لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۰۰

بازارگرم شکسته‌بندی سنتی در شهر کابل


یک شکسته بند حین درمان برآمدگی پای یک باشنده کابل. November 3 2019

بازار شکسته‌بندهای کابل هنوز هم گرم است. برخی به دلایل مالی این روش را ترجیح می‌دهند و شماری دیگر اصلاً باور دارند که طبابت سنتی بهتر است.

دست دختر خردسال نصرالله برآمده و او را برای درمان نزد یکی از شکسته‌بندها در کوچۀ کاه‌فروشی کابل آورده است.

نصرالله می‌گوید:‌ "دوسه روز می‌شود دست دخترم برآمده. شفاخانه‌های دولتی ازدحام زیاد دارد و شفاخانه‌های شخصی هم مصارف گزاف دارد، تا شش هفت هزار مصرف می‌شد."

مرید رسولی می‌گوید از بام افتاد و استخوان پایش برآمد. او گفت با عصا نزد شکسته‌بند آمد، اما پس از درمان بدون عصا به خانه می‌رود.

او می‌افزاید: "من از خانه با چوب و همکاری دوستم تا اینجا آمدم، اما بعد از اینکه پایم را بسته کرد، حالا بهبود یافته و بدون چوب و همکاری دوستم به خانه می‌روم."

شکسته‌بندها در کوچه کاه‌فروشی کابل می‌گویند شکسته‌بندی را از نیاکان خود به ارث برده‌اند.

اما این شکسته بندها کدام بیماری‌ها را درمان و چگونه درمان می‌کنند؟

غلام‌عباس یکی از این شکسته‌بندها به رادیو آزادی گفت: "در سابق داکتر نبود. کسانی که شانه‌شان می‌افتاد، پای‌شان می‌برآمد آنها را بجا می‌کردیم. حالا اگر گوشت پار‌گی، برآمدگی یا ضربه‌خوردگی باشد، آن را درمان می‌کنیم."

او افزود افرادی را که مشکلات زیاد داشته باشند، به داکتر و شفاخانه راجع می‌کند.

شکسته‌بندها می‌گویند شکسته‌بندی را از نیاکان خود به ارث برده‌اند.
شکسته‌بندها می‌گویند شکسته‌بندی را از نیاکان خود به ارث برده‌اند.

خان آغا شکسته‌بند مشهور کوچه کاه‌فروشی می‌گوید مردم را با پول ناچیزی درمان می‌کند. او افزود: "هر مریضی که نزد داکتر برود، یک هزار تا پانزده صد مصرفش می‌آید. ما اینجا ضربه‌خوردگی و برآمدگی را در بدل صد یا پنجاه افغانی تداوی می‌کنیم."

اما متخصصان بیماری‌های استخوان این طبابت را غیرمعیاری می‌خوانند و رفتن نزد شکسته‌بندها را اشتباه می‌دانند.

داکتر گل‌احمد ایوبی، رئیس شفاخانه اورتوپیدی وزیر محمد اکبرخان، می‌گوید شکسته‌بندی "واقعاً خطرناک" است.

او افزود: "این به هیچ وجه معیاری نیست. کسانی که پیش شکسته‌بندها مراجعه می‌کنند، با اختلاطات و کسر، که حتی باعث قطع اعضای بدن می‌شود، از نزد شکسته‌بندها به شفاخانه وزیر اکبرخان مراجعه می‌کنند."

اما کسانی که نزد شکسته‌بند‌ها می‌روند، می‌گویند از ناگزیری به آنها مراجعه می‌کنند، چرا که شکسته‌بندها با مصرف کمتری درمان می‌کنند.

XS
SM
MD
LG