لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۶

کمیسیون انتخابات با نمایندگان دسته‌های انتخاباتی گفتگو کرد


نشست کمیسیون انتخابات با نمایندگان دسته‌های انتخاباتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به‌هدف پایان دادن به اعتراض برخی از دسته‌های انتخاباتی، نشستی را با نمایندگان این دسته‌ها روز پنجشنبه (۲۳ عقرب) برگزار کرد.

این در حالی‌است که قرار بود "این کمیسیون" دیروز نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند اما اعلام این نتایج برأی بار دوم به تاخیر افتاد.

در همین حال دسته انتخاباتی ثبات و همگرأیی به رهبری عبدالله عبدالله می‌گوید که معلومات کمیسیون انتخابات قناعت‌بخش نبود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز نتوانست به دلیل مخالفت شماری از دسته‌های انتخاباتی، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

این کمیسیون در تلاش برأی رفع اعتراض‌های دسته‌های انتخاباتی، نشستی را با شماری از تیم‌های انتخاباتی برگزار کرد.

حبیب الرحمٰن ننگ رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات دیشب به رادیو آزادی گفت که در این نشست در مورد حدود ۲۴۰ هزار رأی که در باره آن اعتراض وجود دارد، وضاحت داده شد.

به گفتۀ آقای ننگ، در این نشست نمایندگان تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله‌، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل اشتراک کرده بودند.

وی افزود: "کمیسیون انتخابات همراه ایشان [تیم‌های انتخاباتی] وعده کرده بود که برأیشان وضاحت می‌دهد و این بحث تقریباً امروز ساعت دونیم بعد از ظهر آغاز شد و تا هشت شب ادامه یافت. تمام معلومات با آنها شریک ساخته شد."

او گفت که بعد از این تمام تصامیم به بورد کمیسیون انتخابات بر می‌گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید ، تا زمانی‌که روند بازشماری آرأی ۸۲۵۵ محل در ۳۴ ولایت تکمیل نشود، نتایج ابتدایی انتخابات اعلام نخواهد شد.

این روند به روز چهارشنبه توقف داده شد.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است تصمیم در بارۀ توقف پروسۀ تفتیش و بازشماری آرا به‌هدف رسیده‌گی به اعتراضات و نگرانی‌های برخی احزاب سیاسی، نامزدان و نهاد‌های جامعه مدنی اتخاذ شده است.

در همین حال نور رحمان اخلاقی مسئول بخش نظارت تیم انتخاباتی ثبات و همگرأیی به رهبری عبدالله عبدالله می‌گوید که معلومات ارائه شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات قناعت‌بخش نبود.

نور رحمان اخلاقی مسئول بخش نظارت تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله
نور رحمان اخلاقی مسئول بخش نظارت تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله

آقای اخلاقی دیشب به رادیو آزادی گفت: " اساسی‌ترین مشکل [۲۴۲۳ صندوق رأی] است، ۱۳۷هزار رأی که از سوی یک منبع مبهم افزوده شده و هنوز هیچ تشریح در این باره ارائه نشده روی آن بحث شد."

به همین ترتیب در بارۀ ۱۰۲ هزار رأی خارج از زمان رأی‌دهی و معیار تفکیک عکس صحبت شد. قرار شد که فردا یک جلسۀ فنی برگزار شود.

پیشرفت قابل ملاحظه که بتواند وضعیت جدید را به وجود آورد حاصل نشده است."

دسته‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت‌الله نبیل و شماری از دسته‌های انتخاباتی دیگر با روند تفتیش و بازشماری آرا مخالفت کرده اند.

تیم ثبات و همگرأیی گفته است که نخست باید سرنوشت حدود ۳۰۰ هزار رأی به گفتۀ این تیم [نامعتبر] روشن شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شد.

قرار بود که نتایج ابتدایی "این انتخابات" دیروز (۲۳ عقرب) اعلام می‌شد اما برأی بار دوم به تاخیر افتاد.

کمیسیون مستقل انتخابات هنوز تاریخ جدید را برأی اعلام این نتایج مشخص نکرده است.

XS
SM
MD
LG