لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۱

فیفا: اگر وضعیت در کمیسیون انتخابات تغییر نکند؛ از هم خواهد پاشید


یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید که اختلاف‌ها در کمیسیون مستقل انتخابات، روند بازشماری و تفتیش آرا را با تأخیر روبه‌رو کرده است.

یوسف رشید، رئیس اجرایی این بنیاد امروز به رادیو آزادی گفت که اگر این وضعیت در کمیسیون مستقل انتخابات تغییر نکند، این کمیسیون از هم خواهد پاشید.

اما دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که امروز در مورد بازشماری و تفتیش آرا تصمیم گرفته خواهد شد.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا اختلاف‌ها در کمیسیون مستقل انتخابات را عامل عمده‌ تاخیر پنج‌روزه بازشماری و تفتیش آرا در این کمیسیون می‌داند.

یوسف رشید رئیس اجرایی این بنیاد روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که ادامه این وضعیت در کمیسیون مستقل انتخابات زمینه را برای ازهم‌پاشی این کمیسیون فراهم می‌کند.

شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات
شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات

او افزود: "قبل از این بهانه این بود که باید کمپنی درمالوگ معلومات را در اختیار کمیسیون قرار دهد اما حالا این کار نیز انجام شد اما بازهم کمیسیون در اخذ تصامیم کوتاه آمده است. در داخل کمیسیون برخی اختلاف‌ها وجود دارد. اعضای این کمیسیون در صفحات فیسبوک خود نظرات متفاوتی ابراز کرده‌اند. به نظر می‌رسد که آنان هم‌نظر نیستند و اگر این وضعیت ادامه یابد این کمیسیون از هم خواهد پاشید."

قرار بود که بازشماری و تفتیش آرا ۵ روز پیش در ۳۴ ولایت افغانستان آغاز شود، اما این روند به دلیل مشکلاتی به تأخیر افتاد.

رحیمه ظریفی، عضو این کمیسیون روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که بازشماری و تفتیش آرا روز چهارشنبه آغاز خواهد شد.

رحیمه ظریفی، عضو کمیسیون انتخابات افغانستان
رحیمه ظریفی، عضو کمیسیون انتخابات افغانستان

حالا حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که در مورد آغاز روند بازشماری و تفتیش آرا به‌زودی تصمیم گرفته خواهد شد.

او افزود: "کمیسیون ملاحظاتی داشت. بالاخره ما ۱۰ ماده را بر اساس یک ماستر لیست به این کمیسیون پیشنهاد کردیم. کمیسیون در مورد هشت [ماده] آن فیصله کرد و دو ماده آن باقی مانده بود. حالا در مورد این دو ماده نیز تصمیم گرفته شده است. ما منتظر امضای این فیصله‌نامه هستیم. پس از آن بر اساس یک برنامه مشخص به همه ولایات خواهیم رفت و بازشماری آرا را آغاز خواهیم کرد."

این سخنان در حالی بیان می‌شود که نگرانی‌ها و انتقادها از تاخیر روند بازشماری و اعلام نتایج انتخابات رو به افزایش است.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تلاش می‌کند تا شفافیت و عدالت در روند انتخابات تأمین شود، اما مردم، حلقات سیاسی، نهادهای ناظر و برخی از ستادهای انتخاباتی این کمیسیون را به کم‌کاری متهم می‌کند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، [فیفا] نیز تأکید می‌کند که اگر روند بازشماری و تفتیش آرا بیشتر از این به تأخیر افتد، اعتماد مردم به انتخابات را صدمه خواهد زد و بی‌طرفی کمیسیون مستقل انتخابات نیز زیر سوال خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG