لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۳

ویسا: از تظاهرات چه حاصل می‌شود؟


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی خود بیشتر انتخابات و پیشنهاد آتش‌بس با گروه طالبان را بررسی کرده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده است که از تظاهرات چه حاصل می‌شود؟ روزنامه معتقد است که تظاهرات به این دلیل نمی‌تواند مشکلات انتخابات را حل کند که بنیاد این انتخابات "کج" گذاشته شده است.

سرمقاله‌نویس ویسا افزوده که روند انتخابات افغانستان "به دست خارجی‌ها" افتاده است و اکنون تصمیم نهایی آن را هم مانند سال ۲۰۱۴ "آنها" اتخاذ می‌کنند.

نویسنده سرمقاله ویسا معتقد است تا زمانی که افغانها "رهبری واقعی" و یک محور واحد نداشته باشند، "بازیچه دست خارجی‌ها" خواهند بود و جنگ و صلح در افغانستان هم در راستای "منافع آنها" تعریف خواهد شد.

ویسا افزوده پیش از این که کمیسیون انتخابات نتیجه نهایی انتخابات را اعلام کند، تیم‌های انتخاباتی، نهادهای ناظر انتخابات و ملل متحد باید با کمیسیون همکاری کنند تا آرای باقی‌مانده هرچه زودتر تفتیش و بازشماری شوند تا مردم دیگر از این مشکل رهایی یابند.

اما شماری دیگر از روزنامه‌های چاپ امروز کابل پیشنهاد آتش‌بس با گروه طالبان از سوی امریکا و حکومت افغانستان را بررسی و تحلیل کرده‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که گروه طالبان با خارجی‌ها آتش‌بس می‌کند، اما با افغان ها می‌جنگد.

روزنامه افزوده است که دونالد ترمپ، رئیس جمهوری امریکا در سفر به افغانستان اظهار داشت که گروه طالبان به آتش‌بس تمایل دارد، اما این گروه در پاسخ به سخنان آقای ترمپ گفت که برای آتش‌بس با امریکا در گفت‌وگوهای صلح خوشبین است.

اما گروه طالبان مشخص کرده‌ که موضوع آتش‌بس با حکومت افغانستان در مذاکرات میان افغان‌ها بررسی می‌شود.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود برقراری آتش‌بس را برای زمینه‌سازی صلح پایدار عاقلانه و مناسب دانسته است.

سرمقاله‌نویس انیس خطاب به گروه طالبان نوشته که اگر این گروه در تلاش صلح در افغانستان است، نخست باید آتش‌بس و بعد از آن خواست‌های مشروع خود را مطرح کند.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله برقراری آتش‌بس برای زمینه‌سازی مذاکرات، از خواست‌های بنیادی و جدی افغان‌ها دانسته است.

سرمقاله‌نویس سرخط افزوده که تا حالا که مذاکرات صلح صورت گرفته است، طرف‌های درگیر نتوانسته‌اند راه را برای آتش‌بس هموار کنند.

سرخط در ادامه تاکید کرده است که هر نوع مذاکره بدون برقراری آتش‌بس نمی‌تواند در کشور صلح سراسری را تامین کند.

XS
SM
MD
LG