لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۲

امریکا: تظاهرات اخیر در ایران صدای مردم برای تغییر است


تظاهرات در ایران

سفیر امریکا در امارات متحده عربی تحولات اخیر در ایران را صدای مردم این کشور برای تغییر خوانده‌است.

جان رکولتا سفیر امریکا در امارات متحده عربی دیروز در دُبی در صحبت با اسوشیتد پرس در عکس‌العمل به تظاهرات ایران گفت: "ما خواهان تغییر رژیم نیستیم، ما مردم ایران را خواهیم گذاشت خود برای آینده‌شان تصمیم بگیرند، ولی آینده آن‌ها این است که بخشی از جامعه جهانی باشند. فکر می‌کنم مردم از یأس‌شان سخن می‌گویند، آن‌ها آزادی می‌خواهند، آن‌ها خواهان دستیابی به بازار‌های آزاد جهان اند. انکشافاتی را که می‌بینید به این معناست که مردم ایران به حکومت می‌گویند خواهان تغییر اند."

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران می‌گوید، از تصمیم حکومت در مورد افزایش قیمت نفت حمایت می‌کند.

او تظاهرات جاری در کشورش را که در اعتراض به این اقدام حکومت به راه افتاده است مورد انتقاد قرارداد، تظاهراتی که در آن صدها تن بازداشت شده‌اند و از کشته شدن چند تن نیز گزارش شده‌است.

این اظهارات خامنه‌ای به دنبال آن صورت گرفت که زدوخوردها میان تظاهر کننده‌های ایرانی و پولیس ضد آشوب در بعضی نقاط ایران رخ داد.

آژانس خبری نیمه رسمی فارس دیروز گزارش داد که حدود ۱۰۰۰ تن در سراسر این کشور در رابطه با تظاهرات دستگیر شده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌‌ای که در اولین عکس‌العملش به اعتراضات در مورد بلند رفتن قیمت نفت در ایران سخن می‌گفت افزود، با آن‌که در این خصوص زیاد نمی‌داند، ولی از تصمیم سران حکومت حمایت می‌کند و باید این تصمیم اجرا شود.

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران
آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران

او گفت: "اگر تصمیم گرفته می‌شود بحث حکومت نیست، اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم."

گفته شده‌است تظاهرات سه روز گذشته در نقاط مختلف ایران، تلفاتی هم در پی داشته است. تا پیش از اظهارات آیت‌الله خامنه‌‌ای، گزارش‌های رسمی تنها کشته شدن یکی از معترضان در منطقه سیرجان را به روز جمعه تأیید کرده بود، ولی ناوقت دیروز اسدالله عباسی یک مقام ارشد ایران از کشته‌شدن یک تن از معترضان در منطقه شهریار خبر داد. گفته شده‌است یک مأمور پولیس در کرمانشاه هم کشته شده‌است.

گزارش‌های غیر رسمی حاکی از کشته شدن ده‌ها نفر در شهرهای اصفهان، بهبهان، کرمانشاه، کرج و شیراز است.

XS
SM
MD
LG