لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۷

وحید عمر: کابل فهرست هیئت نشست پیکنگ را به چین سپرده است


وحید عمر: "حکومت افغانستان می‌گوید آماده‌گی‌هایش را برای اشتراک در نشست صلح چین گرفته است"

ریاست جمهوری فهرست هیئتی را که قرار است در نشست پیکنگ شرکت کند، به آن کشور فرستاده است.

وحیدعمر مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک در نشستی در کابل با تأکید بر این مطلب می‌گوید که چگونی گزینش لیست تنها مربوط حکومت افغانستان می‌شود.

آقای عمر می‌افزاید که اگر روند گفت‌وگوهای صلح با مالکیت حکومت افغانستان نباشد، موفق نخواهد بود.

حکومت افغانستان می‌گوید آماده‌گی هایش را برای اشتراک در نشست صلح چین گرفته است.

وحید عمر مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک می‌گوید حکومت فهرست اعضای این هیئت را به حکومت چین سپرده است.

در حالی که پیش از این سهیل شاهین سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر علت به تعویق افتادن نشست چین را دست کاری حکومت افغانستان در فهرست هیئتی گفته است که قرار بود به نماینده‌گی از افغانستان در این نشست شرکت کند اما آقای عمر می‌گوید صاحب فهرست هیئت حکومت افغانستان است.

او افزود: "اگر کلید این روند در دست مردم افغانستان و نظام افغانستان بود این روند به موفقیت می‌رسد اگر چنان نشد این کشور به یک صلح پایدار نمی‌رسد. به کنفرانس بیجنگ ما تمام آمادگی‌ها را داریم. آوازه‌هایی را می‌شنویم که بخاطر فلان گپ در دولت این نشست به تعویق افتاده است، نخیر ما فهرست را ترتیب و هئیت را تعیین کردیم. این فهرست را روان نیز کردیم، این فهرست مربوط نظام جمهوری افغانستان است ما صاحب‌اش هستیم."

آقای عمر آوازه ها را دربارۀ لغو شدن نشست چین رد کرد.

او می‌گوید این نشست به خواست حکومت افغانستان به تعویق نیفتاده است بل حکومت چین باید تاریخ این نشست را تعیین کند.

مشاور رئیس جمهور تاکید می‌ورزد که حکومت برای تحقق صلح با تدبیر گام بر می‌دارد و اما اگر با این روند معامله‌یی بدون صلح صورت گیرد، کشور به‌سوی بحران خواهد رفت.

وحید عمر رهایی انس حقانی و دو عضو دیگر شبکۀ حقانی را در بدل رهایی استادان پوهنتون امریکایی-افغانستان را حسن نیت برای کمک به گفت‌وگوهای صلح می‌داند.

این مشاور رئیس جمهور غنی هنوزهم به برقرار آتش‌بس پیش از آغاز گفت‌وگوهای صلح تأکید می‌ورزد.

در همین حال مولوی قلم‌الدین رئیس امر باالمعروف زمان رژیم طالبان در نشست جداگانه‌یی می‌گوید که حکومت افغانستان باید در روند صلح با طالبان زبان نرم را اختیار کند.

او اضافه کرد: "جنگ به‌خیر مردم نیست. این که در تاریخ برایت قاتل گفته شود به‌خیر‌ات نیست. کسانی‌که برایت چنین مشوره می‌دهند به‌خیر‌ات نیست. شما این توانایی را (توانایی صلح کردن) در خود پیدا کنید که در حکومت این توانایی وجود ندارد، این را تمام دنیا می‌داند. به طالبان نیز صدا می‌زنیم که برادران به این مردم دل بسوزانید، مردانه وار به میدان صلح بیایید."

هرچند این گروه تاکنون به خواست حکومت افغانستان در پیوند به برقراری آتش و آغاز مذاکرات پاسخ روشن نداده است؛ اما خبرگزاری رویترز به تازه‌گی گزارش داده است که لوی درستیز امریکا گفته است که شانس رسیدن به نتیجۀ موفقیت آمیز گفت‌وگوهای صلح بیشتر ازگذشته وجود دارد.

XS
SM
MD
LG