لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۹

نادر نادری: در استخدام معلولان در ادارات دولتی تسهیلات به وجود می‌آید


کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی می‌گوید که طرزالعمل جدید برای فراهم کردن تسهیلات در استخدام افراد معلول از همین حالا قابل اجرا است.

نادر نادری رئیس این کمیسیون می‌گوید که در حال حاضر تعداد معلولان در ادارات دولتی بسیار اندک است در حالی که به گفته او، معلولانی که از توانایی‌های زیادی برخوردار هستند، استخدام نشده‌اند.

آقای نادری روز یکشنبه (۱۰ قوس) در نشستی با رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که پس از این در استخدام معلولان در تمام ادارات دولتی تسهیلات به وجود می‌آید.

او گفت: "براساس این طرزالعمل، تسهیلات در مراحل مختلف استخدام برای افراد دارای معلولیت فراهم می‌شود، چه در بخش اعلان و تشخیص بست‌های خالی، توزیع، جمع‌آوری و خانه‌پوری فورم‌های استخدام، کمیته امتحانات و پرسش‌های امتحانات و همچنین زمینه دادن نمرات امتیازی نیز برای آنان فراهم می‌شود."

نادر نادری رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان
نادر نادری رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان

نادر نادری، رئیس این کمیسیون می‌گوید که در حال حاضر از نزدیک به ۴۰۰ هزار کارمند ملکی دولتی تنها نزدیک به ۳ هزار آنان که ۰ اعشاریه ۸ درصد را تشکیل می‌دهد، معلول هستند.

آقای نادری تأکید می‌کند که تلاش دارد تا آمار تعداد کارمندان معلول در ادارات دولتی به ۳ درصد برسد.

در همین حال بنفشه یعقوبی، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر، که او نیز معلول است، در این نشست گفت که علاوه بر فراهم کردن تسهیلات در استخدام معلولان، باید به آموزش بیشتر و افزایش توانایی‌های آن‌ها نیز توجه شود.

خانم یعقوبی می‌گوید که ادارات دولتی افغانستان باید فراگیر و همه‌شمول باشد و تبعیض در برابر افراد معلول برداشته شود.

از سوی هم سمیع‌الحق سمیع، یکی از معلولان هر چند از طرزالعمل جدید استخدام افراد معلول ستایش می‌کند اما تاکید دارد که این طرزالعمل باید به گونه گسترده اجرا شود:

او افزود: "ما این طرزالعمل را به نظر نیک می‌بینیم اما مهم تطبیق آن است. به امید این که تمام ادارات دولتی چنین طرزالعمل داشته باشد و در تطبیق آن اقدام بکند."

بر اساس گزارش‌های بخش سازمان‌های جهانی مانند کمیته صلیب سرخ در حال حاضر حدود یک میلیون تن در افغانستان از معلولیت رنج می‌برند و سالانه نزدیک به ۱۰ هزار تن بر آنان افزوده می‌شود.

معلولان افغان همواره شاکی هستند که برای آنان از سوی حکومت و نهادهای بین‌المللی به گونه لازم زمینه آموزش و کار فراهم نشده و با چالش‌های جدی اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو هستند.

XS
SM
MD
LG