لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۳ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۱۵

خبر ها

'مردی که بر عابرین در لندن حمله کرده بود، سابقه جرمی هراس‌افگنی نیز داشته است'

آرشیف: عکس جنبه تزئینی دارد

مقام‌های بریتانیا گفته اند، مردی که با استفاده از چاقو بر عابرین در لندن حمله کرد، به جرم فعالیت‌های هراس‌افگنی زندانی شده بود.

به گفتۀ مقام‌ها، این مرد ۲۸ ساله که عثمان خان نام داشت در اصل از پاکستان بود.

او ۲ پس از چاشت دیروز جمعه یک زن و یک مرد را با چاقو کشت.

پولیس گفته است، مهاجم دو زن و یک مرد را نیز در لندن بریج زخمی ساخت.

نیل باسو معاون کمشنر "پولیس متروپولیتن لندن" گفت که این مرد در محل رویداد کشته شد.

او افزود: "یک مرد مظنون در تیراندازی افسران ویژۀ پولیس شهر لندن کشته شد و من می‌توانم تأیید کنم که مظنون در محل رویداد جان داد."

به گفتۀ پولیس، به‌نظر می‌رسد که مهاجم واسکت انفجاری تقلبی به تن داشت.

مقام‌ها گفته اند، عثمان خان همراه با ۸ تن دیگر از اعضای یک گروه هراس‌افگن زندانی شده بود.

به گفتۀ مقام‌ها، این گروهِ الهام گرفته از شبکۀ القاعده دسیسۀ بمب‌گذاری در اهداف گوناگون به شمول بازار بورس لندن را طرح‌ریزی کرده بود.

گفته شده است که عثمان خان به هشت سال زندان محکوم شده بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

محکمه تاجکستان ۲۸ نفر را بخاطر اشتراک در اعتصاب‌، به حبس محکوم کرد

آرشیف

یک محکمه تاجکستان ۲۸ نفر را بخاطر اشتراک در اعتصاب‌های یک زندان که در ماه می در شهر دوشنبه راه‌اندازی شده بود، به دوره‌های مختلف حبس محکوم کرد.

مقامات ستره محکمه تاجکستان دیروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفتند که به این افراد به اتهامات مختلف قتل، تروریزم، افراطیت و جرایم جدی دیگر از ۱۹ تا ۲۹ سال حکم حبس صادر شده است.

در ماه می در ۱۵ کیلومتری شهر دوشنبه در زندان ولسوالی وحدت محبوسین به اعتصاب خشونت‌بار دست زدند که در نتیجه آن سه محافظ زندان کشته شده و ۲۹ محبوس به شمول سیاستمداران زخمی شدند.

انفجار ماین در غزنی، ۱۰ کشته و ۶ زخمی بر جا گذاشت

موقعیت غزنی در نقشه افغانستان

در نتیجه انفجار یک ماین کنار جاده در ولایت غزنی ۱۰ فرد ملکی کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده اند.

سخنگوی والی غزنی محمد عارف نوری امروز جمعه به رادیو آزادی گفت: "افراد ملکی با یک موتر فلاینگ‌کوچ از ولایت دایکندی به ولایت غزنی در حرکت بودند که در راه جغتو - عزنی، موتر آنها با یک ماین که توسط طالبان جاگذاری شده بود، برخورد کرد.

آقای نوری افزود: "در این انفجار ده نفر ملکی به شمول چهار زن و یک طفل کشته شده اند و شش نفر دیگر به شمول سه زن زخمی شده اند."

دیروز در منطقه کرم خیل ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار هم در نتیجه انفجار یک ماین که به گفته مقام‌ها از سوی طالبان جاسازی شده بود، یک کودک کشته شده و ۴ فرد ملکی زخمی شده اند.

در برخورد یک تانکر تیل با یک بس در پاکستان، ۱۳ نفر کشته شده اند

در حادثه برخورد یک تانکر تیل با یک بس مسافر بری در پاکستان ۱۳ نفر کشته شده اند.

در حادثه برخورد یک تانکر تیل با یک بس مسافر بری در پاکستان ۱۳ نفر کشته شده اند.

مقام‌ها می‌گویند این حادثه در ولسوالی قلعه سیف‌الله ایالت بلوچستان رخداده است.

عتیق‌الرحمن ولسوال قلعه سیف‌الله به بخش مشال رادیو آزادی گفت تانکر که دیزل را انتقال می‌داد در منطقه مهترزی با بس مسافربری برخورد کرده و آتش گرفت.

عتیق‌الرحمن گفت: "اکثر قربانیان هنوز شناسایی نشده اند."

یک مقام پولیس ملیشه گفته است در بین کشته شده ها زنان و کودکان هم شامل اند.

مقام‌ها می‌گویند تنها یک مسافر در وقت تصادف خود را از بس پایین انداخته و جان بسلامت برده است.

خلیل‌زاد برای مذاکرات صلح افغانستان به اسلام آباد سفر کرد

زلمی خلیل‌زاد نماینده صلح برای افغانستان و محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده صلح برای افغانستان امروز (۱۳ دسامبر) ​برای گفت‌وگوهای صلح به اسلام آباد سفر کرده است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به اسلام آباد با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در مورد تلاش‌های صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

در این نشست قریشی تصریح کرد که پاکستان همچنان به "تسهیل" تلاش‌های صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

خلیلزاد پس از این‌که مقامات امریکایی به‌طور خلاصه مذاکرات با طالبان در قطر را متوقف کردند، به اسلام آباد سفر کرده است.

این امر پس از حمله طالبان به پایگاه نظامی طالبان در بگرام متوقف شد.

سه سرباز پولیس ملی صبح امروز توسط مردان مسلح ناشناس در هرات کشته شدند

موقعیت هرات در نقشه افغانستان

سه تن از پرسونل نیروهای پولیس ملی صبح امروز توسط مردان مسلح ناشناس در مرکز شهرهرات کشته شدند.

این حادثه زمانی صورت گرفت که افراد پولیس در یک محل بازرسی مصروف انجام وظیفه بودند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت: "این افراد پولیس شامل دو سرباز و یک ساتنمن بوده اند. حمله کننده‌گان که سوار موترسایکل بودند ازمحل فرارکرده اند، ولی نیروهای امنیتی در تلاش شناسایی و گرفتاری آنها اند."

تا اکنون کسی یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

مذاکرات صلح افغانستان در شهر دوحه به‌خاطر "حملۀ اخیر در بگرام" متوقف شده است

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر

مذاکرات بین نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر به‌خاطر "حملۀ اخیر در بگرام"، بار دیگر برای یک مدت نامعلوم متوقف شده است.

زلمی خلیل‌زاد شب گذشته از طریق توییتر نوشت، او روز پنجشنبه زمانی‌که با نمایندگان طالبان در دوحه ملاقات کرد، در مورد حملۀ اخیر در بگرام که در اثر آن دوتن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند، خشم را به آن‌ها ابراز کرده است.

طالبان مسئولیت حمله روز چهارشنبه بر پایگاه هوایی بگرام را به عهده گرفتند.

محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی بریتانیا اکثریت کرسی‌ها را به‌دست آورند

آرشیف

به نظر می‌رسد، حزب محافظه کار طرفدار جدایی بریتانیا از اتحادیۀ اروپا (برکزیت) در انتخابات پارلمانی آن کشور اکثریت ۳۶۸ کرسی را حاصل کند.

این اکثریت به بوریس جانس صدرعظم بریتانیا اجازه خواهد داد تا پروسه جدایی بریتانیا را از اتحادیۀ اروپا ادامه دهد.

یک نظرسنجی از مراکز رای‌دهی که دیروز (دوازدهم دسامبر) صورت گرفت نشان می‌دهد که حزب محافظه کار ۸۶ کرسی بیشتر در مجلس نماینده‌گان خواهد داشت.

بر اساس نظرسنجی، حزب کارگر بریتانیا که طرفدار مذاکرات دوباره در مورد جدایی این کشور از اتحادیۀ اروپا، ریفرنداوم دوباره و لغو احتمالی (برکزیت) است ۱۹۱ کرسی را حاصل خواهد کرد.

این نظر سنجی، در ۱۴۴ مرکز رای‌دهی در سرتاسر بریتانیا توسط کنسرسیوم ائتلاف رسانه‌های بریتانیا، "اسکای نیوز"، "آی. تی. وی" و شبکۀ "بی. بی. سی" صورت گرفته است.

فرمانده لشکر ملی لیبیا، برای تصرف طرابلس آغاز جنگ را اعلام کرد

آرشیف

فرمانده گروه نظامی که خود را لشکر ملی لیبیا می‌خواند شام دیروز پنج‌شنبه اعلام نمود که جنگ تعیین‌کننده را برای تصرف پایتخت لیبیا (شهر طرابلس) آغاز می‌کند.

طرابلس اکنون در دست حکومتی قرار دارد که از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته شده و اکنون جنرال خلیفه هفتر می‌خواهد آن‌را تحت تصرف خود در آورد.

خلیفه هفتر ماه اپریل قوای خود را به سمت طرابلس فرستاد، اما صرف شهر را محاصره کرد و نتوانست حکومت صدراعظم فایز السراج که سازمان ملل متحد آن را برمیت شناخته است سرنگون بسازد. در برخوردها در حدود هزار نفر در این‌جا کشته شدند که اکثراً جنگجویان بودند.

هفتر از ماه اپریل به بعد چندین بار اعلام کرده است عملیات را برای تصرف پایتخت لیبیا آغاز می‌کند، ولی نتوانسته پیشرفتی داشته باشد.

از سال ۲۰۱۵ به این سو لیبیا بین دو حکومت تقسیم شده یکی در شرق و دیگری در غرب. لشکر ملی لیبیا تحت رهبری هفتر از سوی روسیه، فرانسه و کشورهای عرب مانند مصر، امارات متحد عرب و عربستان سعودی حمایت می‌شود اما ترکیه، قطر و ایتالیا از حکومت سراج حمایت می‌کنند.

رئیس جمهور اشرف غنی به سبستیان هاینه شهروند کشور آلمان نشان دولتی سید جمال‌الدین افغان را اهدا کرد

سبستیان هاینه شهروند کشور آلمان

رئیس جمهور اشرف غنی به سبستیان هاینه شهروند کشور آلمان نشان دولتی سید جمال‌الدین افغان را اهدا کرد.

در گزارشی که در ویب‌سایت رسمی ارگ ریاست جمهوری نشر شده گفته می‌شود این نشان برای قدردانی از خدمات و تحقیقات داکتر هاینه که لقب زمری خان را برخود نهاده اهدا می‌شود. در اعلامیه از خدمات داکتر هاینه در رشد فرهنگ و زبان‌های افغانستان یادآوری شده است.

سبستیان کورت هاینه که استاد پوهنتون بن هست، در مورد زبان‌های پشتو، دری، ازبکی، ترکمنی، پشه‌ای، بلوچی و پامیری و همچنان در مجموع در مورد فرهنگ افغانستان تحقیقات مفیدی انجام داده است.

وزارت مالیه افغانستان از افزایش عواید دولتی کشور خبر می‌دهد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان در مورد افزایش عواید دولتی کشور در سال جاری مالی خبر می‌دهد.

سخنگوی وزارت مالیه شمروز خان مسجدی می‌گوید از اول ماه جدی سال ۱۳۹۷ تا امروز در مقایسه با یک سال قبل آن در عواید کشور در حدود ۱۸ میلیارد افغانی افزایش آمده است.

آقای مسجدی دیروز ۲۱ قوس در این مورد به رادیو آزادی معلومات داد. او در مورد منابع این عواید گفت: "این عواید از سه منبع می‌آیند که محصول گمرکی، مالیات مستقیم روی کار و بار تجارتی مردم و همچنان خدمات فیس ادارات دولتی است.؛

او افزود: "یک تعداد از ادارات مثل بانک‌ها که روی سرمایه خود، البته «بانک‌های دولتی» که کارو‌ُبار و تجارت می‌کنند، منفعت آن‌ها هم شامل عواید دولتی می‌شود که او هم شامل همین عواید می‌باشد."

بانک جهانی در یک گزارش خود هفته گذشته گفته بود مقدار جمع‌آوری عواید توسط حکومت افغانستان بیشتر شده است. در گزارش آمده بود که در سال ۲۰۱۴ عواید دولت هشت‌و‌نیم درصد درآمد ناخالص ملی را تشکیل می‌داد و اکنون به ۱۳ و نیم درصد بلند رفته که در مقایسه با بسیار کشورهای منطقه در سطح بلندتر قرار دارد.

حکومت افغانستان ۲۹ ماه میزان را روز ملی زبان ازبکی نام نهاد

محمداشرف غنی روز پنج‌شنبه با شماری از بزرگان فرهنگی ازبک ملاقات کرد

حکومت افغانستان ۲۹ ماه میزان را رسماً روز ملی زبان ازبکی نام نهاد.

در یک اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان که شام دیروز نشر شد آمده است رئیس جمهور محمداشرف غنی روز پنج‌شنبه با یک تعداد از بزرگان فرهنگی ازبک و رهبران بنیادهای فرهنگی ملاقات کرده و نامیدن این روز همچون روز ملی زبان ازبکی و ایجاد مراکز زبان‌های ازبکی و ترکمنی را منظور کرد.

رئیس مرکز فرهنگی زنان راه ابریشم فوزیه ارال حبیبی که در اجلاس دیروز اشتراک داشت به رادیو آزادی گفت: "پیشنهاد اولی ۲۹ میزان‌را به‌عنوان روز ملی زبان ازبکی در تقویم کشور درج نمودند، پیشنهاد دوم گشایش یک مرکز زبان ازبکی و ترکمنی در کابل از طرف رئیس جمهور منظور گردید."

طبق قانون اساسی افغانستان زبان‌های ازبکی، ترکمنی، بلوچی، پشه‌ای، نورستانی، پامیزی و یک تعداد زبان‌های دیگر زبان‌های رایج افغانستان و زبان‌های دری و پشتو زبان‌های رسمی‌ شناخته شده اند.

شاهراه سالنگ به‌خاطر برفباری شدید به‌روی موترهای باربری مسدود شده است

آرشیف

شاهراه سالنگ به‌خاطر برفباری شدید به‌روی تریلرها و موترهای باربری بزرگ مسدود شده است.

سمیع الله ولیزاده مدیر اجراییه اداره حفظ و مراقبت سالنگ شام گذشته به رادیو آزادی گفت که از روز چهارشنبه به‌این‌سو برفباری و توفان شروع شده و این اداره برای جلوگیری از خطر، تصمیم گرفته است که راه را به‌روی لاری‌های تریلری می‌بندد.

نظر به خبرها تا شب گذشته بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر برف در سالنگ باریده بود.

مدیر اداره حفظ و مراقبت سالنگ از راننده‌گان موترهای دیگر هم خواست که در وقت سفر در این راه چین و زنجیر بسته کنند.

شاهراه سالنگ راه مهم ترانزیتی افغانستان است که مرکز کشور را با شهرهای شمالی وصل می‌کند.

مجلس سنای امریکا کشته شدن ارمنی‌ها در دوران عثمانی را قتل عام تصویب کرد

باب منندز سناتور دموکرات از نیوجرسی گفت: سنای امریکا با این عمل خود از مسیر درست در تاریح حمایت کرده است."

مجلس سنای امریکا با اکثریت آرا قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد که به اساس آن کشته شدن ارمنی‌ها در دوران امپراطوی عثمانی یک قرن پیش قتل عام خوانده می‌شود.

باب منندز سناتور دموکرات از نیوجرسی بعد از رای‌گیری دیروز ۱۲ دسمبر گفت: "این مناسب و درست است و سنای امریکا با این عمل خود از مسیر درست در تاریح حمایت کرده است."

نیکول پاشینیان صدر اعظم ارمنستان از این اقدام استقبال کرده و آن‌را پیروزی عدالت و واقعیت خوانده است.

او در توییتر خود از این رای‌گیری استقبال کرد و نوشت که به نماینده‌گی از تمام ارمنی‌ها در جهان از مجلس سنای امریکا با طرح این اقدام قدردانی می‌کند.

مشاورین کانگرس می‌گویند قصر سفید نمی‌خواست که این قطع‌نامه تصویب شود زیرا مذاکرات اداره امریکا با انقره در مسایل حساس جریان دارد؛ از جمله «هجوم ترکیه بر کردها در شمال سوریه»، «خریداری سیستم دفاع راکتی اس۴۰۰ روسیه توسط این متحد ناتو» که می‌تواند سبب اعلام تحریم‌های امریکا علیه آن‌شود.

مجلس نماینده‌گان کانگرس که تحت رهبری دموکرات‌ها قرار دارد در اواخر اکتوبر با ۴۰۵ رای موافق و ۱۱ رای مخالف این قطع‌نامه را تایید کرده بود.

ارمنی‌ها می‌گویند که بلافاصله بعد از جنگ جهانی اول ترکیه عثمانی در حدود یک‌و‌نیم میلیون ارمنی را که یک اقلیت مسیحی در امپراطوری اسلامی عثمانی بودند، کشته و یا تبعید کرد.

ترکیه که عضو ناتو است با استفاده از عبارت «قتل عام» مخالفت می‌کند . انقره ادعا می‌کند که این کشتار در نتیجه اختلافات داخلی صورت گرفته و یک اقدام عمدی از سوی حکومت عثمانی برای نابودی ارمنی‌ها نبود. ترکیه همچنان ادعا می‌کند که تعداد قربانیان ارمنی بسیار کمتر از این ارقام بوده است.

در دو حمله انتحاری در قرارگاهی مربوط به رهبر شیعه‌ عراق، ۱۱ تن کشته شدند

موقعیت حمله اول در نزدیکی بحیره ثرثار در جنوب غرب سمارا که در ۱۰۰ کیلومتری شمال بغداد موقعیت دارد

دو حمله کننده انتحاری یک قرارگاه مربوط به رهبر شیعه‌های عراق مقتدا الصدر را هدف قرار داده و ۱۱ جنجگو این گروه را به قتل رساندند. در این‌مورد اردوی عراق شام دیروز خبر داد.

حمله اول در نزدیکی بحیره ثرثار در جنوب غرب سمارا که در ۱۰۰ کیلومتری شمال بغداد موقعیت دارد و برای مدت طولانی مرکز گروه جهادیست سنی بود، صورت گرفت. در این حمله که به گفته اردوی عراق توسط یک تروریست انتحاری انجام شده هفت جنگجو کشته و سه تن زخمی شدند. اردوی عراق عباره تروریست را به گروه دولت اسلامی خطاب می‌کند.

بعداً ناوقت شام حمله کننده دوم یک موتر پُر از مواد انفجاری را در عین محل منفجر ساخته که در آن ۴ جنگجوی دیگر گروه نظامی مقتدا الصدر کشته شدند.

عراق در سال ۲۰۱۷ اعلام نمود که گروه دولت اسلامی در این کشور شکست خورده و از بین رفته است اما هجره‌های خاموش و پنهانی این گروه حملات خود در نقاط مختلف عراق دوام می‌دهند.

مسئولیت این حملات را تا حال کسی به عهده نگرفته است‌؟

انفجار یک ماین در ننگرهار، جان یک کودک را گرفت و ۴ تن را زخمی کرد

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

دراثر انفجار یک ماین کنار سرک در ولسوالی خوگیانی ننگرهار، یک طفل چهار ساله کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده اند.

مقامات می‌گویند این ماین ازسوی طالبان جاسازی شده بود.

اعلامیه دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار می‌افزاید که زخمی‌ها به شفاخانه انتقال شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG