهای امنیتی کشته شده و ۵۰ نفر دیگر زخم برداشته اند.

داعش مسئولیت حمله را پذیرفته.

خبرنگار رادیو آزادی در محل می‌گوید، دیشب ابتدا موتر بمب گذاری شده در نزدیکی زندان در شهر جلال آباد منفجر شد و سپس مهاجمان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گفتۀ مقام‌های محلی، مأموران امنیتی جلو فرار بیش از هزار زندانی را گرفته اند.

وزارت دفاع افغانستان گفته، محمد یاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح در جلال آباد است و عملیات پاکسازی علیه «تروریست»‌ ها را رهبری می‌کند.

فعالیت تجاری زنان در بلخ ۵۰ درصد کاهش یافته است

آرشیف، زنان ولایت بلخ

محدودیت‌های قرنطینه در چهار ماه گذشته در بلخ صدها زن تجارت‌پیشه را با مشکلات جدی اقتصادی روبه‌رو کرده و به آن‌ها ضرر مالی رسانده است.

اتاق تجارت و صنایع شمال افغانستان می‌گوید با وجود ختم محدودیت‌های قرنطینه، هنوز پنجاه درصد فعالیت تجاری زنان در بلخ همچنان فلج ‌است.

نصیراحمد قاسمی، مدیر اجرائیه این اتاق‌ها به‌رادیو آزادی گفت: "نزدیک به یک‌ماه است که محدودیت‌های قرنطینه در بلخ به‌طور کامل رفع شده است، اما تاثیرات آن بر فعالیت زنان پا برجاست."

وی گفت که پنجاه درصد زنان تجارت‌پیشه که قبلاً در بخش صنایع دستی و تولید لباس کار می‌کردند، اکنون قادر به از سرگری فعالیت نیستند.

او افزود: "شرایط قرنطینه خیلی فعالیت‌های تجاری را متاثر ساخت به‌خصوص زنان در بلخ متضرر شدند. آن‌ها که اکنون دوباره فعالیت تجاری دارند حدود پنجاه درصد فعالیت‌شان کم شده است."

شیراحمد سپاهی‌زاده، رئیس اداره تجارت و صنعت بلخ گفته که این نهاد با راه‌اندازی نمایشگاه‌های صنایع دستی و مواد لبنی در تلاش بازاریابی برای تولیدات و محصولات زنان تجارت‌پیشه در بلخ است.

گفتنی است که محدودیت‌های قرنطینه نه تنها در بلخ بلکه در ولایت‌های سمنگان، سرپل و فاریاب نیز فعالیت تجاری و مالی زنان را با رکود مواجه کرده است.

وزارت دفاع: محبس ننگرهار از وجود مهاجمان مسلح پاکسازی شد

دودی که داخل محبس عمومی ننگرهار بلند شده است.

وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید، محبس عمومی ولایت ننگرهار به گونۀ کامل از وجود مهاجمان پاکسازی شد.

در خبرنامۀ این وزارت گفته شده که در این عملیات ۵ مهاجم در داخل زندان کشته شدند.

در ادامه آمده است که مهاجمان ۳ زندانی بشمول ۲ عضو گروه طالبان را کشته اند.

بر اساس اعلامیه، عملیات نیروهای افغان به هدف پاکسازی ساختمانِ که در آن شورشیان جابجا شده اند، ادامه دارد.

شمارِ کل مهاجمان هنوز روشن نیست.

خبرنگار رادیو آزادی در محل می‌گوید، دیشب ابتدا موتر بمب گذاری شده در نزدیکی زندان در شهر جلال آباد منفجر شد و سپس مهاجمان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

مقام‌های محلی می‌گویند، دست کم ۲۱ تن در حمله بر زندانِ ننگرهار کشته شده اند.

در رویداد شام دیروز ۴۶ تن دیگر زخمی شده اند.

داعش مسئولیت حمله را پذیرفته.

به گفتۀ مقام‌های محلی، مأموران امنیتی جلو فرار بیش از هزار زندانی را گرفته اند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است، محمد یاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح در جلال آباد است و عملیات پاکسازی علیه «تروریست» ‌ها را رهبری می‌کند.

محصول انگور سیاه در جوزجان به دلیل آفت‌زدگی کاهش یافته است

یک فروشنده انگور سیاه در جوزجان

باغدارانِ ولایت جوزجان در شمال افغانستان می‌گویند محصول انگور سیاه به دلیل آفت‌زدگی امسال به شدت کاهش یافته است.

انگور سیاه برای تهیه کشمش کاشته می‌شود و از محصولات کمیاب افغانستان است.

گرمی فصل تابستان و به کار نبستن روش‌های علمی مقابله با آفات، از دلایل اصلی کاهش محصول کشمش سیاه در جوزجان عنوان شده است.

عبدالفتاح یکه‌باغی یکی از باغبان‌های این ولایت می‌گوید: "انگور باغ ما کشمش سیاه است. این انگور در دیگر جاها نیست. از لحاظ شیرینی، مزه و رنگ سیاهی جوره ندارد؛ اما از اینکه امسال آن را آفت زد و حاصل نداد، به مشتریان رسانده نمی‌توانیم. بسیار کمچین است."

آفت در همه باغ‌های روستای یکه‌باغ شبرغان دیده شده است.

مسئولان اداره زراعت جوزجان پیش‌بینی کرده بودند که حاصلات انگور این ولایت امسال تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

ولایت جوزجان حدود ۴۰ نوع انگور دارد. شماری از این انگورها در شمال افغانستان شهرت دارند.

مشهورترین آن قره‌کشمش بادامی یا همین «انگور سیاه» است. شماری انگورهای دیگر مانند طایفی، شکرک، کلک عروس، چال شبرغان، خرمایی، حسینی و خلیلی هم مشهور اند.

مقام‌های ایران: ناشر عکس‌های طرفداران گروه طالبان بازداشت شد

بیرق ملی ایران

مقام‌های ایرانی می‌گویند که ناشر عکس‌های تجمع شماری از طرفداران طالبان در پارک ملت شهر تهران را بازداشت کرده اند.

خبرگزاری‌های دولتی ایران ایسنا و مهرنیوز دیروز یکشنبه از قول علی ذوالقدیری رئیس پولیس امنیت عامهٔ تهران نوشته که شماری افغان‌ها در پارک ملت تهران پرچم یک گروه به گفتهٔ او تروریستی (طالبان) را برافراشته بودند و عکس‌های آن را هم در صفحه های اجتماعی منتشر کردند.

او گفت، پس از این واقعه آنها نشر کنندهٔ عکس‌ها را دستگیر و بررسی قضیه دوام دارد.

محمد عارف احمدی یک افغان فعال شبکه های اجتماعی باشندهٔ تهران این عکس ها را در صفحه فیسبوک خود نشر کرده بود.

انصاف نیوز یک خبرگزاری دیگر ایران ناوقت دیروز یکشنبه به نقل از آقای احمدی گفته که او این عکس ها را بدون اجازه نشر کرده و ابراز ندامت می‌کند.

حکومت افغانستان تاکنون در این مورد به رسانه‌ها تبصرهٔ نکرده است.

گروه طالبان هم در این مورد چیزی نگفته است.

سید عباس عراقچی معین وزارت خارجهٔ ایران در سفر اخیرش به کابل گفته بود که طالبان در ایران کدام مرکز یا فعالیت ندارند. اما به گفتهٔ او ممکن در کنار سایر افغان‌ها تعدادی از طرفداران طالبان هم در ایران رفت و آمد کنند.

وزارت دفاع: نیروهای افغان به آتش‌بس پابند باقی می‌مانند

آرشیف، کاروان موترهای نیروهای افغان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به آتش‌بس دوام می‌دهند.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت، دوام آتش‌بس خواست مردم افغانستان از آنها است.

او افزود: "نیروهای افغان به آتش‌بس پایبند باقی می‌مانند و مردم افغانستان چنین توقع را از طالبان هم دارند. وزارت دفاع چند حادثه که در روز های عید اتفاق افتاده بررسی می‌کند."

طالبان و حکومت برای اینکه مردم روزهای عید قربان را به آرامش سپری کنند، آتش‌بس سه روزه را اعلام کردند.

به نظر می‌رسد که آتش‌بس در سه روز عید در سراسر افغانستان از هر دو طرف حکومت و طالبان رعایت شده است.

این در حالیست که شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، حکومت همه اقداماتی را انجام داده تا گروه طالبان آتش‌بس سه روزه را تمدید کند.

این گروه تاکنون در بارهٔ دوام آتش‌بس چیزی نگفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG