لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۰

روزنامه‌های کابل 'احتمال رفتنِ انتخابات به دور دوم' را بررسی کرده‌اند


برخی از روزنامه‌های چاپ کابل
  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که دور دوم انتخابات باید تحت نظر "اداره‌ای بی‌طرف" انجام شود.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که تأخیر در اعلام نتایج و تنش‌ها میان تیم‌های انتخاباتی نگرانی‌های زیادی به میان آورده و به اعتبار کمیسیون هم آسیب رسانده است.

به باور سرمقاله‌نویس، اگر تنش میان نامزدان حل نشود، کشور به سوی بحرانی دیگر گذار خواهد کرد.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد سرمقاله خود را به بررسی روند صلح افغانستان اختصاص داده است.

این روزنامه می‌نویسد که حکومت علاوه بر آماده کردن طرح هفت ماده‌ای، سه زندانی شبکه حقانی را هم آزاد کرد و اکنون برای شرکت در نشست چین آمادگی می‌گیرد که در آن برای نخستین بار با گروه طالبان مذاکره می‌کند.

اما به باور سرمقاله‌نویس هیواد، تلاش‌ها برای به چالش کشیدن این نشست نیز ادامه دارد. هیواد می‌نویسد که آن‌عده از گرو‌ه‌هایی که به تعبیر نویسنده، از صلح "هراس" دارند، می‌خواهند که در برابر این تلاش‌های حکومت مانع ایجاد کنند.

نویسنده هیواد همچنین معتقد است که صلح افغانستان برای کشورهای منطقه و جهان نیز اهمیت دارد و به همین دلیل، جامعه جهانی و کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان و موضع حکومت در زمینه حمایت می‌کنند.

هیواد در ادامه سرمقاله خود افزوده که نشست چین با همین دیدگاه برنامه‌ریزی شده و جامعه جهانی، امریکا، ملل‌متحد به خصوص اروپا در کنار افغانستان به هدف حفظ منافع کشورهای منطقه خواهان صلح هستند.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله خود به بررسی وضعیت زندگی آوارگان داخلی پرداخته است. روزنامه افزوده که تنها در سال جاری ۳۷۵ هزار تن در اثر جنگ‌ها در داخل کشور آواره شده‌اند.

روزنامه سرخط می‌نویسد که جنگ جاری چهار دهه نه‌تنها جان صدها هزار تن را گرفته، بلکه به همین تعداد خانواده‌ها را نیز آواره کرده‌است.

سرخط افزوده که با توجه به گزارش اخیر ملل‌متحد آمده که این تعداد از افغان‌ها به دلیل جنگ میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح از مناطق خود آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG