لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۱۲

اسناد و مدارک جدید در مورد مداخله اوکرائین در انتخابات امریکا


انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در امریکا

اسناد و مدارک جدید نشان می‌دهند که پاول منافورت رئیس سابق ستاد مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور ترمپ در اوایل تابستان سال ۲۰۱۶ روی این نظر پافشاری داشته که اوکراین مسئول هک کردن کمپیوترهای کمیته ملی دموکراتان بوده، نه روسیه.

اسنادی که روز شنبه (دوم نومبر) در دسترس همگان قرار داده شد، نشان می‌دهند که ریک گیتس معاون ستاد انتخاباتی ترمپ، ضمن تحقیقات سارنوال خاص رابرت مولر در بارۀ مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ امریکا، از این نظر آقای منافورت به پولیس فدرال گفته است.

تحقیقات از منافورت بخشی از بررسی رابرت مولر تحقیق کننده خاص امریکا در ارتباط به مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی نیز بوده است.

وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا به دنبال یک دعوای قضایی با برخی از رسانه‌های خبری و شبکه "سی ان ان" خلاصۀ از مصاحبه‌ها، ایمیل‌ها و دیگر اسناد مربوط به گزارش آقای مولر را در ۵۰۰ صفحه نشر کرده‌است.

اطلاعات جدید نشان می‌دهند که افراد در داخل و ماحول تیم رئیس جمهور ترمپ خیلی بیشتر از آنچه که تصور می‌شد، نظریه بی‌اساس نقش اوکراین در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را مطرح ساخته بودند.

به نظر می‌رسد که ارتباطی میان تحقیقات سارنوال خاص رابرت مولر و بررسی که دموکراتان برای استیضاح رئیس جمهور به راه انداخته اند، وجود دارد.

رابرت مولر در گزارش خود که در ماه اپریل منتشر شده، نتیجه گرفته که تلاش "گسترده و منظم" از سوی روسیه برای تأثیر گذاری بالای نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ به نفع ترمپ صورت گرفته است.

گزارش می‌گوید، در این روند، از ایمیل‌های هک شدۀ مقام‌های حزب دموکرات و یک کمپاین رسانه‌های اجتماعی برای نشر معلومات کاذب استفاده شده است.

اما مسکو این مداخله را رد کرده و دونالد ترمپ از تبانی با روس‌ها انکار کرده است.

هرچند دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا از بهبود روابط با مسکو سخن گفته و از رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تمجید کرده است، اما ایالات متحده به خاطر مداخلۀ منظون مسکو در انتخابات ریاست جمهوری امریکا سلسلۀ از تحریم‌ها بر روسیه را وضع کرده است.

اکنون که رئیس جمهور ترمپ برسر اقتدار است، این نظریه ارائه می‌شود که اوکراین و نه روسیه در انتخابات امریکا مداخله کرده، شاید این موضوع در تحقیقات جاری در بارۀ استیضاح رئیس جمهور ترمپ هم ارتباط داشته باشد.

دموکرات‌ها رئیس جمهور ترمپ را متهم می‌کنند که بالای اوکراین فشار وارد کرده تا در مورد جوبایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۲۰ میلادی امریکا و پسرش هانتر بایدن تحقیقات کند.

هانتر بایدن یکی از اعضای هیئت مدیرۀ یک شرکت انرژی در اوکراین می‌باشد.

رئیس جمهور ترمپ، هنگام این تقاضا از رئیس جمهور اوکراین کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دالر تصویب شده از سوی کانگرس را متوقف کرده بود.

اما دونالد ترمپ اصرار می‌ورزد که هیچ عمل نادرست و خلاف از وی سر نزده و بررسی استیضاح را "قلابی"خوانده است.

دموکرات‌ها ادعا دارند که دونالد ترمپ در صحبت تلفونی که در ۲۵ ماه جولای با ولادیمیر زلنسکی همتای اوکرائینی خود کرده از وی در کنار تحقیقات در بارۀ جوبایدن و پسرش، در مورد سرور کمیتۀ ملی دموکراتان نیز پرسیده است.

XS
SM
MD
LG