لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۲

اردوغان: 'یکی از خانم‌‌های' ابوبکر البغدادی نیز دستگیر شد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ۱۶ اکتوبر ۲۰۱۹

رئیس جمهور ترکیه می‌گوید، نیروهای این کشور، یکی از خانم‌های ابوبکر البغدادی رهبر کشته شدۀ جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش را در سوریه دستگیر کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان ششم نوامبر در یک سخنرانی در انقره گفت "امریکایی‌ها می‌گویند، ابوبکر البغدادی را در داخل یک تونل کشته اند و کمپاین اطلاعاتی را در این مورد آغاز کرده‌اند."

آقای اردوغان همچنان گفت "نیروهای ترکیه یکی از خانم‌های ابوبکر البغدادی را در سوریه دستگیر کرده‌اند و ما در مورد آن مانند آن‌ها (امریکایی‌ها) سر و صدا را به راه نمی‌اندازیم. همچنان خواهر و شوهر خواهر او را (البغدادی) را دستگیر کرده‌ایم."

تصاویری از (چپ) خواهر، همسر خواهر و عروس خواهر ابوبکر البغدادی
تصاویری از (چپ) خواهر، همسر خواهر و عروس خواهر ابوبکر البغدادی

اما رئیس جمهور ترکیه از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرده‌است.

یکی از دستیاران رهبر سابق جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش گفته است، آن‌طوری که شریعت اسلامی اجازه می‌دهد، ابوبکر البغدادی چهار خانم داشت.

گفته می‌شود یک خانم البغدادی نور نام داشت، شهروند عراق و همفکر وی بوده است.

به نوشته آژانس خبری اسوشیتد پرس، سجی‌الدلیمی خانم دیگر ابوبکر البغدادی در سال ۲۰۱۴ میلادی در لبنان دستگیر گردید و یک سال بعد در تبادلۀ زندانیان با القاعده، آزاد شد. سجی‌الدلیمی در سال ۲۰۰۹ میلادی از نزد البغدادی فرار کرده بود.

به نوشته اسوشیتد پرس، البغدادی با یک نوجوان جرمنی نیز عروسی کرده بود، اما آن زن هم بعد از یک سال از نزد وی فرار کرده‌است.

آژانس خبری رویترز، پنجم نوامبر از قول یک مقام عالی‌رتبۀ ترکیه که از افشای نامش خودداری شده گزارش داد که رسمیه عواد خواهر ۶۵ سالۀ ابوبکر البغدادی با شوهر و ۵ نواسه‌اش در ولایت حلب دستگیر شده‌اند.

رسمیه عواد خواهر ابوبکر البغدادی
رسمیه عواد خواهر ابوبکر البغدادی

این مقام ترکی، دستگیر شدن خانم عواد را دستیابی به یک منبع با ارزش معلومات خوانده ابراز امیدواری کرده‌است که از نزد وی در مورد چگونگی و شیوۀ فعالیت برادرش البغدادی، اطلاعات استخباراتی مهم حاصل خواهد شد.

به نوشته آژانس خبری اسوشیتد پرس خانم عواد در فعالیت‌های برادرش دخیل بوده است.

بعد از آن‌که در ماه اکتوبر سال جاری میلادی نیروهای امریکایی از شمال سوریه خارج شدند، تهاجم نظامی ترکیه بر ضد جنگجویان کرد متحد با ایالات متحدۀ امریکا، آغاز شد.

به نوشته مرکز خبری رادیو آزادی، این حرکت انقره بعد از آن صورت گرفت که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ماه سپتمبر سال جاری خروج نیروهای این کشور را از امتداد سرحدات ترکیه با سوریه اعلام کرد، تا به نیروهای ترکی اجازه داده شود که یک منطقه عاری از جنگجویان کرد را در امتداد سرحدات خود ایجاد کنند.

ترمپ: عملیات نظامی ترکیه در سوریه، به‌صورت فوری متوقف شود

از آغاز تهاجم ترکیه بر شمال سوریه تا اکنون، نیروهای ترکی توانسته اند یک بخشی از مناطق در امتداد سرحدات ترکیه با سوریه را از نزد جنگجویان کرد تصرف کنند.

ابوبکر البغدادی رهبر پیشین جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش
ابوبکر البغدادی رهبر پیشین جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش

ابوبکر البغدادی رهبر پیشین جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش ۲۶ اکتوبر توسط نیروهای امریکایی در سوریه کشته شد.

ترکیه قبلاً نیز از دستگیر شدن یک خواهر، شوهر خواهر و عروس خواهر این رهبر سابق داعش خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG