لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۰۰

کمیسیون انتخابات: انتقال آرا به سیستم مرکزی، ممکن امروز به پایان برسد


حبیب الرحمٰن ننگ رئیس دارالانشای این کمیسیون مستقل انتخابات

رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که انتقال آرای دارای اطلاعات بایومتریک از محل‌های رای‌دهی به سیستم مرکزی، شاید امروز سه شنبه به پایان برسد.

سپس روند تفکیک و تصفیۀ آرای بایومتریک و غیربایومتریک آغاز می‌شود که به گفتۀ این کمیسیون ۲ تا ۳ روز طول خواهد کشید.

کمیسیون انتخابات گفته است، پس از پایان یافتن روند تفکیک و تصفیۀ آرا، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را شنبۀ آینده (۲۷ میزان) اعلام خواهد کرد.

حبیب‌الرحمٰن ننگ، رئیس دارالانشای این کمیسیون دیشب به رادیو آزادی در این مورد گفت: "تلاش ما این‌ است که با تکمیل کردن روند انتقال آرا، پروسۀ تفکیک و تصیفۀ آرا را آغاز کنیم و این پروسه با شفافیت کامل و در حضور ناظران انجام خواهد شد، تا بتوانیم به جدول زمانی ۲۷ میزان خود را آماده بسازیم. اگر مشکلات فنی در قسمت جمع‌آوری وجود داشت ما آن را با تمامی مردم افغانستان در میان خواهیم گذاشت."

کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز جمع‌آوری اطلاعات انتخابات در کابل، ۲ اکتبر ۲۰۱۹
کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز جمع‌آوری اطلاعات انتخابات در کابل، ۲ اکتبر ۲۰۱۹

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است، آرای بیش از ۲۲ هزار و ۵۸۰ محل رای‌دهی به سیستم مرکزی انتقال داده شده است، که بیش از یک میلیون و ۷۳۰ هزار رای دارای اطلاعات بایومتریک می‌شود.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز دوشنبه گفت: "آرای نزدیک به چهار و نیم هزار محل به این سیستم منتقل نشده است."

یوسف رشید، رئیس اجرایی موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان روند تفکیک و تصفیۀ آرا را یک مرحلۀ بسیار جدی و مهم می‌داند.

آقای رشید دیشب به رادیو آزادی گفت: "کمیسیون انتخابات باید در پهلوی دقت از سرعت نیز کار گیرد."

یوسف رشید، رئیس اجرایی موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان
یوسف رشید، رئیس اجرایی موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان

او افزود: "آرای بایومتریک و غیربایومتریک باید در محلات تفکیک شود. به طور مثال، آن‌چه در دستگاه‌های بایومتریک است بسیار صادقانه و شفاف با آنچه در فورم‌های بایومتریک است مقایسه شود تا معلوم شود که تفاوت‌ها به چه میزان در کدام محل‌ها است. بعد این تفاوت‌ها را دوباره در صندوق‌ها به بررسی بگیرند و از آرای غیربایومتریک و غیرقابل اعتبار جدا شوند و آرای بایومتریکی که در صندوق‌ها می‌ماند دوباره به کاندیدهایی که رای برایشان حساب شده، استعمال شود. سپس فورم ثبت جدید نتایج ترتیب و در داخل کمیسیون و در حضور ناظران و نماینده‌های نامزدان ثبت و طی مراحل شود."

شماری از ناظران و نامزدان انتخابات در مورد احتمال به تأخیر افتادن اعلام نتایج ابتدایی ابراز نگرانی کرده اند.

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات نیز به تازگی گفت، شاید اعلام نتایج ابتدایی چند روز به تأخیر بیفتد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

سیزده نامزد به شمول محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه این کشور در روز انتخابات به رقابت پرداختند.

انتظار می‌رود نتایج نهایی این انتخابات در شانزدهم ماه عقرب اعلام شود.

XS
SM
MD
LG