لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۴۶

تنها در بغلان بیش از ۵۰ دستگاه بایومتریک ناپدید شده اند


انتخابات ریاست جمهوری، دستگاه بایومتریک

با گذشت هر روز نگرانی‌ها در خصوص تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیشتر می‌گردد و در تازه ترین موردی که بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) روز جمعه به رادیو آزادی گفت این که تنها در بغلان بیش از ۵۰ دستگاه بایومتریک ناپدید شده اند.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات نیز تأیید می‌کند که شماری از دستگاه‌های بایومتریک ناپدید شده اند.
شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که تنها در روز انتخابات در ولایت بغلان بیش از ۵۰ دستگاه بایومتریک ناپدید شده است.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا می‌گوید که ناپدید شدن دستگاه‌های بایومتریک می‌تواند بالای شفافیت نتایج انتخابات تاثیرمنفی بگذارد.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا
یوسف رشید رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا

"۴۰۵ میموری کارت ناپدید شده، بیش از صد دستگاه ناپدید است، از این میان بیشترین آن در ولایت بغلان ناپدید شده اند، که این می‌تواند بالای نتایج آرا تاثیرخود را داشته باشد."

پیش از این نگرانی‌ها در خصوص ناپدید شدن دستگاه‌های بایومتریک در ولایت‌های کابل، نیمروز، فراه، ارزگان، پکتیا و خوست نیز مطرح شده بودند.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات ناپدید شدن شماری از دستگاه‌های بایومتریک را می‌پذیرد، اما درمورد تعداد و محل آن جزئیات نمی‌دهد.

عبدالعزیز ابراهیمی یکی از سخنگویان این کمیسیون به رادیو آزادی گفت: "شماری از میموری کارت‌ها و دستگاه‌های بایومتریک ناپدید شده اند، اما ما رقم دقیق آن‌را نداریم، این‌را به زودی کمیسیون مشخص کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد."

عبدالعزیز ابراهیمی سخنگو کمیسیون مستقل انتخابات
عبدالعزیز ابراهیمی سخنگو کمیسیون مستقل انتخابات

در این حال زرمینه کاکر معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید، آن‌عده کسانی‌که در ناپدید شدن دستگاه‌های بایومتریک دست دارند به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

"هرگاه ثابت شود که این کار از سوی چه‌کسانی صورت گرفته است، به اساس قانون انتخابات آنها به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی خواهند شد."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح شود که پیش از این شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و برخی از نهادهای ناظرانتخاباتی گفته اند که آرای بدون بایومتریک برایشان قابل قبول نیست، چیزی که کمیسیون مستقل انتخابات نیز بالای آن تأکید دارد.

XS
SM
MD
LG