لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۵۲

غنی: افغانستان بیش از هر زمانی به برقراری صلح نزدیک‌ است


محمداشرف غنی ​رئیس جمهوری افغانستان ۱۹ اگست ۲۰۱۹

محمداشرف غنی ​رئیس جمهوری افغانستان گفت که کشورش در حال حاضر بیش از هر زمانی دیگر به برقراری صلح نزدیک‌تر است.

محمداشرف غنی در مراسمی به مناسبت میلاد پیامبر اسلام در قصر ریاست جمهوری تأکید کرد که برقراری صلح بدون تأمین عدالت امکان‌پذیر نیست.

در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی افغانستان در مراسم دیگری به همین مناسبت گفت اگر به روش پیامبر عملی شود، مشکلات عمده کشور حل می‌شود.

محمداشرف غنی که به مناسبت گرامی داشت از روز تولد حضرت محمد پیامبر خدا در کابل سخنرانی می‌کرد گفت افغانستان نسبت به هر زمان دیگری به صلح نزدیک شده است.

او گفت: "صلح از رهنمودهای مهم حضرت محمد است و باید مسلمانان آن را عملی کنند."

به گفته رئیس جمهور افغانستان، صلح و عدالت بخشی از سیرت پیامبر اسلام است.

او افزود: "ما نسبت به هر زمان دیگر به صلح نزدیک شده‌ایم. کار مهم دولت در حال حاضر این است که آتش جنگ را خاموش کند. در این راه برای کامیابی به هر جناحی نیاز است تا ارشادات و سیرت پیامبر اسلام را مطالعه کنند."

در مراسمی که به مناسبت میلاد پیامبر اسلام در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، در کنار رئیس جمهور شماری از عالمان دین نیز صحبت و بر تامین صلح در کشور تاکید کردند.

در همین حال، مراسم دیگری نیز به همین مناسبت در با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی در مقر ریاست اجرائیه برگزار شد.

آقای عبدالله در این مراسم گفت اگر براسا سیره پیامبر اسلام عمل شود، بخش بزرگی از مشکلات کنونی افغانستان حل خواهد شد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان
عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان

او افزود: "تصامیم بزرگی پیامبر خدا در مسایل صلح گرفته بود. اگر به گوشه‌های روش و رفتار پیامبر خدا هم عمل شود، یک مشکل بزرگ افغانستان حل می‌شود."

افغانستان حدود چهار دهه می‌شود که در جنگ است و اخیراً حکومت افغانستان گفته که برای پایان دادن به این جنگ تلاش‌هایی در سطح کشور، منطقه و جهان صورت گرفته است.

حکومت افغانستان می‌گوید برای آغاز گفتگوهای صلح باید طالبان دست از جنگ بر دارند و به آتش‌بس تن دهند.

از جانب دیگر، گروه طالبان هرچند تا حال حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نشده، اما این گروه همواره گفته که صلح یکی از اولویت‌هایش برای ختم جنگ در این کشور است.

XS
SM
MD
LG