لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۰

احضار سفیر افغانستان از سوی 'آی اس آی' و اعتراض شدید وزارت خارجه


عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان

وزارت خارجه افغانستان تأیید می‌کند که اداره استخبارات پاکستان "آی اس آی" سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده‌است.

این وزارت در مورد علت احضار عاطف مشعل چیزی نگفته، اما از آن‌چه 'برخورد نادرست' اداره استخبارات پاکستان با این دیپلومات می‌داند، شدیداً انتقاد کرده‌است.

وزارت خارجه افغانستان از پاکستان با جدیت خواسته تا روابط دیپلوماتیک‌اش را بر اساس کنوانسیون‌های جهانی حفظ کند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام دوشنبه (۱۳ عقرب) به رادیو آزادی گفت، اداره "آی اس آی" یعنی استخبارات مرکزی پاکستان، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده‌است.

آقای هیواد افزود، انتقاد و نگرانی حکومت افغانستان همین است که با عاطف مشعل سفیر این کشور در اسلام‌آباد برخورد نادرست صورت گرفته. اما سخنگوی وزارت خارجه در مورد این برخورد جزئیات نداد.

او گفت: "رفتاری که در مقر آی اس آی با سفیر افغانستان صورت گرفته، خلاف عرف و پرنسیب‌های دیپلوماتیک بود. دولت افغانستان آنرا تقبیح می‌کند و به آن اعتراض دارد و از دولت پاکستان توقع دارد که روابطش را با دیپلومات‌ها و دولت افغانستان، مطابق به عرف دیپلوماتیک و کنوانسیون‌های بین‌المللی داشته باشد."

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام دوشنبه (۱۳ عقرب) به رادیو آزادی گفت، اداره "آی اس آی" یعنی استخبارات مرکزی پاکستان، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده‌است.
گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام دوشنبه (۱۳ عقرب) به رادیو آزادی گفت، اداره "آی اس آی" یعنی استخبارات مرکزی پاکستان، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده‌است.

وزارت خارجه افغانستان در مورد علت احضار کردن سفیر این کشور در اسلام‌آباد چیزی نمی‌گوید، اما این احتمال را هم رد نمی‌کند که شاید عاطف مشعل بنابر صحبت کردن روی برخی مسایل امنیتی از سوی اداره استخبارات مرکزی پاکستان احضار شده باشد.

پاکستان روز یکشنبه از مسدود کردن بخش قونسلی‌اش در سفارت این کشور در افغانستان خبر داد. علاوه بر کابل، پاکستان امور قونسلی و صدور ویزه را از طریق قونسلگری‌هایش در هرات، کندهار، مزار شریف و جلال‌آباد نیز پیش می‌برد.

در اعلامیه روز یکشنبه وزارت خارجه پاکستان، در مورد امور قونسلی این چهار شهر چیزی گفته نشده، اما در باره کابل آمده است که آزار و اذیت کارمندان سفارت پاکستان باعث مسدود ساختن بخش قونسلی شده‌است.

پس از این اعلامیه، شارژدافیر سفارت افغانستان در اسلام‌آباد از سوی وزارت خارجه پاکستان فراخوانده شد و نگرانی در مورد امنیت و مصونیت دیپلومات‌های این کشور در افغانستان با او شریک گردید.

با آنکه حکومت افغانستان از تعهد برای امنیت دیپلومات‌های سایر کشورها به شمول پاکستان اطمینان می‌دهد، باز هم سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام دوشنبه به رادیو آزادی گفت ادعای پاکستان را با جدیت بررسی می‌کنند.

پرسش این‌جاست که بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی، کشورها می‌توانند چنین مسایل را از راه‌های دیپلوماتیک با همدیگر مطرح کنند. پس چرا در این‌جا اداره استخبارات پاکستان دخیل شده‌است؟

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، خیلی غیر معمول نیست که کشور میزبان سفیر یا دیپلومات خارجی را فراخواند یا احضار کند، اما انتظار خادم یک آگاه امور سیاسی، دیدگاه متفاوتی دارد.

آقای خادم شام دوشنبه به رادیو آزادی گفت، پاکستان باید هر گونه گام را از طریق وزارت خارجه‌اش بر می‌داشت، نه این‌که استخباراتش دست به چنین کاری زد.

او گفت: "این {اقدام پاکستان} خلاف اصول و حقوق میان دو کشور است. عملی است که می‌تواند قهر و خشم ملت افغانستان را برانگیزد و ارتباطی که میان افغانستان و پاکستان است، آنرا خراب‌تر و تاریک‌تر سازد."

روابط افغانستان و پاکستان از مدت‌ها به این‌سو شکنند بوده‌است.

حکومت افغانستان بر پاکستان اتهام وارد می‌کند که در قلمروش برای طالبان و مخالفان مسلح دولت افغانستان پناه داده است و آن‌ها را تمویل می‌کند، ادعای که از جانب پاکستان همواره رد شده است.

ورودی سفارت پاکستان در شهر کابل
ورودی سفارت پاکستان در شهر کابل

روابط دو کشور یک بار دیگر هفته گذشته هنگامی پُر تنش‌تر شد که درگیری میان نیروهای افغان و پاکستانی در ولایت کنر صورت گرفت.

دو جانب همدیگر را به راکت‌پرانی بر خاک‌شان متهم کردند.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید، در حملات راکتی نیروهای افغان در ۲۷ و ۲۸ اکتوبر در مناطق مرزی ولسوالی ناری ولایت کنر، شش سرباز پاکستانی زخمی شدند.

اما مقام‌های افغان گفتند که در راکت پرانی‌های پاکستان سه غیر نظامی در ولایت کنر کشته شدند و پنج تن دیگر هم زخم برداشتند.

XS
SM
MD
LG