لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۲۷

ارگ از تکمیل شدنِ فهرست هیئت نشست چین خبر می‌دهد


ارگ ریاست جمهوری افغانستان

حکومت افغانستان می‌گوید که فهرست هیئت مذاکره‌کننده نشست میان افغانها در چین تکمیل شده است.

دفتر ریاست جمهوری این فهرست را فراگیر می‌خواند.

لطیف محمود، معاون سخنگوی رئیس جمهوری، روز شنبه به رادیو آزادی گفت که جزئیات این فهرست پس از مشخص شدن زمان برگزاری نشست میان افغان‌ها در پکینگ اعلام خواهد شد.

اما شماری از سیاسیون می‌گویند که در مورد این فهرست با آنان مشورت نشده است.

در حالی که ریاست جمهوری افغانستان از تکمیل شدن فهرست هیئت اشتراک‌کننده در نشست چین صحبت می‌کند، اما شماری از سیاسیون می‌گویند که تا هنوز در مورد محتوای این فهرست میان حکومت و سیاسیون اختلاف وجود دارد.

لطیف محمود، معاون سخنگوی رئیس جمهوری می‌گوید که فهرست هیئت مذاکره‌کننده برای نشست چین نهایی شده و همزمان با اعلام زمان برگزاری این نشست، همگانی خواهد شد.

آقای محمود روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی این فهرست را جامع و فراگیر خواند.

او افزود:"فهرست نهایی شده، این فهرست همه شمول و جامع است. گفتگوها یک سلسله اصول دارد. ما در مرحله آمادگی قرار داریم. به محض این که از سوی چین تاریخ گفتگوها اعلام شد، ما نیز فهرست را همگانی خواهیم کرد."

این سخنان در حالی بیان می‌شود که در دو روز اخیر یک فهرست ۲۷ نفری که گفته می‌شود اعضای هیئت اشتراک‌کننده در نشست چین هستند، در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

پرچم ملی کشور چین
پرچم ملی کشور چین

اما لطیف محمود معاون سخنگوی رئیس جمهوری می‌گوید که این فهرست نادرست است.

در همین حال یکی از سیاسیون مطرح افغانستان که نخواست نامش ذکر شود، به رادیو آزادی گفت: "در مورد ریاست هیئت اشتراک‌کننده در نشست چین هنوز میان حکومت و سیاسیون اختلاف جدی وجود دارد."

او افزود: "حکومت می‌کوشد یک مقام حکومتی ریاست تیم مذاکره‌کننده نشست میان افغان‌ها در چین را برعهده داشته باشد، اما سیاسیون تأکید دارند که یکی از چهره‌های برجسته سیاسی باید به این سمت گماشته شود."

در این حال سید اسحاق گیلانی عضو پیشین ولسی جرگه می‌گوید که در مورد فهرست هیئت مذاکره‌کننده که ریاست جمهوری از نهایی شدن آن سخن می‌گوید با تمام احزاب و سیاسیون مشوره نشده است.

اسحاق گیلانی عضو پیشین ولسی جرگه
اسحاق گیلانی عضو پیشین ولسی جرگه

آقای گیلانی افزود: "در نزد داکتر صاحب غنی سه یا چهار حزبی که از زمان جهاد فعالیت دارند و تمام امتیازات را به دست می‌آورند مهم است. به نظر من، اگر در این زمینه کار چنین پیش برود، به نتیجه دست نخواهیم یافت. بهتر این است که با تمام اقشار مشوره صورت گیرد."

هرچند هنوز زمان دقیق برگزاری نشست چین مشخص نشده، اما پیش از این مقام‌های حکومتی افغانستان گفته‌اند که تعداد هیئت اشتراک‌کننده در این نشست محدود خواهد بود و از دولت افغانستان نمایندگی می‌کند.

طالبان از قبل برای اشتراک در نشست میان افغان‌ها در پکینگ اظهار آمادگی کرده‌اند.

نشست صلح میان افغان‌ها در چین، این روزها درکنار روند انتخابات به یکی از داغ‌ترین موضوع‌های بحث در رسانه‌های افغانستان مبدل شده است.

XS
SM
MD
LG