لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۸

انتخابات ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات بسته‌بندی وسایل تخنیکی را جهت بازشماری آرا آغاز کرد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات بسته‌بندی وسایل تخنیکی جهت بازشماری و تفتیش آرا را در حضور ناظرین و مشاهدین آغاز کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات امروز شنبه(۱۸عقرب) با نشر یک خبرنامه نوشت که بسته‌بندی وسایل تخنیکی به منظور بازشماری آرا آغاز شده، از ناظرین و مشاهدین خواسته است با نظرداشت کمبود وقت، به زمان معین که برای شان ابلاغ گردیده، برای نظارت و مشاهده حاضر باشند.

این کمیسیون دیروز (۱۷ عقرب) مجلسی را با نماینده‌گان تکت‌های انتخاباتی برگزار کرده بود که این مجلس بخاطر یک سلسله مخالفت‌های بی‌نتیجه به پایان رسید.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کمیسیون انتخابات امروز در مورد تأخیر اعلام نتایج ابتدایی معلومات خواهد داد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز (پنجشنبه چهاردهم نوامبر) در مورد تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان معلومات خواهد داد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید امروز اعلام می‌شد، اما این کمیسیون دیروز گفت، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تأخیر افتاده‌است.

این دومین بار است که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات به تأخیر می‌افتد.

عبدالعزیز ابراهیمی یکی از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز به رسانه‌ها گفت: "روی دلایل فنی و سایر موضوعات، اعلام نتایج انتخابات بر اساس تقسیم اوقات نخواهد شد."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ بیست و برابر با هشتم سپتمبر صورت گرفت. بر اساس قانون انتخابات باید نتایج ابتدایی آن به تاریخ نزدهم اکتوبر اعلام می‌شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تعهد کرده‌است که امروز جزئیات در مورد تأخیر در اعلام نتایج را با خبرنگاران شریک خواهد ساخت.

کمیسیون انتخابات: فکر نمی‌کنیم نتایج ابتدایی در ۲۳ عقرب اعلام شود

ذبیح سادات سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات

کمیسون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، فکر نمی‌کند که آن‌ها بتوانند نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را روز پنجشنبه (بیست سوم ماه عقرب)، اعلام کنند.

ذبیح سادات سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دیشب به رادیو آزادی گفت، بنابر برخی از مشکلات ممکن اعلام نتایج به تأخیر افتد.

او افزود: "مشکل خواهد بود که به تاریخ بیست سوم ماه عقرب نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کنیم، اما کمیسیون بازهم کوشش نهایی خود را انجام می‌دهد. زمانیکه در برخی ولایات در برابر کار کمیسیون مزاحمت‌ها ایجاد شدند، اعلام نتایج فعلاً برای ما دشوار خواهد بود."

او گفت، شرکت درمالوگ هم در شریک ساختن معلومات رأی‌دهنده‌گان ۵ روز تأخیر کردند.

آقای سادات افزود، تعدادی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هم در بازشماری و تفتیش آرأ در برخی ولایات، موانع ایجاد کردند.

قرار بود، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۷ ماه میزان اعلام شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان برگزار شده‌است.

کمیسیون انتخابات: روند بازشماری آرای ۸ هزار محل رای‌دهی جریان دارد

جریان بازشماری آرا در مرکز کمیسیون انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، پروسه تفتیش و بازشماری آرای حدود هشت هزار محل رأی‌دهی جریان دارد و تلاش می‌شود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده آن اعلام شود.

ذبیح سادات یک سخنگوی کمیسیون انتخابات این موضوع را شام دیروز بعد از آن به رادیو آزادی گفت که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و یکی از کاندیدان ریاست جمهوری در صحبتی به حامیانش در خیمه لویه جرگه، مخالفت‌اش را با تفتیش و بازشماری آرای این محلات ابراز داشته و از کمیسیون انتخابات خواست این پروسه را متوقف سازد.

آقای سادات گفت، تصمیم بازشماری به خواست اکثریت اعضای کمیسیون اتخاد شده‌است و از همه کاندیدان می‌خواهند در این روند با کمیسیون همکاری کنند.

ذبیح سادات معاون سخنگوی انتخابات
ذبیح سادات معاون سخنگوی انتخابات

آقای سادات در مورد این نگرانی‌ها که شاید اعلان نتایج ابتدایی به تأخیر بی‌افتد گفت: "کمیسیون تلاش دارد نتایج ابتدایی در زمان تعین شده اعلام شود."

او افزود: "تلاش ما این است که نتایج ابتدایی را به تاریخ ۲۳ عقرب اعلام کنیم، ولی ما مشروط خوانده بودیم که کمپنی درمالوگ معلومات خود را به وقت به ما بدهد و ناظرین نامزدان همکاری کنند، ولی درمالوگ با تأ‌خیر پنج روزه معلوماتش را به ما داد، ولی حال هم کوشش می‌کنیم نتایج ابتدایی را به تاریخ ۲۳ عقرب اعلام کنیم."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار شد و قرار است نتایج ابتدایی آن به روز پنجشنبه آینده ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی آن به تاریخ ۱۵ قوس اعلام شود.

عبدالله عبدالله: صرف آرای پاک را می‌پذیریم

عبدالله عبدالله حین سخنرانی در خیمه لویه جرگه در کابل. November 10 2019

عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید صرف آرای پاک قابل پذیرش است.

عبدالله عبدالله در سخنرانی امروز یکشنبه (۱۹ عقرب) به هواداران خود در کابل تیم رقیب دولت ساز به رهبری رئیس جمهور را به "تقلب" متهم کرده هشدار داد که از آرای پاک دفاع می‌کند.

او گفت: "یک اطمینان به شما می‌دهیم که از حق مردم افغانستان، از رای پاک مردم افغانستان، از سرنوشت مردم افغانستان و از اینکه این لکه بدنامی تقلب از دامن پاک مردم افغانستان گم شود از این حق دفاع می‌کنیم."

این اظهارات عبدالله بعد از آن است که کمیسیون مستقل انتخابات بازشماری آرای هشت هزار و ۲۲۵ محل رأی‌دهی را آغاز کرد.

تیم ثبات و همگرایی بازشماری آرا را تحریم کرده گفته است تا زمانی که آرای تکراری و آرای استعمال شده در خارج از وقت تعیین شده تصفیه نشود، بازشماری آرا باید صورت نگیرد.

از سوی دیگر تیم دولت ساز به رهبری رئیس جمهور غنی از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در زمان تعیین شده آن اعلام کند.

قرار است نتایج ابتدایی چند روز بعد یعنی در (۲۳ عقرب) اعلام شود.

کمیسیون انتخابات: روند باز شماری آرا فردا آغاز می‌شود

رحیمه ظریفی عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، روند شمارش مجدد بخشی از آرای انتخابات در ۳۴ ولایت این کشور سر از فردا چهارشنبه (۱۵ عقرب) آغاز خواهد شد.

بر اساس اعلان کمیسیون مستقل انتخابات، قرار بود امروز سه‌شنبه روند باز شماری آرای برخی محلات رأی‌دهی در ۳۴ ولایت افغانستان آغاز شود.

اما رحیمه ظریفی عضو این کمیسیون می‌گوید، بنابر دلایلی از جمله نرفتن هیئت کمیسیون به ولایت‌ها این روند ممکن فردا آغاز شود.

او گفت: "۹۵ تا ۱۰۰ درصد احتمال می‌رود که شمارش مجدد فردا آغاز شود، بعضی فیصله‌ها به خاطر دقت بازشماری نیاز بود که در حدود ده مورد را ما فیصله کردیم، متباقی دو یا سه مورد مانده که امروز فیصله می‌کنیم و بعداً بازشماری آغاز می‌شود."

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از بررسی‌هایش اعلان کرده بود که باید صندوق‌های ۱۸۴۴ محل رأی‌دهی به بازشماری مجدد بروند.

بر اساس همین اعلان، کمیسیون مستقل انتخابات گفته که این روند عملی خواهد شد.

رحیمه ظریفی گفت روند باز شماری آرای بیش از ۱۸۰۰ محل رأی‌دهی، سه روز را در بر خواهد گرفت.

نهاد‌های ناظر انتخابات می‌گویند، تأخیر در بازشماری آرا بیشتر به فشار‌های سیاسی مرتبط است.

زبیر حبیب‌زاده سخنگوی موسسه انتخابات شفاف افغانستان "تیفا" به رادیو آزادی گفت، اگر این روند بیشتر به تأخیر می‌افتد، راه را برای شک و تردید‌ها نسبت به سلامت انتخابات، بیشتر باز خواهد کرد.

پیش از این تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته است تا تصفیه‌ای کامل آرا، باید این روند به تأخیر بیفتد.

اما رحیمه ظریفی می‌گوید، در عقب این تأخیر هیچ گونه فشار سیاسی وجود ندارد.

کمیسیون انتخابات گزارش تصفیه آرای بیومتریک را دریافت کرد

یک میلیون و ۹ صد و ۲۹ هزار و ۳۳۳ رأی دهنده بر اساس معلومات بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رأی داده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گزارش تصفیه معلومات بیومتریک رأی دهندگان را دریافت کرده است.

حوا علم نورستانی رئیس این کمیسیون روز شنبه (۱۱ عقرب) گفت یک میلیون و ۹ صد و ۲۹ هزار و ۳۳۳ رأی دهنده بر اساس معلومات بیومتریک رأی داده‌اند که رأی یک میلیون و ۸۴۳ هزار و ۱۰۷ نفر قابل اعتبار می‌باشد.

به گفته رئيس کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس معلومات بیومتریک ۸۶ هزار و ۲۲۶ رأی معیاری نیستند. در مورد سرنوشت رأی‌های غیر معیاری چیزی گفته نشده است و این موضوع در بحث‌ها روی انتخابات منبع جنجال می‌باشد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شد و مسئولیت تصفیه معلومات بیومتریک انتخابات به یک شرکت آلمانی بنام دارملوگ داده شده است.

کمیسیون انتخابات: دقت شرکت درمالوگ دلیل تأخیر در اعلام نتایج است

عبدالرحمان ننگ، رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که دلیل تأخیر اعلام نتایج انتخابات، دقت شرکت درمالوگ در پاکسازی آرا بوده است.

این پنجمین روز است که مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند روند تصفیۀ آرای دارای اطلاعات بیومتریک انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان از سوی شرکت درمالوگ تا ختم "امروز" پایان می‌یابد.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که شرکت درمالوگ بر اساس قرارداد و مطابق قانون انتخابات، طرزالعمل‌ها و لوایح این کمیسیون و تفاهم با احزاب سیاسی کارهایش را به پیش می‌برد و برای هر گونه تأخیر و مشکل در روند شمارش و تصفیۀ آرای دارای اطلاعات بیومتریک دلایل موجه را با نامه رسمی به آنان می‌فرستد.

عبدالرحمان ننگ، رییس دارالانشاء این کمیسیون امروز چهارشنبه (۸ عقرب) به رادیو آزادی گفت هیچ‌گونه سهل‌انگاری شرکت درمالوگ قابل پذیرش نیست و این شرکت در پیوند با هرگونه مشکل و تأخیر در کارهایش برای آنان دلیل موجه ارائه کرده است.

او گفت: چیزی که درمالوگ به ما می‌کشد، آرای تکراری است. [نشان] انگشت تکراری است و گرفتن عکس از عکس است و این مواردی است که درمالوگ به ما گزارش می‌دهد."

اما یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا به رادیوی آزادی گفت که با توجه به تعهدات کمپنی درمالوگ، تأخیر در کارهایش نگران کننده است.

یکی از نگرانی‌های دیگر متفاوت بودن سقف آرای دارای اطلاعات بیومتریک است.

بر اساس گزارشی که شرکت درمالوگ به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه کرده، دو آمار متفاوت از آرای دارای اطلاعات بیومتریک وجود دارد که یک آمار آن ۱ میلیون ۷۹۱ هزار و ۷۰۳ رأی است و آمار دیگر آن ۱ میلیون ۹۲۹ هزار و ۳۳۳ رأی می‌باشد.

آقای ننگ در بارۀ این تفاوت آمار می‌گوید که ۱۳۷ هزار و ۶۳۳ رأی که میان این دو آمار تفاوت ایجاد کرده است، قرنطین شده است.

طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات در بارۀ آرای قرنطین شده می‌گوید که این آرا در حضور ناظران و مشاهدان، رسانه‌ها و نمایندگان نامزدان بررسی و مطابق قوانین و لوایح و طرزالعمل‌های مربوطه در بارۀ آنها تصمیم گرفته می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شد و بر اساس آخرین جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۳ عقرب و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۵ قوس اعلام می شود.

'نتایج آرای تصفیه شده به کمیسیون انتخابات سپرده می‌شود'

بکس حاوی از اوارق رأی در یکی از مراکز رأی‌گیری کابل. September 28 2019

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که شرکت درملوگ تا پایان امروز سه‌شنبه (۷ عقرب) نتایج آرای تصفیه شده دارای اطلاعات بیومتریک را به این کمیسیون می‌سپارد.

مقامات این کمیسیون می‌گویند که با واگذاری نتایج آرای تصفیه شده توسط دستگاه‌های بیومتریک روند مقایسه آرای دارای بیومتریک در ولایات نیز آغاز می‌شود.

محمد عبدالله عضو این کمیسیون به خبرنگاران گفت: "براساس مکتوبی که میان کمیسیون انتخابات و کمپنی درملوگ تبادله شده، نتیجه تصفیه آرای بیومتریک شده تا ختم امروز باید به این کمیسیون سپرده شود. پس از آن کار تصفیه و پرینت در محلات، مراکز، ولسوالی‌ها و ولایت‌ها آغاز می‌شود."

آقای عبدالله همچنین گفت که برای روند مقایسه آرای بیومتریک شده ۱۲۰ تن آموزش دیده‌اند و به‌زودی به ولایت‌ها فرستاده می‌شوند.

در عین حال شماری از نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند، سپردن به موقع نتایج آرای تصفیه شده با سیستم بیومتریک کارهای کمیسیون انتخابات را سریع خواهد ساخت.

قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان در (۲۷ میزان) و نتایج نهایی آن در ( ۱۶ عقرب) اعلام شود اما کمیسیون مستقل انتخابات نتوانست در این زمینه مطابق تقویم عمل کند.

براساس تقویم تازه کمیسیون مستقل انتخابات قرار است که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در (۲۳ عقرب) و نتایج نهایی آن در ( ۱۵ قوس) اعلام شود.

انتقاد یک نهاد انتخابات افغانستان از تأخیر اعلام نتایج انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ششم میزان

یک نهاد ناظر انتخابات افغانستان از تأخیر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان انتقاد کرده و گفته که این کار زمینه "مداخله" را فراهم می‌کند.

کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم گرفته است که نتایج ابتدایی انتخابات را در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی آن را در پانزدهم قوس اعلام می‌کند.

اما مسئولان این شبکه می‌گویند چنین تأخیر طولانی در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات قابل قبول نیست و مدیریت کمیسیون انتخابات را زیر پرسش می‌برد.

حبیب‌الله شینواری، عضو این نهاد روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که کمیسیون مستقل انتخابات باید دلایل تأخیر اعلام نتایج را توضیح دهد.

نهادهای ناظر انتخاباتی تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات را ناتوانی کمیسیون مستقل انتخابات می‌دانند.

این نهادها از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند که هرچه زودتر سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری را روشن سازد.

اما مسافر قوقندی، عضو این کمیسیون به رادیو آزادی گفت: "این کمیسیون نمی‌تواند دقت را قربانی سرعت کند."

آقای قوقندی افزود: "بزرگترین دلیل آن این بود که دقت را قربانی سرعت نسازیم. دلایل ما موجه بود. ما مطمئن هستیم که این مسئله هیچگاه سبب جعل، تقلب و زمینه‌سازی برای تقلب نه بلکه تأمین شفافیت آرای ملت افغانستان است."

این در حالی است که روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات مشکلات فنی، تاخیر در انتقال مواد انتخاباتی و بی‌پروایی شرکت درمالوگ را از دلایل عمده تأخیر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات دانسته بود.

اما نهادهای ناظر اظهار نگرانی می‌کنند که در صورت رفتن انتخابات به دور دوم و با سرد شدن هوا کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌تواند براساس قانون اساسی ۱۵روز پس از اعلان نتایج نهایی دور دوم انتخابات را برگزار کند.

در آن صورت دور دوم انتخابات را باید در ماه جوزای سال آینده برگزار کند. اما کمیسیون انتخابات می‌گوید تصمیم‌گیری در این مورد پیش از وقت است.

امریکا: افغان‌ها در اعلام نتایج انتخابات از خویشتنداری کار گیرند

الیس ویلز سرپرست معاون وزیر خارجۀ ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی

در حالی‌که افغان‌ها در انتظار نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور بسر می‌برند، ایالات متحده امریکا روز پنجشنبه (۲۴ اکتوبر) روی خویشتنداری در این زمینه تأکید کرده است.

الیس ویلز سرپرست معاون وزیر خارجۀ ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی بعد از مسافرت به کابل گفت، خرسند است از اینکه همه نامزدان در مورد پذیرش نتایج انتخابات، ابراز تعهد کرده اند.

آژانس خبری فرانس پرس از قول الیس ویلز نوشته که وی روی شمارش شفاف آرا و نیاز به یک پروسه قابل اعتماد تأکید کرده گفته است، در این مرحله دقت مهمتر نسبت به سرعت است و باید همه نامزدان از خویشتنداری کار گرفته و انتظار اعلام نتایج رسمی را داشته باشند.

قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود، اما به گفته مقامات کمیسیون انتخابات این کشور نسبت معاذیر تخنیکی، این اعلام به تأخیر افتاده است.

تا هنوز معلوم نیست که این کمیسیون چی وقت نتایح ابتدایی انتخابات ششم میزان را اعلام خواهد کرد.

ستولتنبرگ: نامزدان برای فعالیت کمیسیون‌های انتخاباتی وقت دهند

ینیس ستولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو، ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹

سرمنشی پیمان ناتو از نامزدان در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست، برای فعالیت کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور وقت دهند.

ینیس ستولتنبرگ سرمنشی این پیمان دیروز(۲۳ اکتبر) در یک نشست خبری در بروکسل گفت: "همۀ جوانب شریک در انتخابات باید از تحمل کار گرفته و منتظر ختم این پروسه باشند."

او افزود: "طبعاً شفافیت و مشروعیت در انتخابات خیلی مهم است، چون می‌خواهیم انتخابات آزاد و عادلانه داشته باشیم. می‌خواهم از نیروهای افغان به‌خاطر تأمین امنیت و فراهم‌آوری زمینۀ انتخابات ستایش کنم. حالا پیام مهم این‌است که باید همۀ جوانب با آرامش خویشتن‌داری نشان داده و به کمیسیون‌های انتخاباتی اجازه دهند تا کارشان را تمام کنند."

این در حالی‌است که قرار است فردا (۲۵ اکتبر) وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان ناتو در مورد افغانستان گفتگو کنند و در این اجلاس سرپرست وزارت دفاع افغانستان نیز اشتراک دارد.

سند درز کرده: نتایج انتخابات افغانستان '۲۱ عقرب اعلام می‌شود'

نشان کمیسیون مستقل انتخابات

براساس سندی که از داخل کمیسیون انتخابات افغانستان درز کرده و در اختیار رادیو آزادی قرار گرفته، بخش‌های اجرایی این کمیسیون در نظر دارد که نتایج اولیه انتخابات، روز ۲۱ عقرب اعلام شود.

براساس نوار صوتی منسوب به منعمه منصور، رئیس پلان دارالانشای کمیسیون، او گفته که این تاریخ با مشورت رئیسان بخش‌های عملیاتی کمیسیون تعیین شده است.

یک منبع در کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آزادی گفته که صدای ضبط شده مربوط به خانم منصور است.

اما رحیمه ظریف، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، گفته که تعیین این تاریخ در حد طرح پیشنویس است و نمی‌توان گفت که این تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه انتخابات است.

خانم ظریف افزوده که کار برای تعیین تاریخ اعلام نتایج اولیه انتخابات ششم میزان ادامه دارد.

براساس تقویم چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود نتایج اولیه آن روز ۲۷ میزان اعلام شود، اما به دلیل آن‌چه که کمیسیون مستقل انتخابات مشکلات فنی،‌ دشواری مدیریت زمان و نیاز به دقت در شمارش آرا اعلام کرد، نتایج ابتدایی در این تاریخ اعلام نشد.

دارالانشاء کمیسیون انتخابات ورود پولیس به دیجیتل سنتر را رد کرد

حبیب الرحمن ننگ رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، ادعا‌های را رد کرده که گویا نیروهای ویژه پولیس دروازه و قفل مرکز جمع بندی و بررسی نتایج دیجیتالی یا دیجیتل سنتر را شکسته و وارد این مرکز شده‌اند.

حبیب الرحمن ننگ شام دوشنبه (۲۹ میزان) به رادیو آزادی گفت، این ادعا بی‌اساس است و هیچ قفلی نشکسته است. به گفته آقای ننگ، آنها کارهای شانرا بر اساس قانون پیش می‌برند.

او در مورد این درخواست تیم ثبات و همگرایی که باید وظیفه‌اش به حالت تعلیق قرار گیرد، چنین واکنش نشان داد: "قطعاً، آنان هیچ نوع صلاحیت {تعلیق وظیفه را} ندارند. ما کارهای خود را طبق قانون و طرزالعمل‌های انتخابات انجام می‌دهیم. ادعای آنان بی‌مورد است."

پیش از این، علی احمد عثمانی رئیس ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله روز دوشنبه در یک نشست خبری، درخواست برکناری آقای ننگ را مطرح کرد.

آقای عثمانی گفت، در شکستن دروازه و قفل مرکز جمع بندی و بررسی نتایج دیجیتالی، گروه مشخص از یک دسته انتخاباتی شامل بودند اما او از کسی نام نبرد.

امریکا از تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات افغانستان حمایت کرد

بیرق ملی امریکا

ایالات متحده امریکا از تصمیم مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان در جهت اختصاص دادن وقت بیشتر برای دقت و شفافیت جدول‌بندی آرای انتخابات ریاست جمهوری پشتیبانی می‌­کند.

این را معاونیت وزارت خارجۀ امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی به روز یکشنبه در توییتر گفت و افزوده که دقت در جدول‌بندی نتایج مهم‌تر از سرعت است.

از سوی دیگر جان بس سفیر امریکا در کابل دیشب در توییتر نوشته است که از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در راستای تطبیق کامل اقدامات ضد تقلب پیش از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، حمایت می‌کنند.

آقای بس در ادامه نوشته که "موافق هستیم بهتر است به جای عجله نتیجۀ دقیق ارائه شود."

سفیر امریکا از تمام نامزدان خواسته است که از استقلالیت این روند حمایت کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتوانست که طبق تقویم انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را در ۲۷ ماه میزان اعلام کند.

این کمیسیون دلایل آن را مشکلات تخنیکی و رعایت شفافیت هرچه بیشتر روند انتخابات خوانده و از مردم پوزش خواسته است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شد.

روند انتقال معلومات بایومتریک به سرور مرکزی، تا هنوز تکمیل نشده است

کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز جمع آوری اطلاعات در کابل

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، روند انتقال معلومات بایومتریک رای‌دهنده‌گان از دستگاه‌های بایومتریک به سیستم مرکزی تا هنوز تکمیل نشده است.

پیش از این، عبدالرحمٰن ننگ رئیس دارالانشأ این کمیسیون شام دوشنبه به رادیو آزادی گفته بود که این روند شاید تا شام دیروز سه شنبه (۲۳ ميزان) تکمیل شود.

اما عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، انتقال رای به سرور عمومی کمیسیون، هنوز ادامه دارد.

او افزود: "تا ناوقت شام روز گذشته ۱۴۸۸ هزار معلومات بایومتریکی رای‌دهنده‌گان به سرور مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات انتقال داده شده و تلاش ادامه دارد تا هر چه زود‌تر به این روند پایان داده شود."

آقای ابراهیمی افزود، در روز انتخابات از مجموعی ۲۶ هزار و ۵۶۸ محل رای‌دهی، معلومات بایومتریک رای‌دهنده‌گان ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل به سرور مرکزی کمیسیون انتخابات منتقل شده بود و انتقال رای ۳۹۷۴ محل در جریان است.

به گفتۀ سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات این در روزهای آینده مشخص می‌شود که دقیقاً چه تعداد معلومات بایومتریک رای‌دهنده‌گان به سرور عمومی کمیسیون فرستاده خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان برگزار شده بود.

قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات در ۲۷ میزان اعلام شود.

ویلز: مخالف هرگونه مداخلۀ سیاسی بر کار کمیسیون‌های انتخاباتی هستیم

خانم الیس ویلز سرپرست معاونیت وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا

یک دیپلومات ارشد ایالات متحده گفته مخالف هرگونه مداخلۀ سیاسی و آوردن فشار بر کار کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان هستند.

الیس ویلز سرپرست معاون وزیر خارجۀ ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی این را شام روز سه شنبه در توییتر نوشت.

او با مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در کابل دیدار کرده و گفته که امریکا از تلاش‌های مستقلانۀ این کمیسیون‌ها برای رهبری روند انتخاباتی "قابل اعتبار" حمایت می‌کند.

خانم ویلز گفته تأیید تازۀ کمیسیون‌ها در مورد اینکه، تنها آرای بایومتریک شده حساب می‌شود، گامی مثبت است.

در ادامه آمده که اصول انتخاباتی نباید در نیمۀ روند تغییر کند.

خانم ویلز همچنین گفته که در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه گفته که نهادهای حکومتی، رهبران و انتخابات باید شفاف و در برابر مردم افغانستان پاسخگو باشند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شد.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته نتیجۀ ابتدایی در ۲۷ میزان اعلام خواهد شد.

نورستانی: نتایج ابتدایی انتخابات در ۲۷ میزان اعلام خواهد شد

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که طبق تقویم انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۷ ماه میزان اعلام خواهد شد.

حوا علم نورستانی دیشب به رادیو آزادی در این باره گفت: " تا حال کدام موردی نیست که قابل نگرانی باشد تا اکنون ما آماده هستیم که نتایج ابتدایی را در ۲۷ ماه میزان اعلام کنیم اگر احیاناً کدام مشکلی باشد ما آنرا با ملت افغانستان شریک می‌­سازیم"

برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نگرانی دارند که کمیسیون مستقل انتخابات شاید نتواند نتایج ابتدایی انتخابات ششم میزان را در زمان تعیین شده اعلام کند.

نتایج نهایی این انتخابات در ۱۶ ماه عقرب اعلام خواهد شد.

'برای اعلان نتایج ابتدایی انتخابات به وقت معین تلاش می‌کنیم'

حبیب الرحمن ننگ رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، تلاش نهایی می‌کند تا نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را پس از ده روز اعلام کند.

حبیب الرحمن ننگ رئیس دارالانشاء این کمیسیون شام سه شنبه (۱۶ میزان) به رادیو آزادی گفت، بنابر نبود ناظران در سه روز نخستِ پس از برگزاری انتخابات، اندکی زمان را از دست داده اند اما باز هم تمرکز شان به اعلام نتایج ابتدایی در وقت معیین آن است.

او گفت:‌ "ما عملاً پروسه جمع بندی نتایج را آغاز کرده‌ایم. به این متعهد هستیم و تلاش می‌کنیم که در ۲۷ ماه میزان، شمارش آرای انتخابات را تکمیل کنیم."

مولانا محمد عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، دیروز سه شنبه در فیسبوکش نوشت که نسبت کندی پروسه کاری در این کمیسیون، شاید اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، در ۲۷ میزان ناممکن باشد.

به دنبال اعلام نتایج ابتدایی، بررسی‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی آغاز می‌شود و انتظار می‌رود پس از پایان این بررسی ها، نتایج نهایی انتخابات ششم میزان، در ۱۶ ماه عقرب اعلام شود.

کمیسیون‌های انتخاباتی‌: صرف آرای بیومتریک شمارش خواهد شد

کارمند کمیسیون انتخابات حین گرفتن عکس یک رأی دهنده توسط دستگاه بیومتریک در یکی از مراکز رایگیری در کابل. September 28, 2019

کمیسیون های انتخاباتی روی آرای سیستم بیومتریک تاکید کردند.

در اعلامیه مشترک کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی که امروز سه شنبه نشر شد آمده است که تنها آرای ریخته شده از طریق سیستم بیومتریک، معتبر شمرده می‌شود.

در این اعلامیه مشترک همچنان گفته شده که تمام مواد حساس انتخاباتی به شمول دستگاه‌های بیومتریک و فورمه های نتایج از ۳۴ ولایت به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات انتقال یافته است.

همچنان کمیسیون‌های انتخاباتی از همکاری حکومت، نیروهای امنیتی، نامزدان، احزاب سیاسی و ناظران قدردانی کرد و خواستار ادامه همکاری آنها شد.

در اعلامیه مشترک آمده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی بیشتر از چهارهزار و پنجصد شکایت مربوط به روز انتخابات را دریافت کرده است.

افغانستان در ششم میزان شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود.

قرار است نتایج ابتدایی در ۲۷ ماه میزان و نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ عقرب اعلام شود.

کمیسیون مستقل انتخابات: روند بررسی آرا، نزدیک به ۵۰ درصد پیش رفته است

یک رای دهنده در کابل

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که روند تصفیه و بررسی آرا نزدیک به ۵۰ درصد پیش رفته است.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای این کمیسیون به روز دوشنبه به رادیوی آزادی گفت که روند بررسی، تصفیۀ و شمارش آرا مطابق جدول زمانی تعیین‌شده به پیش می‌رود.

آقای ننگ می‌گوید که نتایج ابتدایی به تاریخ ۲۷ میزان اعلام می‌شود.

او افزود: "جمعاً ما تا هنوز توانستیم که پروسس ۱۲۳۲۵ فورمه را تکمیل کنیم. یعنی تا به حال ما نزدیک به ۵۰ درصد کار را در دیتاسنتر انجام داده ایم."

یوسف رشید رئیس بنیاد انتخابات آزاد وعادلانۀ افغانستان به رادیو آزاد گفت:

"توقع ما این است که کمیسیون مستقل انتخابات جدول زمانی را مرعات کند و کوشش کند که کارهایشان به موقع انجام شود. در عین حال در قسمت اجرأت شان شفاف باشند و اعتمادسازی کنند تا این که کدام تاخیری احتمالی ناشی از مسایل سیاسی سبب طولانی شدن کارهایشان نشود."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار شد و قرار است که نتایج ابتدایی آن به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۶عقرب اعلام شود.

کمیسیون انتخابات:‌ مواد حساس از همه ولایات به مرکز رسیده است

بکس های حاوی مواد حساس انتخابات ریاست جمهوری که قبل از برگزاری انتخابات به ولایات فرستاده می‌شد. August 30 2019

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، مواد حساس انتخاباتی را از همه ولایت‌های کشور به دست آورده است.

ذبیح سادات، سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که خریطه‌های محافظتی و وسایل بیومیتریک شامل این مواد می‌باشد.

او گفت: "به اساس پلان ملی انتقالات، مواد انتخاباتی حساس ما از ۳۴ ولایت که در آن خریطه‌های محافظتی و ماشین‌های بیومیتریک شامل است به کمیسیون مرکزی رسیده‌اند."

آقای سادات می‌افزاید که این مواد در حضور ناظران داخلی و بین‌المللی گشوده خواهند شد و به مرکز ملی ثبت معلومات فرستاده می‌شود.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات اخیر ریاست جمهوری بتاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی بتاریخ ششم عقرب اعلان شود.

'روند انتقال مواد حساس از ولایات به کابل امروز تکمیل خواهد شد'

مواد حساس که قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ولایات انتقال شد. August 30 2019

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، قرار است امروز شنبه (۱۳ میزان) انتقال مواد حساس انتخاباتی از تمامی ولایت‌های کشور به دفتر مرکزی این کمیسیون به پایان برسد.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون شام دیروز جمعه در این مورد به رادیو آزادی گفت: "طبق پلان، قرار است امروز(شنبه) انتقال مواد حساس انتخاباتی از تمامی ولایات افغانستان تا ختم روز به دفتر مرکزی ما خاتمه بیابد و تا ناوقت دیروز (جمعه) بیست هزار و پنجصد فورم نتایج آرا انتخابات از دستگاه‌های بیومتریک به سرور اصلی ما وصل شد و این پروسه ادامه دارد."

او گفت که تا شام دیروز جمعه مواد حساس انتخاباتی از ۲۳ ولایت به دفتر مرکزی انتقال یافت.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ ششم میزان در سراسر افغانستان برگزار شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یک هفته پس از برگزاری این انتخابات، با اعلام شمار ابتدایی اشتراک کنندگان گفت که حدود دو میلیون و هفتصد هزار تن در این انتخابات اشتراک کرده‌اند.

کار بررسی شکایات انتخاباتی در کابل امروز آغاز می‌شود

شماری از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات حین اضافه کردن معلومات انتخاباتی به دیتابیس این کمیسیون

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان امروز اعلام کرده که کار بررسی شکایات انتخاباتی در کابل آغاز می‌شود.

قطب‌الدین رویدار عضو این کمیسیون به رادیو آزادی گفته که بررسی شکایات برخی ولایات از قبل آغاز شده است.

او گفت: "انتظار می‌رود این روند امروز آغاز شود. تمام کارمندان ما مشغول اند. انواع شکایات را طبقه‌بندی می‌کنند. ان‌شاءالله این طبقه‌بندی به‌زودی تمام می‌شود. امروز کار بررسی شکایات آغاز می‌شود. در برخی از ولایات این کار آغاز شده است."

او افزود: "پس از برگزاری انتخابات مرحلۀ حساس، بررسی شکایات انتخاباتی است که ممکن است بر سرنوشت انتخابات نقش تعیین‌کننده داشته باشد."

زرمینه کاکر، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت: "ویدیوهایی که در مورد تقلب انتخاباتی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده‌اند، مستند سازی می‌شود."

خانم کاکر افزود: "کمیسیون شکایات انتخاباتی ۴۸ ساعت پس از انتخابات ۴۳۶۷ شکایات مختلف را ثبت کرده‌است."

در همین حال، نهادهای ناظر انتخاباتی تأکید می‌کنند که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید به گونه مسلکی و بی‌طرفانه و بدون هر نوع فشار سیاسی این شکایات را بررسی و نتایج آن را در وقت تعیین‌شده اعلام کند.

کمیسیون مستقل انتخابات از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست تا شکایات را در زمان تعیین‌شده بررسی کند و نتایج آن را به این کمیسیون بسپارد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی اطمینان داده است که مطابق به تقسیم اوقات به شکایات رسیدگی می‌کند و نتایج آن را به کمیسیون مستقل انتخابات می‌سپارد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار شد، مطابق به تقسیم اوقات تعیین‌شدۀ انتخابات، انتظار می‌رود نتایج ابتدایی به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام گردد.

تأکید شورای امنیت سازمان ملل بر تأمین شفافیت انتخابات افغانستان

یکی از نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل‌متحد

شورای امنیت سازمان ملل‌متحد خواستار تأمین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده‌است.

این شورا از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خواسته که از شمارش دقیق آرای افغان‌ها و از این‌که نتایج این انتخابات را به گونه منصفانه، شفاف و فراگیر مشخص خواهند کرد، اطمینان دهند.

این شورا همچنان از همه افراد دخیل خواسته است که از اعلام نتایج پش از وقت خودداری کنند و نامزدان به روند و اصولی‌ که پای آن امضا کرده‌اند، احترام بگذارند.

شورای امنیت سازمان ملل‌متحد شجاعت رأی‌دهندگان، کارمندان کمیسیون انتخابات، ناظران انتخاباتی و نیروهای امنیتی را ستایش کرده و اقدامات کسانی را که سعی می‌کردند این روند را اخلال کنند، محکوم کرده‌است.

افغانستان ششم میزان شاهد انتخابات ریاست جمهوری در ۳۴ ولایت بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که بر اساس آمار تخیمی تا اکنون دونیم میلیون تن در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و ادعاهای تقلب و تخلف را کمیسیون شکایات انتخاباتی بررسی خواهد کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG