لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۴

افغانستان

در عملیات نیروهای خاص در هلمند، ۱۰ شورشی کشته شده است

موقعیت هلمند در نقشه افغانستان

در عملیات شب گذشتۀ نیروهای خاص افغانستان در هلمند ۱۰ نفر از طالبان کشته شده اند.

احمد بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار به رادیو آزادی گفت که دو تن دیگر از مخالفان مسلح در این عملیات دستگیرشده اند.

او افزود که این عملیات ازسوی قطعه صفر سه مستقر درکندهار درگرشک انجام شده است.

او گفت: " شب گذشته نیروهای خاص به اساس معلومات دقیق کشفی خود در مناطق بارکزی و هاشم اکا در ولسوالی گرشک یک سلسله عملیات انجام داده اند. دراین عملیات ده نفر از طالبان کشته و دوتن دستگیر شده اند."

سخنگوی والی کندهار می‌افزاید که در این عملیات چهار پناه‌گاه و وسایط طالبان ازبین برده شده و به نیروهای دولتی و افراد ملکی کدام آسیب نرسیده است.

گروه طالبان هنوز در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

از سوی دیگر خبرنگار رادیو آزادی از قول مقامات گزارش می‌دهد که درحملات هوایی نیروهای بین‌المللی در ولسوالی میوند کندهار ۹ نفر از مخالفین مسلح کشته شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به خبرنگار رادیو آزادی گفته است که این حملات درمنطقه عثمان خیل انجام شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

انفجار یک ماین در ننگرهار، جان یک کودک را گرفت و ۴ تن را زخمی کرد

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

دراثر انفجار یک ماین کنار سرک در ولسوالی خوگیانی ننگرهار، یک طفل چهار ساله کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده اند.

مقامات می‌گویند این ماین ازسوی طالبان جاسازی شده بود.

اعلامیه دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار می‌افزاید که زخمی‌ها به شفاخانه انتقال شده اند.

طالبان ۴۰ تن از باشنده‌گان جوزجان را که با خود برده بودند، رها کردند

آرشیف

طالبان ۴۰تن از باشنده‌گان ولسوالی فیض آباد جوزجان راکه سه روز پیش با خود برده بودند، صبح امروز رها کردند.

طالبان ۴۰ تن از باشنده‌گان ولسوالی فیض آباد جوزجان را که سه روز پیش در مسیر شبرغان آقچه به اتهام وابسته‌گی با یک قوماندان خیزش مردمی دراین ولسوالی با خود برده بودند، صبح امروز رها کردند.

الف شاه عطایی ولسوالی فیض آباد جوزجان به رادیو آزادی گفت که هنوزهم ۴ تن دیگر از افراد قوماندان الله‌بیرن در قید طالبان قرار دارند.

قوماندان الله‌بیرن سه روز پیش در یک حادثه ترافیکی در مسیر شبرغان اندخوی جان باخت.

او مسئولیت امنیت شاهراه شبرغان مزار را در ساحه به‌دوش داشت.

'کمیسیون انتخابات امروز در بارۀ اعلام نتایج ابتدایی فیصله خواهد کرد'

کمیسیون انتخابات افغانستان امروز دربارۀ اعلام نتایج ابتدایی و یا قسمی انتخابات ریاست جمهوری فیصله می‌کند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز در بارۀ اعلام نتایج ابتدایی و یا قسمی انتخابات ریاست جمهوری فیصله می‌کند.

یک منبع آگاه کمیسیون مستقل انتخابات که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامی از او گرفته شود، به رادیو آزادی می‌گوید که این کمیسیون فیصلۀ نهایی خواهد کرد که نتایج را به گونۀ ابتدایی و یا هم به گونۀ قسمی از ۲۷ ولایت بازشماری شده را اعلام کند.

این منبع گفت که تمام کارها در بارۀ اعلام نتایج تکمیل شده‌است، اما آنان در مورد زمان و چگونگی اعلام نتیجه امروز بحث می‌کنند.

از سوی دیگر میرزا محمد حق‌پرست یک سخنگوی این کمیسیون می‌گوید که برای اعلام نتایج به گونه کامل آماده استند، اما رهبری کمیسیون در این مورد به صورت رسمی فیصله نکرده‌است.

او افزود: "کمیسیون برای اعلام نتایج ابتدایی از لحاظ تخنیکی و مدیریتی کاملاً آماده‌گی خود را دارد و رهبری هم بین خود جلسه دارد تا یک تصمیم معقول و حقوقی در پیوند با اعلام نتایج بگیرند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات در حالی برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ابراز آماده‌گی می‌کند که رولا غنی بانوی اول کشور نیز می‌گوید کمیسیون باید جرأت بکند و نتیجه را اعلام نماید.

در این حال یکی از نهادهای ناظر انتخاباتی خواهان اعلام نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری بر اساس آرای معتبر استند.

یوسف رشید رئیس اجرائیه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان روز پنجشنبه در یک نشست خبری از اعلام نشدن نتیجۀ انتخابات از سوی کمیسیون انتقاد کرد و افزود که کمیسیون در مدیریت این روند کوتاه آمده است.

آقای رشید همچنان بر کمیسیون رسید‌گی به شکایت‌های انتخاباتی نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید که کارهای قانونی خود را فراموش کرده و تنها به‌حیث ناظر کار می‌کند.

اما کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی این ادعا‍‌ها را رد کرده و می‌گوید که کارهایش را به اساس قانون انجام می‌دهد.

رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان (فیفا) همچنان نامزدان را متهم کرد که به آرای مردم احترام نکرده و تلاش می‌کنند تا به نحوی قدرت را بدست بی‌آورند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شد، اما با گذشت دو و نیم ماه از این تاریخ تا هنوز هم سرنوشت آن روشن نیست.

افغانستان امسال ۳۳ میلیون افغانی از رهگذر گردشگری درآمد کرده‌است

جایگاه خالی مجسمه بودای ویران شده در بامیان که توسط یک زوج چینی بازنمایی شد

افغانستان امسال ۳۳ میلیون افغانی از رهگذر صنعت گردشگری درآمد کرده و بیشتر این درآمد، از سه ولایت بدخشان، بامیان و هرات به‌دست آمده‌است.

صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به رادیو آزادی گفت که امسال در حدود ۲۰۰۰ گردشگر از سه ولایت بدخشان بامیان و هرات دیدن نموده‌اند.

آقای مومند می‌گوید: "در بخش عواید ۲۸ میلیون افغانی هدف تعیین شده بود، اما ما ۳۳ میلیون افغانی به بودجۀ دولت بدست آورده ایم یعنی ما ۵ میلیون بیشتر از هدف داده شده درآمد داشته ایم."

وی افزود که علاقه‌مندی گردشگران در بخش بازدید از افغانستان در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر شده‌است.

آگاهان اقتصادی می‌گویند که گردشگری در رشد اقتصاد کشورهای در حال توسعه اهمیت فوق‌العاده‌‌یی دارد و از عناصر اصلی درآمد ناخالص ملی محسوب می‌شود.

به باور آنان در کنار درآمد؛ جلب گردشگری باعث ایجاد اشتغال برای شهروندان نیز می‌شود و تخمین زده شده که از هر ده گردشگر که وارد کشور میزبان می‌شود یک فرصت شغلی ایجاد می‌گردد.

قادر جیلانی یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت که امنیت یکی از چالش‌های جدی در برابر صنعت گردشگری در افغانستان است.

او افزود: "برای تأمین امنیت حکومت باید در هر جایی‌که امکانت تاریخی داریم پسته‌ها را ایجاد کند. ما می‌توانیم که در همه سفارتخانه‌های افغانستان در به هدف جلب توریست‌ها در مورد کشور معلومات دهیم."

او پیشنهاد می‌کند که حکومت و سکتور خصوصی باید در زمینۀ رشد صنعت گردشگری اقدامات اساسی و جدی نمایند تا افغانستان با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد بتواند از طریق این صنعت درآمد ملی خود را افزایش دهد.

کرزی: صدها میلیون دالر کمک امریکا به افزایش فساد در افغانستان کمک کرده‌است

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید صدها میلیون دالر کمک‌های امریکا به افغانستان به بیشتر شدن فساد در این کشور کمک کرد.

به‌گفته آقای کرزی این پول‌ها بدون حساب‌و‌کتاب به افغانستان سرازیر شدند.

کرزی در پاسخ به یک مطلب روزنامه واشنگتن پُست سخن گفت که نوشته است اداره سه رئیس جمهور سابق امریکا در مورد جنگ افغانستان به مردم معلومات غلط داده‌اند.

آقای کرزی دیروز در یک مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: "چرا آن‌ها ناکامی را موفقیت نشان داده‌اند؟ چرا آن‌ها مردم خود را فریب می‌دهند. اگر آن‌ها مردم خود را فریب می‌دهند با ما چه خواهند کرد؟"

در اسناد نشر شده توسط واشنگتن پُست نام رئیس جمهور سابق (حامد کرزی) هم ذکر شده که در ۱۴ سال او حکومتی را رهبری می‌کرد که با فساد آلوده بود و از منابع دولتی به منافع شخصی کار می‌گرفت.

در لغزش‌ کوه در بدخشان ۵ کارگر کشته و ده‌هاتن ناپدید شدند

راغستان بدخشان، مردم در حال بیرون آوردن جسد‌های کارگران‌ گیر مانده در زیر آوار.

مقام‌های محلی بدخشان از کشته شدن ۵ کارگر و ناپدید شدن ده‌ها تن دیگر در اثر لغزش در یک معدن طلا در این ولایت خبر می‌دهند.

نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان شب گذشته به رادیو آزادی گفت این رویداد دیروز در ولسوالی راغستان رخ داده‌است.

او افزود: "در یکی از قریه‌های ولسوالی راغستان بدخشان شماری از مردم محل مصروف کار بودند که برف آمد و کسانی‌که در این کارخانه مصروف کار بودند همه را زیر گرفت، در نتیجه گزارش‌هایی که ما داریم، تا هنوز ۵ نفر شهید و ۵ نفر دیگر زخمی است."

جنازه‌های کارگرانی که از زیر آوار کوه در راغستان بدخشان بیرون آورده شده‌اند.
جنازه‌های کارگرانی که از زیر آوار کوه در راغستان بدخشان بیرون آورده شده‌اند.

هنگام تهیۀ این خبر سخنگوی والی بدخشان گفت از سرنوشت ۳۵ تن دیگر گزارشی در دست نیست.

او همچنین افزود که این ساحه زیر اداره طالبان قرار دارد و از این رو حکومت نمی‌تواند نیروهای کمک‌رسانی را به این محل بفرستد.

روزانه ۴۵ تا ۵۰ نفر در این معدن کار می‌کردند.

این در حالی‌است که حدود یک سال پیش نیز یک معدن طلا در روستای شوکوه ولسوالی کوهستان این ولایت فرو ریخت و جان ده‌ها تن را گرفت.

حکومت به بازمانده‌های همکاران داکتر ناکامورا کمک خواهد کرد

داکتر تتسو ناکامورا

مقام‌های ولایت ننگرهار می‌گویند، حکومت به بازمانده‌های همکاران داکتر تتسو ناکامورا که هفتۀ گذشته با او یکجا کشته شدند، هر گونه کمک می‌کند.

ناکامورا رئیس مؤسسه طبی صلح جاپان، چهارشنبۀ گذشته در یک حملۀ مسلحانه با پنج همکار افغانش در شهر جلال‌آباد کشته شد.

پیش از این شماری از بازمانده‌های قربانیان این رویداد به رادیو آزادی گفتند که با آن‌ها هیچ‌گونه کمکی صورت نگرفته است.

عطا‌الله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار، سه شنبه (نزدهم قوس) در مورد کمک‌ها به این خانواده‌ها به رادیو آزادی گفت: "کمک‌ها با همکاران کشته شدۀ داکتر ناکامورا آغاز شده‌است. اعضای خانوادۀ سه تن آن‌ها در ننگرهار زنده‌گی می‌کنند که به آن‌ها کمک‌های نقدی صورت گرفته است. برخی پیشنهاد‌ها هم به مرکز ارائه شده و در صورت منظوری، از جانب رئیس جمهور، کمک‌های بیشتر با آن‌ها صورت می‌گیرد."

سخنگوی والی ننگرهار همچنان گفت: "برنامه‌هایی در نظر است تا به دو خانوادۀ دیگر از همکاران داکتر ناکامورا هم کمک فوری شود."

با آن‌که مسئولیت حمله بر تتسو ناکامورا و همکاران افغانش را گروهی نپذیرفته، مقام‌های ننگرهار می‌گویند، تا حالا دو تن را در پیوند به این حمله بازداشت کرده‌اند و تحقیق از آن‌ها ادامه دارد.

'ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی به دو پایگاه نظامی نیاز دارد'

آرشیف

ولسوال خواجه عمری ولایت غزنی می‌گوید، به دو پایگاه بزرگ نظامی در این ولسوالی نیاز است.

احمد ضیا یعقوبی سه شنبه (نزدهم قوس) به رادیو آزادی گفت: "اگر پایگاه‌های نظامی در ولسوالی خواجه عمری ساخته شوند، این منطقه هیچگاه به‌دست مخالفان مسلح دولت سقوط نمی‌کند."

او افزود: "برای تأمین امنیت، اگر دو پایگاه در مناطق حساس نظامی از جمله "قلور" و قریۀ "ده دولت" ساخته شود، اقدام خیلی مثبت خواهد بود. اردو باید در کنار ما باشد، زیرا امکانات خوبی دارد."

آقای یعقوبی گفت: "با خاطر جمع برای شما اطمینان می‌دهم که ولسوالی خواجه عمری سقوط نمی‌کند."

ولسوال خواجه عمری ولایت غزنی می‌گوید، از بازپس‌گیری قوماندانی امنیه این ولسوالی شش ماه گذشته، اما تا هنوز ساختمان آن بازسازی نشده‌است.

به‌گفتۀ احمد ضیا یعقوبی، برخی تهدید‌ها در ولسوالی خواجه عمری، از ولسوالی جغتوی میدان وردک متوجه است.

نیرو‌های افغان ولسوالی خواجه عمری غزنی را در ماه سرطان از مخالفان مسلح دولت پس گرفتند.

یک مقام اردوی ملی در غزنی، هفتۀ گذشته گفت که در یک ماۀ اخیر، پنج ولسوالی این ولایت را از نزد طالبان گرفته اند.

'از ۷ نفری‌که در مسیر شبرغان ربوده شده بودند، ۴ تن‌شان آزاد شدند'

موقعیت جوزجان در نقشه افغانستان

معاون والی جوزجان می‌گوید، از میان هفت تن که از سوی طالبان در مسیر راه شبرغان ربوده شده‌اند، چهار تن‌شان آزاد شده‌اند.

عبدالقادر مالیه شام سه شنبه (نزدهم قوس) به رادیو آزادی گفت که تلاش‌های بزرگان منطقه ادامه دارد تا سه تن دیگر هم از بند طالبان رها شوند.

او افزود: "هفت تن برای شرکت در مراسم جنازه به شبرغان می‌آمدند. طالبان آن‌ها را در راه از موتر پائین کردند. هفت نفر را با خود بردند. مو سفیدان با طالبان نشست داشتند و گپ زدند. چهار تن رها شده‌اند و سه تن‌شان در قید طالبان استند."

معاون والی جوزجان این خبر را هم رد کرد که گویا شمار ربوده شده‌ها به حدود صد تن می‌رسد.

پیش از این الف‌شاه ولسوال فیض‌آباد ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفته بود که طالبان پیش از چاشت سه شنبه، حدود ۱۰۰ باشندۀ روستای کوگل‌تاش این ولسوالی را با خود بُرده اند. به‌گفتۀ او، در میان ربوده شده‌ها شماری از نیرو‌های خیزش مردمی نیز شامل اند.

اما معاون والی جوزجان این ادعا را رد کرد و گفت: "تمامی ربوده شده‌ها که برای اشتراک در یک مراسم جنازه به شهر شبرغان می‌آمدند، باشنده‌های غیر نظامی ولایت جوزجان استند."

طالبان در این مورد تا اکنون تبصرۀ نکرده‌اند.

گراهام: اگر پاکستان به طالبان پناهگاه ندهد جنگ افغانستان پایان می‌یابد

لیندسی گراهام سناتور ارشد امریکایی

یک سناتور ارشد امریکایی می‌گوید، اگر پاکستان به جنگجویان طالبان در کشورش پناهگاه‌های امن ندهد، جنگ افغانستان در ظرف چند هفته پایان می‌یابد.

لیندسی گراهام این سخنان را دیروز در مصاحبۀ با شبکه فاکس نیوز گفت.

او افزود: "مذاکره با طالبان درست نیست."

به گفتۀ او به جای مذاکره با طالبان باید با پاکستان گفت‌وگو شود.

اما اسلام آباد در گذشته ادعا پناه دادن به جنگجویان طالبان را در قلمرو این کشور رد کرده است.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا در ماه سپتمر پس از یک حمله انتحاری طالبان، مذاکرات با این گروه لغو کرد.

در این حمله ۱۲ نفر به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند.

رئیس جمهور ترمپ در جریان سفر غیرمترقبه‌اش به پایگاه نظامی بگرام در ۲۹م ماه نومبر گفت که گفت‌وگو‌ها با طالبان از سر گرفته شده زیرا به گفتۀ او طالبان معامله می‌خواهند.

در حال حاضر مذکرات میان زلمی خلیلزاد نماینده خاص ایالات متحد برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان، در دوحۀ قطر از چهار روز به این سو، جریان دارد.

از پیشرفت در این مذکرات تاکنون چیزی گفته نشده است.

'طالبان حدود صد باشنده روستای کوگل تاش جوزجان را با خود بردند'

موقعیت ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌ها می‌گویند، طالبان پیش از چاشت امروز حدود ۱۰۰ باشندۀ روستای کوگل تاش ولسوالی فیض آباد جوزجان را با خود بُرده اند.

الف شاه ولسوال فیض آباد به رادیو آزادی گفت، این افراد راهی جنازه الله بیرن قوماندان خیزش مردمی بودند که به چنگ طالبان افتاد.

او در مورد حادثه گفت: "یک تعداد موسفیدان و بزرگان قوم از قریۀ کوگلتاش جهت اشتراک در مراسم جنازه الله بیرن راهی شهر شبرغان بودند که در عرض راه در ساحۀ خاناقا، مخالفین دولت آن‌ها را با موتر‌شان به طرف روستا‌های منطقه بُردند."

ولسوال فیض آباد جوزجان افزود، در جمع آن‌ها نیروهای خیزش مردمی نیز شامل اند.

الله بیرن دیروز در نتیجه حادثه ترافیکی در مسیر سرک اندخوی‌شبرغان کشته شد.

طالبان تاکنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

'زمینه‌ دادخواهی برای قربانیان خشونت‌های جنسی باید فراهم شود'

پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید نیاز است که زمینه‌های دستیابی به دادخواهی و عدالت برای قربانیان خشونت‌های جنسی وجود داشته باشند.

پیری مایدون در نشستی که به مناسبت بزرگداشت از روز جهانی حقوق بشر در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شده بود با اشاره به اتهام‌های آزار جنسی کودکان در ولایت لوگر تأکید کرد که باید قربانیان چنین رویدادها با قدرت کامل برای دادخواهی در صحنه حضور یابند.

او همچنان گفت که ضرور است تا از کودکان حافظت شود و حمله هایی که از کودکان در مکتب‌ها و شفاخانه‌ها قربانی می‌گیرند، پذیرفتنی نیست.

موسی محمودی، رئیس جامعۀ مدنی ولایت لوگر حدود یک ماه پیش تحقیقی را با رسانه‌ها در میان گذاشت که در آن ادعا شده است ۵۴۶ شاگرد پسر در شش مکتب ولایت لوگر مورد استفادۀ جنسی افراد به شمول برخی از معلمان قرار گرفته اند.

مقام‌های محلی لوگر تا کنون این ادعا را تأیید نکرده اند.

حاصلات برنج در افغانستان ۹ درصد افزایش یافته است

آرشیف، یک دهقان افغانی برنج را از چوب دانه در مزرعه خود در حومه جلال آباد جدا می‌کند. January 20, 2015

آمار یک سروی تازه نشان می‌دهد که کشت و تولید برنج در سال روان در مقایسه با سال گذشته؛ ۹ درصد افزایش یافته است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که این افزایش، باعث خودکفایی حدود ۶۶ درصدی در تولید برنج و کاهش واردات این محصول به ارزش میلیون‌ها دالر شده است.

یافته‌های این سروی نشان می‌دهد که امسال در ۹۸ ولسوالیِ ۱۸ ولایت کشور، شالی کشت شده که مجموع ساحات شالی‌زار، از حدود ۱۱۶ هزار هکتار در سال گذشته، امسال به ۱۲۸ هزار هکتار افزایش یافته است.

بر اساس آمار، افغانستان در یک‌سال به ۵۸۸ هزار تُن برنج نیاز دارد که امسال ۳۸۳ هزار تُن آن را خودش تولید کرده‌است.

تلاش‌ها برای ثابت نگهداشتن سطح آب‌ زیرزمینی شهر کابل

وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که برای ثابت نگه داشتن سطح آب شهر کابل پروژه‌های را به نام "تغذیه مصنوعی" آب را راه اندازی کرده است.

سید ولی الله رئیس بخش مدیریت آب این وزارت به رادیو آزادی گفت که این وزارت امروز سه‌شنبه (۱۹ قوس) برای نظرخواهی در بارۀ تطبیق بهتر این پروژه‌‌ها و دریافت راه حل‌ها از جمله ساختن بندها نشستی را با اشتراک استادان پوهنتون‌ها و کارشناسان محیط زیستی برگزار کرده است.

او گفت:‌‌ "این پروژه‌ها در حالت تطبیق است تا ما بتوانیم آب‌ها را دوباره ریکاور کنیم و پروژه‌های دیگری نیز داریم که به تغذیه مصنوعی آب کمک می‌کند مانند جمع آوری آب باران؛ باید آب از بیرون به کابل آورده شود تا فشار کم گردد."

وی همچنان گفت که برای انتقال آب به شهر کابل روی بند شاه و عروس؛ بند قرغه و دریای پنجشیر کار می‌شود تا استفاده از آب زیر زمینی کاهش یابد.

بر اساس معلومات وزارت انرژی و آب؛ سطح آب افغانستان به ویژه در شهر کابل از سال ۲۰۱۰ به بعد سیر نزولی داشته و در حال حاضر در برخی مناطق کابل سطح آب در ده متری زیر زمین است و در برخی مناطق دیگر سطح آب در ۹۰ متری زیر زمین می‌رسد.

کارشناسان محیط زیستی معتقدند که اگر برنامه‌ جدی و عملی برای مدیریت آب زیر زمینی تطبیق نشود در آینده فاجعۀ بزرگی در بخش منابع آبی در شهر کابل رخ خواهد داد.

واشنگتن پُست: پیروزی در جنگ افغانستان وجود ندارد

آرشیف، یک سرباز امریکایی در حال نبرد با طالبان مسلح در ولایت هلمند. May 18, 2008

روزنامه واشنگتن پُست به اساس اسناد محرم امریکا گزارشی را به نشر رسانده و گفته است که قصر سفید در مورد نارسایی‌ها در جنگ افغانستان به مردم معلومات غلط داده است.

در اسناد آمده است، در جنگ ۱۸ ساله افغانستان که ۲۳۰۰ سرباز امریکایی در آن کشته و نزدیک به یک تریلیون دالر مصرف شده دیگر جای پیروزی وجود ندارد.

نظر به گزارش واشنگتن پست این اسناد که در حدود ۲ هزار صفحه می‌باشند به استناد مصاحبه‌ها با افرادی که در جنگ افغانستان نقش داشتند، شکایت‌ها، اعترافات و دیگر شواهد جمع آوری شده است.

در این گزارش حدود ۴۰۰ نفر که در قضایا دخیل بوده اند بر مسایل مانند استراتژی قابل تغییر امریکا، نارسایی‌ها در ایجاد یک اردوی موثر افغان، ناکامی در عملیات علیه طالبان و چگونگی مبارزه با فساد اداری در حکومت افغانستان انتقاد کرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG