لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۶

صدیقی: ترمپ و غنی روی مذاکرات صلح با محوریت کابل تأکید کردند


صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که رئیس جمهور امریکا در گفت‌وگو با محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بر حضور محوری حکومت افغانستان در مذاکرات صلح تأکید کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفته که حکومت امریکا در مورد توافقی جدید با گروه طالبان کار می‌کند.

آقای ترمپ اخیراً در مصاحبه ای با تلویزیون فاکس نیوز گفته که حکومتش بر سر توافقات جدیدی با گروه طالبان طالبان کار می‌کند.

در همین حال یک منبع معتبر در ارگ ریاست جمهوری به رادیوی آزادی گفت که پس از این هر گونه مذاکرات در پیوند به صلح با مشورۀ حکومت‌های افغانستان و امریکا صورت می‌گیرد.

واکنش حکومت افغانستان به تازه‌ترین اظهارات رئیس جمهور امریکا در بارۀ کار بر سر توافق جدید با طالبان.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا می‌گوید که حکومتش روی یک توافق جدید با طالبان کار می‌کند.

رئیس جمهور امریکا در گفت‌وگویی ویژه‌ با فاکس نیوز به روز جمعه با بیان این موضوع گفت که در کنار کار روی صلح، شمار نیروهای نظامی کشورش را در افغانستان کاهش می‌دهد.

آقای ترمپ پیش از این هم اعلام آتش‌بس در افغانستان را پیش‌شرط آغاز گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده و بر محوریت حکومت افغانستان در روند صلح تأکید کرده بود.

اما دیدگاه ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات آقای ترمپ چیست؟

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری به رادیوی آزادی گفت: " تأکید آقای ترمپ بر این بود که شمولیت حکومت افغانستان و در بحث صلح محور اصلی، که باید حکومت افغانستان باشد، و این از موارد اصلی است و هر دو طرف روی آتش‌بس به عنوان اصلی اساسی تأکید کرده اند."

آقای صدیقی به گونۀ مشخص در این باره چیزی نگفت.

اما یک منبع معتبر در ارگ ریاست جمهوری که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، به رادیوی آزادی گفت که پس از این هر گونه مذاکرات در پیوند به صلح با مشورۀ حکومت‌های افغانستان و امریکا صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور امریکا پیش از این هفتۀ گذشته و به تاریخ ۲۹ عقرب در جریان سفرش به امارات متحدۀ عربی با رئیس جمهور غنی تماس تلفونی داشت.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان
محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در مورد این گفت‌وگوی تلفونی گفته که رئیس جمهور غنی در این گفت‌وگو به رئیس جمهور امریکا در بارۀ طرح صلح هفت ماده‌یی حکومت معلومات داده و آقای ترمپ هم بر اعلام آتش‌بش به عنوان پیش‌شرط اصلی روند گفت‌وگوهای صلح تأکید کرده است.

گروه طالبان تا به این دم موضوع گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان را رد کرده است.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی که در واکنش به اظهارات رئیس جمهور امریکا فرستاده، گفت است:

" توافقنامه مکمل شد. در ۹ دور مذاکرت مکمل شد. پس از آن روی میکانیزم تطبیق آن کار شد، اکنون چیزی که باقی مانده است این است که باید امضا شود و اگر امریکا حل مسالۀ افغانستان را می‌خواهد، امضای این توافقنامه به کار است."

در مذاکرات قبلی صلح، نمایندگان طالبان و امریکا بر سر یک توافقنامۀ صلح نزدیک شده بودند.

اما دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا در ماه سپتمبر و پس از حمله انتحاری در شش درک کابل که در آن ۱۲ تن به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند، گفت‌وگو با طالبان را متوقف کرد.

احتمالا تبادلۀ انس حقانی، حافظ رشید و مالی، سه تن از اعضای ارشد گروه طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان بحث گفت‌وگوهای صلح را تازه کرده است.

XS
SM
MD
LG