لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۵

رژیم غذایی نامناسب صحت اطفال را تهدید می‌کند


طفل مصاب به سوء تغذی در شفاخانه اندراگاندی در کابل. August 21, 2019

اخیراً اداره یونیسف هشدار داد که رژیم غذایی نامناسب صحت اطفال را در سراسرجهان و افغانستان به خطر مواجه می‌سازد. فقر، حوادث طبیعی و غذای نامناسب سبب ایجاد رژیم غذایی غیرصحی می‌شوند.

قرار سروی که در سال ۲۰۱۸ میلادی از سوی یونیسف صورت گرفته است از هر سه طفل زیر پنج سال، یک طفل مصاب به سوء تغذی می‌باشد؛ در افغانستان از هر ۱۰ طفل زیر پنج سال چهار طفل از رشد باز می‌ماند.

گزارش یونیسف در مورد وضعیت اطفال جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی می‌رساند که در سراسر جهان، ۱۴۹ میلیون طفل زیر پنج سال از رشد بازمانده و یا نسبت به سن‌شان کمتر رشد یافته اند. از هر سه طفل بین سنین شش ماهه الی دو ساله تقریباً دو طفل با غذای مناسبی که در رشد سریع جسم و دماغ‌شان کمک کند، تغذیه نمی‌شوند. این امر آنها را در معرض خطر انکشاف ضعیف دماغ، آموزش ضعیف، سیستم معافیتی ضعیف، و افزایش شیوع امراض قرارداده ودر بسا موارد سبب مرگ آنان می‌شود.

در افغانستان وضعیت تغذی بیشتر از این قابل نگرانی می‌باشد. هر سال دو میلیون طفل زیر پنج سال از سوء تغذی حاد متأثر می‌شوند که از این میان شش صد هزار تن آنان مصاب به شدید‌ ترین نوع تغذی ناکافی گردیده و نسبت به اطفال همسن و سال‌ شان ۱۱ مرتبه بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند.

به گفته مسئولان دفتر یونیسف تأثیرات رژیم غذایی نامناسب در نسل‌های متعدد باقی می‌ماند اطفال بازمانده از رشد در مکتب ضعیف بوده و احتمالاً با سایر مشکلات صحی نیز مواجه می‌شوند. کم خونی در دختران نوجوان ظرفیت فزیکی و ذهنی آنان را کاهش داده و آینده آنان را تهدید می‌کند.

مادران مصاب به سوء تغذی یا کم خونی دارای اطفال ضعیف تر می‌باشند که در برابر مشکل بازماندن از رشد، بیشتر آسیب پذیر می‌باشند.

در برنامه این هفته حقوق طفل در مورد سوء تغذی در اطفال حرف می‌زنیم. مهمان برنامه داکتر نورالحق یوسفزی رئیس شفاخانه صحت طفل اندراگاندی کابل است.

رژیم غذایی نامناسب صحت اطفال را تهدید می‌کند
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:25 0:00
لینک مستقیم


XS
SM
MD
LG