لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۴۳

راه‌پیمایی در کابل؛ ثبات‌و‌همگرایی تا فردا برای کمیسیون انتخابات مهلت داد


هزاران تن از طرفداران دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله روز جمعه در کابل راه‌پیمایی کردند

دسته انتخاباتی ثبات‌و‌همگرایی با راه‌اندازی یک راه‌پیمایی در کابل به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که اگر تا فردا ۳۰۰ هزار رای را از دور خارج نسازد، هوا‌داران این تیم، در سرتاسر افغانستان دست به تظاهرات خواهند زد.

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به هشدار دسته انتخاباتی عبدالله می‌گوید، برای باطل کردن ۳۰۰ هزار رای، هیچ دلیل قانونی وجود ندارد.

هزاران تن از طرفداران دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله روز جمعه در کابل راه‌پیمایی کرده و خواهان این شدند تا کمیسیون مستقل انتخابات آرای را که آن‌ها "تقلبی و جعلی" می‌خوانند باطل کند.

در میان مظاهره‌کنندگان برخی از سران دسته انتخاباتی ثبات‌و‌همگرایی به رهبری آقای عبدالله حضور پیدا کرده و برای کمیسیون مستقل انتخابات تا فردا "شنبه ۹ قوس" مهلت دادند تا ۳۰۰ هزار رای را که به باور این دسته انتخاباتی غیرقانونی و جعلی است، باطل اعلام کند.

عنایت‌الله بابر فرهمند معاون اول عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری در میان اعتراض‌کنندگان گفت: "در صورت عدم جواب قناعت بخش از سوی کمیسیون، سر از فردا در سرتاسر افغانستان راه‌پیمایی آغاز خواهد شد."

عنایت‌الله بابر فرهمند: در صورت عدم جواب قناعت‌بخش از سوی کمیسیون، فردا در سرتاسر افغانستان راه‌پیمایی آغاز خواهد شد
عنایت‌الله بابر فرهمند: در صورت عدم جواب قناعت‌بخش از سوی کمیسیون، فردا در سرتاسر افغانستان راه‌پیمایی آغاز خواهد شد

او افزود: "اگر کمیسیون انتخابات ۳۰۰ هزار رای تقلبی و ناپاک را از دور خارج نسازد و بازشماری را از سر نگیرد، سر از روز شنبه در تمام ولایات افغانستان تظاهرات را ادامه خواهیم داد."

از سوی هم محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و از حامیان عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان از احتمال رفتن افغانستان به سوی بحران، هشدار می‌دهد.

او گفت: "اگر کمیسیون مستقل انتخابات که حالا استقلالیت خود را از دست داده است نتواند آرای پاک را از ناپاک جدا کند ما نتیجه انتخابات را نمی‌پذیریم و افغانستان به بحران می‌رود."

همچنان مظاهره‌کنندگان قطع‌نامه شش ماده‌ای را صادر کردند که در آن گفته شده است که این بار مردم به "حکومت برخاسته از تقلب" اجازه نخواهند داد.

در این قطع‌نامه از جامعه جهانی خواسته شده تا در برای برگشت پروسه‌ انتخابات به مسیر قانونی و اصولی‌اش، تلاش کنند.

در راه‌پیمایی روز جمعه (۸ قوس) طرفداران عبدالله عبدالله در کابل، شماری از مقام‌های ریاست اجرائیه نیز اشتراک کردند، از جمله رئیس دفتر و سخنگوی ریاست اجرائیه.

مجیب رحیمی سخنگوی این ریاست گفت: "ما بسیار به صراحت اعلام کردیم که خواست‌های ما قانونی و منطقی اند و از تمام امکانات، ابزار و سایل قانونی و مدنی استفاده می‌کنیم تا جلو تقلب کاران را بگیریم."

از سوی دیگر داوود سلطان‌زوی از اعضای دسته انتخاباتی محمداشرف غنی روز جمعه (۸ قوس) به رادیو آزادی گفت: "اگر تیم عبدالله عبدالله خواهان جدا کردن آرای تقلبی است باید اجازه دهد تا در هفت ولایت باقی مانده، روند تفتیش و بازشماری آرا تکمیل شود."

در باره شمار افراد اشتراک‌کننده در راه‌پیمایی روز جمعه کابل، ارقام ضد و نقیص ارائه می‌شود.

فضل احمد معنوی عضو دسته انتخاباتی ثبات‌وهمگرایی می‌گوید، هزارها نفر روز جمعه در کابل دست به راه‌پیمایی زده اند که به گفته او، شمار زیاد آنان به دلیل ممانعت پولیس نتوانستند به چهارراهی پشتونستان بیایند.

فضل احمد معنوی: هزارها نفر در راه‌پیمایی امروز کابل اشتراک کرده اند
فضل احمد معنوی: هزارها نفر در راه‌پیمایی امروز کابل اشتراک کرده اند

حکمت‌الله صافی سخنگوی این دسته انتخاباتی شمار تجمع‌کنندگان در چهارراهی پشتونستان را ۳۰ هزار تن می‌خواند.

اما عبدالوحید نبرد مسئول حوزه دوم پولیس کابل به رادیو آزادی گفت: "چهار تا پنج هزار نفر در راه‌پیمایی روز جمعه اشتراک داشته اند."

حالا که راه‌پیمایان و دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله تا فردا کمیسیون انتخابات را مهلت داده اند، آیا کمیسیون آماده است تا ۳۰۰ هزار رای را باطل کند؟

عصمت‌الله مل معاون این کمیسیون می‌گوید، در باره این آرا قبلاً فیصله صورت گرفته است.

او اضافه کرد: "ما تا هنوز این را پیدا نکرده ایم که یک رای هم از میان این آرا تقلبی و یا مخالف مقررات ما باشد، همان طوری که ما به صدها هزار رای را بی‌اعتبار کردیم همان گونه یک رای با اعتبار را بی‌اعتبار کرده نمی‌توانیم."

۳۰۰ هزار رای را که تیم عبدالله عبدالله بر باطل کردن آن پافشاری دارد، پیش از این بخش بزرگ آن را کمیسیون مستقل انتخابات، اعتبار داده است.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند بازشماری و تفتیش آرا را در ۲۶ ولایت کشور به پایان رسانده، اما این روند در هفت ولایت دیگر به دلیل مخالفت طرفداران برخی دسته‌های انتخاباتی، آغاز نشده است.

XS
SM
MD
LG