لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۹

افغانستان

امریکا از برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی در چین استقبال می‌کند

بیرق ملی امریکا

وزارت خارجه امریکا از پیشنهاد چین برای میزبانی دور آینده گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در آن کشور استقبال کرد.

این پیام وزارت خارجه امریکا در بخشی از اعلامیه همکاری بین امریکا، روسیه، چین و پاکستان گنجانیده شده که بعد از نشست هفتۀ گذشته مقامات این کشورها در شهر مسکو، صادر شده است.

زلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در این نشست چهارجانبه شرکت داشت.

حکومت افغانستان دیروز اعلام کرد که فهرست نمایندگان خود را برای اشتراک در این نشست آماده کرده است. گفته می‌شود برخی سیاسیون افغان به شمول نمایندگان حکومت و نمایندگان طالبان در این گردهمایی اشتراک کنند.

اما سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر امروز سه‌شنبه (۷ عقرب) به رادیو آزادی گفت، نشست بین‌الافغاتی در چین به تعویق افتاده و در صورتی که چین تاریخ جدید آن را اعلام کند، این گروه روی اعزام هیئت به آن کشور غور خواهد کرد.

حکومت چین نیز نتوانسته تدویر این نشست را تأیید کند، اما گفته است از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند.

دور نخست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در شهر دوحه پایتخت قطر دایر شد و کشورهای قطر و جرمنی از آن میزبانی کردند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کاهش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان

آزمایشگاه ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، موارد مثبت ویروس کرونا در کشور کاهش یافته، اما زندگی تاکنون در این کشور به حالت عادی برنگشته است.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) هنگام ارائۀ آمار مبتلایان ویروس کرونا گفت: "در ۲۴ ساعت گذشته ۶۶۸ آزمایش کرونا صورت گرفته که ۲۳۹ مورد آن مثبت تثبیت شده و در اثر این ویروس در یک شبانه روز ۲۴ نفر جان باخته اند."

بر اساس ارقام رسمی وزارت صحت عامه تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر در افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

اولین مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان اضافه از چهار ماه پیش در ولایت هرات ثبت شد. از آن هنگام، مقام‌های صحی می‌گویند که نزدیک به ۹۰۰ تن جان باخته‌اند.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که می‌تواند با نشانه‌های مثل تب، سرفۀ خشک، تنگی نفس و بی‌حالی به همراه باشد.

داکتران می‌گویند، مردم باید دستان‌شان را روز چند بار با صابون بشویند، ماسک بپوشند، فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

فیصله کابینه؛ یک معاون والی در هر ولایت کشور [زن] باشد

نقشه افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، کابینه در نشست امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان​) فیصله کرده که معاون والی در هر ولایت کشور [زن] باشد.

این گام به هدف افزایش سهم زنان در دولت خوانده شده.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی امروز در کنفرانس خبری در کابل گفت: "طبق پیشنهاد وزارت امور زنان حکومت تصمیم گرفت، تا در تمامی ۳۴ ولایت کشور، یک، یک معاون والی زن تعیین کند. کابینه به ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی هدایت داد تا در ایجاد بست‌های یاد شده اقدام کند."

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی دو سال پیش سهم زنان در اداره‌های دولتی را ۲۲ در صد اعلام کرده بود.

این کمیسیون وعده داده بود که فیصدی نقش زنان را تا دو سال دیگر به ۳۰ در صد بلند خواهد برد.

ناامنی و مسائل فرهنگی عنعنه‌ای از عوامل کاهش نقش زنان در دولت خوانده شده.

یک عضو شورای ولایتی لوگر در تیراندازی افراد ناشناس زخمی شد

نفیسه هجران

مقام‌های محلی می‌گویند، نفیسه هجران عضو شورای ولایتی لوگر در تیراندازی مردان مسلح ناشناس زخمی شده است.

شاه‌پور احمدزی سخنگوی قوماندانی امینه لوگر به رسانه‌ها گفته که خانم هجران صبح امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) راهی دفتر کارش بود که در منطقۀ چوک بیرق، به طرف وی تیراندازی شد.

احمدزی گفت که پولیس یک فرد مظنون را بازداشت کرده است.

وضعیت صحی خانم هجران قناعت‌بخش خوانده شده، اما ریاست صحت عامۀ لوگر گفته که او برای معالجۀ بهتر به پایتخت کابل فرستاده شده است.

نفیسه هجران در دو دوره عضو شورای ولایتی لوگر انتخاب شده و از فعالان مطرح این ولایت است.

انگیزۀ رویداد هنوز معلوم نیست و تاکنون کسی یا گروهی مسئولیت حمله را نپذیرفته است.

از ۱۲ جولای گذرگاه‌های 'انگور اده' و 'دند پتان' برای تجارت باز می‌شوند

آرشیف

عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان گفته که از ۱۲ جولای گذرگاه‌های "انگور اده" و "دند پتان" برای تجارت بین دو کشور باز می‌شود و تلاش‌ها برای برداشتن موانع فراراه توسعه تجارت با پاکستان هم ادامه دارد.

نصیر عالمیار، مسئول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت پکتیا به رادیو آزادی گفت که نشستی دیروز دیرهنگام با حضور نمایندگان بخش خصوصی در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان در این مورد برگزار شد.

به گفته او، در این نشست تاجران افغان همه مشکلات فراراه تجارت و ترانزیت با کشور پاکستان را مطرح کردند و افزودند که حکومت پاکستان به نام‌های مختلف در بندر کراچی، تورخم، چمن و سایر مسیرهای تجاری بر سر راه تاجران افغان موانع ایجاد می‌کند.

آقای عالمیار گفت که اسکن و بازرسی کالاها، اخاذی غیرقانونی، متوقف کردن موترهای ترانزیتی و اجازه ندادن برای رفت‌وآمد تاجران، از مسائلی بود که در این نشست مطرح شد.

او همچنین گفت در کنار آن تاجران افغان از سفیر افغانستان در پاکستان خواستند که سیاست جامعی برای دادوستد تجاری و ترانزیتی تهیه شود تا تاجران هر دو طرف بتوانند تجارت و ترانزیت را در هر دو مسیر توسعه دهند.

عاطف مشعل، سفیر افغانستان به تاجران اطمینان داد که به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهد تا تجارت بین هر دو جانب بیشتر رونق پیدا کند.

و افزود که با جانب پاکستان توافق صورت کرفته است تا کالاهای تجاری افغانستان از گذرگاه "واگه" و کراچی به سایر کشورها صادر شود و همچنین نشست‌های دوجانبه مرتبط برگزار شود.

اسلام‌آباد عبدالله عبدالله را به پاکستان دعوت کرده‌است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

اسلام‌آباد از عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی افغانستان دعوت کرده‌است که از پاکستان دیدن کند.

در خبرنامۀ که در صفحۀ رسمی شورای مصالحۀ ملی افغانستان نشر شده، آمده‌است که زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان در کابل در ملاقات با آقای عبدالله به روز یک‌شنبه (۱۵ سرطان)، دعوت‌نامۀ حکومت آن کشور را به وی تقدیم کرد.

سفیر پاکستان در این دیدار حمایت کشورش را از تلاش‌های صلح افغانستان ابراز کرده و گفته که پاکستان آماده‌است تا افغانستان را در راستای دست‌یابی به صلح دایمی همکاری کند.

به اساس خبرنامه، عبدالله عبدالله گفته است که در یک زمان مناسب به پاکستان سفر خواهد کرد.

پاکستان پیوسته حمایتش را از روند صلح افغانستان ابراز کرده، اما مقام‌های افغانستان به این باور هستند که اسلام‌آباد با این روند همکاری صادقه نکرده است، چیزی‌که پاکستان رد می‌کند.

به موترهای اعضای شورای ملی بعد از بایومتریک نمبر پلیت توزیع می‌شود

آرشیف

وزارت دولت در امور پارلمانی می‌گوید، بعد از این نمبر پلیت‌های موترهای اعضای شورای ملی بعد از تکیمل پروسه‌ی بایومتریک توزیع خواهد شد.

ضیاالحق امرخیل وزیر دولت در امور پارلمانی در صفحه تویترش نوشته که روی این موضوع یک توافق‌نامه دیروز (۱۵ سرطان) میان وزارت داخله و شورای ملی به امضا رسید.

به‌گفتۀ آقای امرخیل، بعد از این موترهای حامل نمبر پلیت‌های با حروف (م، ج) و (و، ج) را تنها اعضای شورای ملی استفاده می‌کنند و جلو سوء استفادۀ این نمبر پلیت‌ها گرفته خواهد شد.

هدایت این کار را رئیس جمهور غنی داده‌است.

قبل از این مشکلاتی در استفاده از این نمبر پلیت‌ها موجود بود و موترهای دارندۀ چنین پلیت‌ها را اقارب اعضای شورای ملی نیز استفاده می‌کردند که گاهگاه منتج به بی‌نظمی‌ها در شهر می‌شد.

خواست سازمان همکاری‌های اسلامی در مورد صلح و کاهش خشونت در افغانستان

آرشیف، اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است، خشونت‌ها را کاهش داده و روی رسیدن به صلح تمرکز کنند.

سرمنشی این سازمان یوسف ال عثمین دیروز (یک‌شنبه ۱۵ سرطان) در اعلامیۀ تداوم خشونت‌ها در افغانستان را منبع تأسف خوانده و از تمام جوانب خواست برای رسیدن به صلح دایمی تلاش کنند.

او گفت، پیشرفت‌ها در زمینه صلح صورت گرفته، ولی تأکید کرد که برای رسیدن به این هدف باید تلاش‌ها چند برابر شود.

وزارت خارجۀ افغانستان از این اعلامیه‌ی سازمان همکاری‌های اسلامی استقبال کرده و از همکاری‌های این سازمان ابراز سپاس کرده‌است.

یک ماین‌گذار با سه همدست‌اش از ولسوالی پغمان دستگیر شدند

آرشیف

مقام‌های امنیتی در کابل می‌گویند، یک ماین‌گذار با سه همدست‌اش را در ولسوالی پغمان دستگیر کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان دیروز یک‌شنبه (۱۵ سرطان) در اعلامیۀ گفت، این افراد مشغول ماین‌گذاری در منطقۀ سه راهی برجک بودند که از سوی نیروهای فرقه ۱۱۱ گرفتار شدند.

در اعلامیه گفته نشده که این افراد مربوط کدام گروه اند.

کابل در چند هفته گذشته شاهد انفجار ماین‌های جابجا شده یا مقناطیسی بوده است.

هفته گذشته دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر در اثر یک انفجار در احمد شاه بابا مینۀ کابل کشته شدند که این حادثه خشم شدید ملل‌متحد و گروه‌های حقوق بشر را برافروخت.

کوچی‌ها در میدان‌شهر مظاهره کردند

موقعیت ولایت میدان وردک در نقشه افغانستان

در ادامه تنش‌ها میان اهالی ده نشین و کوچی در ولایت میدان وردگ شماری از کوچی‌ها امروز یکشنبه در میدان‌شهر مظاهره کرده گفتند که چراگاه‌های آن‌ها توسط زورمندان غصب شده است.

تظاهر کنندگان گفتند که خواستار حقوق مساوی با اقوام دیگر اند و بد رفتاری با آن‌ها در ادارات دولتی باید متوقف ساخته شود.

تظاهر کنندگان کوچی می‌گویند که از چندین سال به این‌سو به آنها اجازه داده نمی‌شود که به چراگاه‌های تابستانی خود بروند.

جنجال برسر چراگاه ها میان کوچی‌ها و اقوام هزاره در ولسوالی بهسود از چندین سال به این‌سو ادامه دارد و برخورد های طرفین تلفات هم به دنبال داشته است.

نمایندگان طرفین می‌گویند که دولت نتوانسته این مشکل را حل کند.

ناتو به نیروهای افغان وسایل و تجهیزات طبی کمک می‌کند

بیرق ناتو

ناتو از بزرگ‌ترین کمک طبی خود با نیروهای افغان در برابر شیوع ویروس کرونا خبر می‌دهد.

این کمک از سوی بخش ملکی ناتو بعد از آن اعلان شد که گزارش‌های اخیر از انتشار کووید‌۱۹ در میان نیروهای افغان خبر داد.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در تویت خود می‌گوید که بیش از ۱.۵ میلیون ماسک، ۵صد هزار دستکش، ۴۶۰ هزار چپن و وسایل جراحی به پولیس و اردوی ملی افغانستان کمک می‌کند.

ناتو تاکید کرده است که برای حمایت از تلاش‌های صلح در افغانستان از نیروهای این کشور پشتیبانی می‌کند.

صدیقی: تصمیم در بارۀ رهایی زندانیان گروه طالبان، امروز اعلام می‌شود

زندانیان رهاشده گروه طالبان

حکومت افغانستان می‌گوید تصمیم خود دربارۀ رها ساختن زندانیان باقی‌ماندۀ گروه طالبان را امروز (یکشنبه‌، ۱۵ سرطان​) اعلام می‌کند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری درتوییت خود می‌گوید که دولت جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بررسی همه‌جانبه موقف تازه خود به ارتباط زندانیان رها‌شدۀ طالبان و سرنوشت زندانیان باقی‌مانده را تا پایان امروز اعلام می‌کند.

آقای صدیقی می‌افزاید که حکومت بخاطرتامین صلح و قطع جنگ در کشور به آغاز هرچه زودتر گفتگوی صلح متعهد است اما رهایی کامل اسیران نیروهای دولتی چون یک اصل پروسه مبادله زندانیان برای دولت و مردم افغانستان مهم است.

حکومت تا کنون بیش از ۴ هزار زندانی طالبان را رها کرده است ولی به اساس توافقنامه ماه فبروری طالبان و امریکا درقطر باید ۵ هزار زندانی رها کرده شوند.

طالبان هم صدها زندانی دولتی را رها کرده اند ولی آنها هم باید هزار زندانی را رها سازند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان درقطر امروز به رادیو آزادی گفت که بعد از رهایی زندانیان باقی‌مانده گفت‌وگوی «بین‌الافغانی» آغاز می‌شود.

بزرگ‌ترین کمک طبی ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان

بزرگ‌ترین کمک طبی ناتو برای مبارزه با ویروس کرونا برای نیروهای امنیتی افغان

ناتو از بزرگ‌ترین کمک طبی خود با نیروهای افغان در برابر شیوع ویروس کرونا خبر می‌دهد.

این کمک از سوی بخش ملکی ناتو بعد از آن اعلام شد که گزارش‌های اخیر از انتشار ویروس کرونا میان نیروهای افغان خبر داد.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در توییت خود می‌گوید که بیش از ۱.۴ میلیون ماسک، ۵ صد هزار دستکش، ۴۶۰ هزار چپن و وسایل جراحی به پولیس و اردوی ملی افغانستان کمک می‌کند.

ناتو تاکید کرده است که برای حمایت از تلاش‌های صلح در افغانستان از نیروهای این کشور پشتیبانی می‌کند.

وزارت مالیه خواهان تامین شدن امنیت در گمرک اسلام‌قلعه شده است

گمرک ولایت هرات

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید از ادارات امنیتی خواسته تا امنیت گمرک اسلام‌قلعه را تأمین کنند.

شمع‌روز مسجدی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که این گمرک یکی از گمرک‌های کلیدی و پردرآمد افغانستان است و باید به امنیت آن توجه جدی شود.


آقای مسجدی ابراز امیدواری کرد که به‌زودی مشکلات امنیتی مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه رفع شود تا کارمندان گمرک آن دوباره به کارشان برگردند.

این در حالی است که شماری از کارمندان گمرک هرات در اعتراض به آنچه افزایش ناامنی در مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه عنوان می‌کنند، دست به اعتصاب کار زدند.
معترضان می‌گویند که یک سال پس از انتقال ساختمان این گمرک از مرکز شهر به بندر اسلام‌قلعه در مرز با ایران، هنوز هم با دشواری‌های امنیتی هنگام رفت‌و‌برگشت مواجه هستند.
مسئولان گمرک اسلام‌قلعه هرات گفته‌اند که این گمرک یکی از منابع مهم درآمد دولت است که هر سال نزدیک به ۲۰ میلیارد افغانی به حساب دولت می‌رساند.

یک نظامی امریکایی در ولایت فراه کشته شد

آرشیف، یک سرباز کشته شده امریکایی در سال ۲۰۱۹ در افغانستان

وزارت دفاع امریکا از کشته شدن یک نظامی این کشور در افغانستان خبر می‌دهد.

در خبرنامۀ پنتاگون که دیروز (شنبه، ۴ جولای) نشر شد، آمده است که وینسنت سبستیان ایباریا که باشندۀ اصلی ایالت تگزاس بود، روز جمعه (۳ جولای) در نتیجۀ واژگون شدن موترش در ولایت فراه کشته شد.

عمر ایباریا در این خبرنامه، ۲۱ سال گفته شده است.

وزارت دفاع امریکا می‌گوید، در مورد چگونگی رویداد، تحقیق را آغاز کرده‌است.

به نقل از نشریۀ آرمی تایمز، در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۹ سرباز امریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.

امضای تفاهمنامه بین وزارت امور خارجه افغانستان و اداره افغان پست

افغان پست

به منظور فراهم‌آوری سهولت در زمینۀ عرضۀ خدمات به موقع قونسلی، دیروز (شنبه چهارم جولای) یک یاداشت تفاهم بین وزارت امور خارجۀ افغانستان و شرکت دولتی افغان پست، امضا شد.

عبدالملک قریشی رئیس قونسلی این وزارت هنگام امضای این یاداشت گفت: "بعد از این همه اسناد تصدیق و پروسس شده توسط وزارت امور خارجه به افغان پست سپرده می‌شود. در مرحلۀ نخست یعنی شش ماه اول، این اسناد به ۱۵ پوسته خانۀ در کابل و هشت ولایت که نمایندگی‌های وزرات خارجه در آن وجود دارد، رسانیده شده و توزیع می‌شود."

به‌گفتۀ آقای قریشی، بعد از شش ماه، رسانیدن اسناد مربوط به وزارت خارجه برای پروسس و تصدیق از ولایات به مرکز نیز از طریق افغان پست آغاز خواهد شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG