لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۴

سلواکیا صد تن از محصلان نیروهای هوایی افغان را اخراج می‌کند


د سلواکیا بیرغ

قرار است کشور سلواکیا صد تن از محصلان نیروهای هوایی افغان را از پوهنتون هوانوردی آن کشور اخراج کند.

دلیل این اقدام مشکلات در سپردن اسناد تحصیلی و پیچیده‌گی در طی مراحل اسناد تعلیمی این محصلان خوانده شده است.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید حالا این مشکل حل شده است.

روزنامۀ "اس. ام. ای" سلواکیا گزارش داده است که حدود صد پیلوت و انجنیر فنی نیروهای هوایی افغان که برای فراگیری آموزش در بخش هوایی به کشور سلواکیا فرستاده شده اند، با چالش اخراج از پوهنتون کوزیس سلواکیا روبه‌رو هستند- "کوزیس" (پوهنتون هوایی‌ای است که این محصلان در آن آموزش می‌دیدند.)

این روزنامه نوشته است که در خزان امسال به چندین پیلوت و تخنیک‌گران نیروهای هوایی افغان بدون ارائه اسناد فراغت صنف دوازده اجازه شمولیت به پوهنتون کوزیس داده شده است.

رئیس فاکولتۀ‌ای که این محصلان افغان در آن جا آموزش می‌بینند در گفتگو با رسانه‌های سلواکیا پذیرفته است که به این محصلان افغان به علت بوروکراسی (دیوان‌سالاری) و پیچیده بودن طی مراحل اسناد آنان در افغانستان به گونه مشروط اجازۀ دوام تحصیل داده شده بود.

او گفته است که هرگاه این محصلان افغان در جریان سال تحصیلی نتوانند اسناد خود را ارایه کنند، دروس آنان متوقف خواهد شد.

در این حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که مشکل تنها در فورم‌های عدم مسئولیت این محصلان نیروهای هوایی افغان بوده است، نه در اسناد مکاتب شان.

فوادامان معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی می‌گوید که حالا این مشکل نیز حل شده است.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

آقای امان افزود: "تعداد از محصلان قوای هوایی افغان که قرار بود در سلواکیا آموزش ببینند، از این که این‌ها در امارات و کشور چک منتظر مانده بودند، دولت سلواکیا فورم‌های عدم مسئولیت این‌ها را از وزارت دفاع افغانستان تقاضا کرده بود. ما این فورم‌ها را طی مراحل کردیم و پس از گرفتن تأییدی نهادهای مربوط به دولت سلواکیا فرستادیم و فعلاً آنها به گونه عادی می‌توانند به درس‌های شان در سلواکیا ادامه بدهند."

برخی از کارشناسان نظامی دلیل این مشکل را موجودیت فساد و روابط در ادارات ملکی و نظامی افغانستان عنوان می‌کنند.

عتیق الله امرخیل یکی ازاین کارشناسان دراین مورد به رادیوآزادی گفت: "طبعاً کسانی در آنجا رفته اند که واسطه داشتند، مگر استعداد نداشته اند، این اشخاص زمانی‌که درس‌های نظری را تعقیب کرده نمی‌توانند، در بخش عملی هم به مشکل دچار می‌شوند"

بربنیاد گفته‌های وزارت دفاع ملی کشور در حال حاضر پیلوتان افغان برعلاوه کشور سلواکیا، در کشورهای دیگر جهان به شمول ایالات متحدۀ امریکا آموزش می‌بینند.

هرچند در این باره با مسئولان پوهنتون کوزیس به تماس شدیم اما آنان تاکنون در این باره پاسخی نداده اند.

XS
SM
MD
LG