لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۶

خبر ها

ترمپ متن مکالمه تیلیفونی خود با زلنسکی را نشر می‌کند

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا

رئیس جمهوری امریکا می‌گوید متن مکالمۀ تیلیفونی نخست خود با رئیس جمهوری اوکراین را تا پایان این هفته نشر می‌کند.

این مکالمه به تاریخ ۲۱ اپریل هنگامی‌که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور انتخاب شد، صورت گرفته است.

دونالد ترمپ در پیام توییتر دیروز خود نوشت: "به‌خاطری که شفاف‌ترین رئیس جمهور در تاریخ باشم من در این هفته متن اولین و مهم‌ترین مکالمه تیلیفونی خود با رئیس جمهور زلنسکی را نشر می‌کنم."

دونالد ترمپ این مطلب را در حالی اعلان می‌کند که قرار است دموکراتان فردا در کانگرس ضمن تحقیقات خود برای استیضاح ترمپ به نشست‌های استماع علنی رو آورند.

یک مکالمه تیلیفونی ترمپ با زلنسکی که به تاریخ ۲۵ جولای صورت گرفته در محور این تحقیقات قرار دارد.

دموکراتان بررسی می‌کنند که آیا ترمپ به‌خاطر تحقیقات در بارۀ یک رقیب سیاسی خود رئیس جمهور اوکراین را زیر فشار قرار داده است یا نه.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

افغانستان می‌تواند نیازمندی داخلی‌اش را در قسمت سمنت مرفوع سازد

نشان وزارت معادن و پترولیم افغانستان

وزارت معادن و پترولیم افغانستان طرحی را روی دست دارد که بر اساس آن بتواند نیازمندی داخلی‌اش را در قسمت سمنت مرفوع سازد.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که فابریکات فعلی سمنت کشور ظرفیت تولید ۱۲هزارمتریک تن سمنت را دارند و با سرمایه‌گزاری بیشتر در این زمینه؛ کشور از نگاه سمنت به خود کفایی خواهد رسید.

او گفت که باشرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در کارخانه‌های تولید سمنت گفتگوها پیش رفته و در آینده نزدیگ عقد قرارداد خواهد شد.

با وجودی که در افغانستان ۴ کارخانه بزرگ تولید سمنت وجود دارد اما این کشور هنوزهم بیشترین سمنت مورد نیاز‌اش را از پاکستان و ایران وارد می‌کند.

هشدار اتحادیۀ مواد خوراکی افغانستان از احتمال کمبود گندم در کشور

فضل‌الرحمان مسئول این اتحادیه می‌گوید که اگر حکومت برای خریداری آرد و گندم از کشورهای منطقه دست به‌کار نشود ممکن با آمدن زمستان افغان‌ها با مشکل کمبود گندم روبه‌رو شوند.

او افزود: "ما که مشاهده می‌کنیم در سطح جهان هم یک چیزی مشکلات در قسمت آرد است ما توجه دولت را می‌خواهیم اگر دولت توجه نکند ممکن در قسمت آرد مشکلات ایجاد شود."

او افزود که اکنون افغانستان تنها از قزاقستان گندم و آرد وارد می‌کند و پاکستان بنابر کمبودی که خودش در قسمت آرد دارد صادراتش را متوقف نموده است.

اما وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که گندم للمی و آبی امسال در این کشور ۴۲ درصد افزایش داشته است.

اکبر رستمی سخنگوی این وزارت می‌گوید که حاصلات گندم امسال به بیش از پنج‌ میلیون تن می‌رسد و با رسیدن گندم کمکی هند نیاز به خریداری بیشتر گندم محسوس نمی‌شود.

او افزود: "در ذخایر استراتیژیک خود یک مقدار گندم داریم ۷۵ هزار تن گندم هند هم می‌رسد بناءً فعلا نیاز نیست که گندم بیشتر خریداری کنیم."

نیاز سالانۀ افغانستان به گندم ۶میلیون متریک تن گفته می‌شود و وزارت زراعت می‌گوید که کمبود گندم در سال روان در حدود ۹۰۰ هزار متریک تن خواهد بود.

'ولی‌عهد عربستان به اقارب حادثه فلوریدا ابراز تسلیت کرد'

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

ولی‌عهد عربستان سعودی در صحبت تلفونی با رئیس جمهورامریکا، مراتب همدردی و تسلیت خود را با اقارب قربانیان حادثه تیراندازی روز جمعه در یک پایگاه نظامی امریکا شریک ساخت.

آژانس خبررسانی عربستان سعودی می‌گوید که شهزاده محمد بن سلمان از هرنوع همکاری وارائه معلومات به ارتباط این قضیه به‌رئیس جمهور ترمپ اطمینان داد.

تحقیق کننده‌گان امریکایی به این باوراند که قتل سه نفر ازسوی یک محصل قوای هوایی عربستان در یک پایگاه نظامی امریکا در فلوریدا یک حادثه انفرادی بوده است.

هشت نفر دیگر در این تیراندازی زخمی شده اند.

پولیس فدرال امریکا دیروز گفت که محمد الشمرانی ۲۱ ساله درجریان حادثه از سوی پولیس کشته شد.

وزیر دفاع امریکا دیروز دستور داد که تدابیر امنیتی در پایگاه‌ها و سوابق سربازانی خارجی که در امریکا آموزش می‌بینند به‌گونه دقیق بررسی شود.

شمار جان‌باختگان رویداد آتش‌سوزی در اوکراین به ۱۰ تن رسید

آرشیف

شمار جان‌باختگان رویداد آتش‌سوزی در یک فاکولتۀ تخنیکی در شهر ساحلی اودیسه در اوکراین به ده نفر رسید.

ادارۀ حالات اضطراری اوکراین دیروز گفت ۵ جسد دیگر هم در بقایای ساختمان دریافت شد ویک تن از کارمندان نجات که زخمی شده بود درشفاخانه جان داد.

این آتش‌سوزی روز چهارشنبه گذشته درمنزل سوم ساختمان فاکولتۀ اقتصاد وقانون رخ داد که به تدریج به یک مساحت ۴۰۰۰ مترمربع گسترش یافت و حدود ۳۰ نفر دیگر را زخمی کرد.

صدراعظم اوکراین گفته است که هشت نفر هنوز هم ناپدید شده اند.

در بارۀ این حادثه تحقیقات جنایی آغاز شده است.

رئیس جمهور ویلادیمیر زلنسکی روز گذشته را به‌خاطر قربانیان ماتم ملی اعلام کرد.

سربازان اردوی ملی در هلمند هدف حمله انتحاری قرار گرفتند

خبر عاجل

یک مقام ولایت هلمند خبر می‌دهد که سربازان اردوی ملی در هلمند هدف حمله انتحاری قرار گرفتند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند به رادیو آزادی می‌گوید حمله توسط یک موتر مازدا در ولسوالی نادعلی این ولایت بالای یک تولی اردوی ملی صورت گرفته است و پس از این انفجار صدای فیر نیز شنیده می‌شود. آقای زواک در مورد تلفات این رویداد چیزی نمی‌گوید، اما یک منبع اردوی ملی که نمی‌خواهد از وی نام برده شود به رادیو آزادی می‌گوید که در این رویداد ۸ سرباز اردوی ملی کشته شده و ۲ تن دیگر زخمی اند.

تا کنون مسئولیت این رویداد را کسی یا گروهی بر عهده نگرفته است.

رهبران روسیه و اوکراین امروز در پاریس باهم دیدار خواهند داشت

ویلادیمیر پوتین ر ئیس جمهور روسیه و همتایی اوکراینی‌اش ولادیمیر زیلنسکی

رهبران روسیه و اوکراین قرار است امروز در پاریس باهم ملاقات کنند.گفتگومیان ویلادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و همتایی اوکراینی‌اش ولادیمیر زیلنسکی روی حل نزاع در شرق اوکراین متمرکز خواهد بود.

در جنگ ۵ ساله میان جدایی‌طلبان طرفدار مسکو و نیروهای دولتی در شرق اوکراین، بیش از ۱۳ هزار نفر کشته شده اند.

رهبران فرانسه و آلمان زمینه این ملاقات را فراهم ساخته اند.

این نخستین ملاقات میان روسای جمهور روسیه و اوکراین بعد از سال ۲۰۱۶ خواهد بود.

با این‌که مسکو به جدایی طلبان در شرق اوکراین کمک‌های نظامی‌، اقتصادی وسیاسی فراهم کرده است ولی بازهم مداخله مستقیم خود درجنگ را رد می‌کند.

صدراعظم پیشین لبنان بار دیگر نامزد کرسی صدرات شده است

سعد حریری صدراعظم پیشین لبنان

سعد حریری صدراعظم پیشین لبنان که حدود دو ماه پیش به دنبال تظاهرات وسیع ضد حکومتی از کرسی‌اش استعفاء داده بود، بار دیگر وارد میدان شده و مجدداً نامزد کرسی صدرات شده است.

این اقدام حریری که سنی است دیروز بعد از آن صورت گرفت که سمیر خطیب یک تاجر سنی که قبلاً خودش را برای کرسی صدارت و برخورد با بحران اقتصادی لبنان نامزد کرده بود، از کاندیداتوری‌اش منصرف شد.

براساس سیستم تقسیم قدرت در لبنان، صدراعظم این‌کشور باید سنی باشد.

سعد حریری به تاریخ ۲۹ اکتوبر بعد از تظاهرات وسیع مردمی علیه طبقه سیاسی لبنان به دلیل فساد گسترده دولتی، از صدارت کنار رفت.

حریری پس از اعلام استعفایش تا به گزینش صدراعظم جدید، به حیث سرپرست صدارت باقی مانده است.

'عربستان به روند جدایی دروازه‌های ورودی برای مردان و زنان خاتمه داد'

آرشیف

عربستان سعودی به روند طولانی‌مدت جدا بودن دروازه‌های ورودی رستورانت‌ها برای مردان و زنان خاتمه داد.

این اقدام که بر اساس آن تبعیض میان مردها و زنان و جدایی آنها در محلات عمومی پایان میابد، دیروز با نشر یک اعلامیه از سوی وزارت امور شهرها و دهات عربستان سعودی اعلام شد.

این تصمیم همچنان در برگیرنده کافی‌شاپ‌ها، مراکز تفریحی و سالون‌های عروسی است.

زنان و مردانی‌که با هم خویشاوندی ندارند از ده‌ها سال به این‌طرف در عربستان سعودی اجازه حضور در عین محلات عمومی مانند رستورانت‌ها را نداشتند.

عربستان سعودی در دو سال گذشته اصلاحات مهم اجتماعی و اقتصادی را به ابتکار ولیعهد جوان این‌کشور محمد بن سلمان وارد نموده است که بخشی از دورنمای ریاض برای سال ۲۰۳۰ می‌باشد.

زنان سعودی سال گذشته اجازه راننده‌گی یافتند و چند ماه پیش رفتن زنان به دیسکوتیک‌ها نیز مجوز یافت.

روحانی: ایران سال آینده اتکاء کمتر به عواید نفت خواهد داشت

حسن روحانی رئیس جمهور ایران

حسن روحانی رئیس جمهور ایران می‌گوید براساس یک طرح جدید بودیجوی، به هدف مقابله با تحریمات تجارتی امریکا علیه ایران، کشورش سال آینده اتکاء کمتر به عواید نفت خواهد داشت.

آقای روحانی که دیروز در مراسم گشایش پارلمان کشورش صحبت می‌کرد گفت: "این بودیجه پیشنهادی علیه حد اکثر فشارها و تحریمات ایالات متحده بر ایران مقاومت خواهد کرد."

او از اقدامات دیگری هم یادکرده و گفت: "مبنای بودیجهء ما بر مبنای همچنان فشار حد اکثری و ادامه تحریم امریکاست. این به این معنا نیست که دولت قدم‌های دیگری را بر ندارد."

بعد از آنکه دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در تابستان سال گذشته از توافق‌نامه هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران خارج شده و تحریمات بر ایران، به شمول تحریمات بر سکتور نفتی "این‌کشور" از سر گرفت، ایران با بحران اقتصادی جدی مواجه بوده است.

رسانه‌های ایران به‌شمول آژانس خبری نیمه رسمی تسنیم گزارش داده اند که بودیجه پیشنهادی جدید، حاوی افزایش مالیات، فروش بعضی ملکیت‌های دولتی و تقویت اسهام دولتی است. از اظهارات دیروز رئیس جمهور روحانی معلوم نشد که آیا این اقدامات پیشنهادی می‌تواند خلاء اتکاء کمتر ایران بر صادرات نفت را پر کند یا خیر؟

روحانی افزود که ایران همچنان از یک قرضه ۵ میلیارد دالری از روسیه که تازه نهایی می‌شود نیز استفاده خواهد کرد. او افزود، امریکا و اسرائیل با وجود تلاش‌های شان برای تضعیف ایران توسط تحریمات، ناامید خواهند شد.

در کنفرانس قلب آسیا روی صلح و رفاه افغانستان و منطقه صحبت می‌شود

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

در هشتمین کنفرانس بنام قلب آسیا پروسه استانبول روی صلح و رفاه افغانستان و منطقه صحبت می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت: "این کانفرانس امروز (دوشنبه ۹ دسمبر) از سوی رئیس جمهور افغانستان محمداشرف غنی و همتای ترکی‌اش رجب طیب اردوغان گشایش میابد."

دراین نشست وزرای خارجه ۱۵ کشور دخیل در پروسه استانبول، نماینده‌گان شانزده کشور کمک‌کننده و دوازده سازمان منطقوی و جهانی شرکت می‌کنند.

قرار است در پایان این کانفرانس اعلامیه مشترکی با تعهدات جدید صادر شود.

پروسه استانبول در سال ۲۰۱۱ به هدف همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی منطقه‌ای برای ایجاد یک افغانستان باثبات در قلب آسیا آغاز شد.

اقارب محافظان کشته‌شده ناکامورا از حکومت افغانستان خواهان کمک شده اند

اقارب محافظان کشته شده داکتر تیتسو ناکامورا از حکومت افغانستان خواهان کمک شده اند.

داکتر ناکامورا که رئیس یک موسسه جاپانی در افغانستان بود به روز چهارشنبه گذشته همراه با راننده، سه محافظ و یک همکارش از سوی افراد مسلح ناشناس در جلال آباد به قتل رسیدند.

ولس خان پدر سید رحیم یکی از محافطان کشته شده ناکامورا به رادیو آزادی گفت نواسه‌هایش به کمک نیاز دارند.

پسرم به تنهایی کار می‌کرد و شهید شد، فرزندانش حال بی‌سرپرست شده اند، نمی‌دانم چی خواهد شد؟ حکومت باید کاری کند.

داکتر تیتسو ناکامورا بعد از حمله افراد مسلح بر موتر حامل‌اش در راه شفاخانه جان داد ولی راننده، سه محافظ و یک همراه وی جابه‌جا جان دادند.

جنازه ناکامورا دیروز به جاپان رسید و شماری از افغان‌های مقیم در جاپان برای ادای احترام در میدان هوایی که جسد ناکامورا به آن انتقال یافت، تجمع نموده بودند.

اسپر: دست‌یابی به یک توافق سیاسی، ختم جنگ ۱۸ساله افغانستان است

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا می‌گوید، یگانه راه رسیدن به ختم جنگ هژده‌ساله افغانستان، دست‌یابی به یک توافق سیاسی میان حکومت افغانستان، طالبان و امریکا است.

آقای اسپر این موضوع را در صحبتی با فاکس نیوز ابراز داشته و گفت: "شما از افغانستان یاد کردید. ما در آنجا هژده یا نزده سال است که حضور داریم. یگانه راه پیشرفت یک توافق سیاسی است. اگر ما با حکومت افغانستان و طالبان به یک توافق سیاسی برسیم که یقینی سازد افغانستان دیگر پناهگاه امن برای تروریستان نیست، کاری خوب خواهد شد. این برای ما اجازه خواهد داد تا نیروهای خود را برای معامله با دو کشوری بیکار سازیم که از ناحیه آن‌ها در درازمدت نگرانی داریم.

اشاره آقای اسپر از دو کشور، "چین" و "روسیه" بود.

این اظهارات وزیر دفاع امریکا در حالی ایراد شده که نماینده‌گان امریکا امروز برای سومین روز پیهم با طالبان در دوحه مرکز قطر، گفتگو می‌کنند.

براساس معلومات وزارت خارجه امریکا، این‌بار بحث‌ها روی کاهش خشونت‌ها و هموار شدن راه برای گفتگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس تمرکز دارد.

سهیل شاهین سخگنوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، دیشب در صفحه توییترش نوشته بود: "اگر موافقت‌نامه صلح با امریکا امضاء شود، آن‌ها فرصت خروج به نیروهای خارجی از افغانستان را فراهم خواهند ساخت."

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان از روز شنبه به این‌طرف با طالبان در قطر صحبت می‌کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در هشتم ماه سپتمبر گفتگوهای حدود یک‌ساله نماینده‌گان کشورش با طالبان را لغو کرد ولی در سفر اخیرش به کابل اعلام کرد این مذاکرات دوباره آغاز شده اند.

گفت‌وگو میان مقامات امریکایی و طالبان در قطر ادامه می‌یابد

آرشیف، مقامات امریکایی و نماینده های طالبان حین گفت‌وگو در قطر. February 26, 2019

گفت‌وگو میان مقامات امریکایی و طالبان که دیروز شنبه در قطر ازسرگرفته شد امروز یکشنبه نیز ادامه می‌یابد.

زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا دیروز با نمایندگان طالبان در دوحه ملاقات کرد.

گفت‌وگو میان جانبین، بعد از چندین ماه، در ماه سپتمبر گذشته به دنبال یک حمله طالبان در کابل که در نتیجه یک سرباز امریکایی و چندین نفر دیگر کشته شد قطع شده بود.

دفتر مطبوعاتی آقای خلیلزاد به رادیو آزادی گفت که در این گفت‌وگوها که دیروز شنبه از سرگرفته شد بیشتر روی کاهش جنگ که منجر به آغاز گفت‌وگوی بین‌الافغانی و آتش‌بس شود تمرکز می‌شود.

ملاعبدالغنی برادر جانب طالبان را در این گفت‌وگو رهبری می‌کند.

جسد ناکامورا به توکیو رسید

جسد داکتر تتسو ناکامورا حین انتقال به طیاره در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی.

جسد امداد رسان جاپانی تتسو ناکامورا امروز یکشنبه به توکیو رسید.

طیارۀ حامل تابوت او که همسر و دختر وی آنرا را همراهی می‌کردند در میدان هوایی ناریتا در نزدیکی شهر توکیو به زمین نشست.

آقای ناکامورا که تابعیت افتخاری افغانستان را نیز داشت روز چهارشنبه با پنج تن از محافظان افغان خود در جلال آباد کشته شد.

قتل او واکنش شدید افغان‌ها را به دنبال داشته است.

حسن روحانی بودجه پیشنهادی خود را به پارلمان تقدیم کرد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

رئیس جمهور ایران چیزی که آنرا بودجه مقاومت در برابر تحریم‌ها خواند امروز یکشنبه به پارلمان تقدیم کرد. حسن روحانی گفت که یک قرضۀ احتمالی چندین میلیارد دالری از روسیه یک منبع کلیدی عایدات خواهد بود.

رئیس جمهور روحانی افزود که در این بودجه کمترین اتکا به عایدات نفت در نظر گرفته شده است.

او گفت: "طبق گزارش‌ها بودجۀ پیشنهادی روحانی برای سال آینده تقریباً چهل میلیارد دالر است و نسبت به امسال ۲۰ فیصد افزایش دارد.

این بودجۀ پیشنهادی برای سال شمسی آینده در حالی مطرح می‌شود که فشار تحریم‌های امریکا افزایش یافته و ایرانی‌ها هنوز هم از تأثیرات سرکوب مرگبار تظاهرات خیابانی ماه گذشته که به دنبال بالا رفتن قیمت تیل بوقوع پیوست نرسته اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG